Nájemné bude odpovídat realitě za tři roky, shodují se experti

Prezident Václav Klaus podepsal novelu občanského zákoníku, která mimo jiné upravuje postup po skončení regulace nájemného. Ta se začátkem letošního roku skončila pro zhruba 400 tisíc bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude ale až ke konci příštího roku. A právě podle zmíněné novely má řešit případné spory nájemníka a majitele soud, který by určil činži.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové byty

Nové byty | Foto: Marián Vojtek

„My jsme od začátku říkali, že bychom chtěli úpravu, která je zvykem ve vyspělých evropských zemích, kde – ať už samostatný zákon nebo občanský zákoník – určuje, jak se nájemné stanovuje a samozřejmě i případný způsob úpravy. U nás je to děláno bohužel trošku jinak, neboli nebylo naplněno ani usnesení Ústavního soudu a v podstatě proces rozhodování mají obecné soudy,“ řekl předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba.

Ve vyspělých zemích podle jeho slov nemají žádný plošný republikový nebo státní režim, ale pravidla, která určují, jakým způsobem se na základě kvality, stáří, polohy a vybavení bytu stanovuje nájemné. V případě, že nedojde k dohodě mezi majitelem a nájemcem, jednají organizace majitelů s organizací nájemníků a veřejnou správou o stanovení pravidla pro tu kterou oblast, kde se nacházejí jednotlivé byty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenových mapách mluvili předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba a náměstek ministerstva pro místní rozvoj Miroslav Kalous ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Odlišnost, která je možná v rámci nějaké tolerance, je také daná zákonem,“ doplnil Milan Taraba.

V České republice je podle něj problém v tom, že dosud není dostatečný počet relevantních smluv a soudy, kdyby chtěly rozhodovat spravedlivě, by musely mít na každý byt nějaký posudek nebo nějaké srovnání, protože byty se samozřejmě liší a údaj z jednoho posudku nemůže platit pro celé město.

„Cenové mapy v současné době obsahují údaje o několika posudcích v té které lokalitě neboli víceméně hodnotí nějaký byt. Bohužel máme takové zprávy a zkušenosti, že některé posudky byly dělány, aniž by do těch bytů někdo šel,“ řekl Milan Taraba.

Systém stanovování nájemného v České republice bude podle něj dokončen zhruba do tří let. S tím souhlasí také náměstek ministerstva pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

„Já jsem přesvědčen o tom, že v některých lokalitách jako je například Praha, dojde ke snížení nájemného, protože ačkoliv dnes je tam nájemné regulováno zákonem, tak podle mého soudu to regulované nájemné je vyšší než nájemné, které bude sjednáváno po skončení regulace,“ řekl Miroslav Kalous.

Eva Presová, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme