Poslanecká sněmovna v pátek schválila takzvaný lex Ukrajina, který by umožnil ukrajinským uprchlíkům prodloužit si dočasnou ochranu. Dále poslanci jednali o povinném ručení a komunitní energetice.
Novela má zrušit podávání zápisových lístků, protože nově mají být uchazeči díky digitalizaci automaticky přijati do zvolené školy podle svých preferencí a zároveň výsledků v přijímacím řízení.
Měl by mít ministr spravedlnosti právo zasahovat do kárných řízení soudců a žalobců? O změně kárných řízení diskutují náměstek ministra spravedlnosti a prezident Soudcovské unie.
Podle statistik je počet doktorů na obyvatelstvo v Česku vyšší než evropský průměr. I přesto chybí zdravotnická péče a doktoři slouží přesčasy za nízké platy. Změnu by měla přinést novela zákoníku.
Výrobci, distributoři a lékárny budou podle vládní novely hlásit ke stanovenému dni Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv stav zásob léčivého přípravku, jehož dostupnost je ohrožena.
V mnoha státech už systém funguje, i v Česku spustily v několika prodejnách zkušebně zpětné výkupy některé obchodní řetězce. Se zálohováním ale nesouhlasí zástupci desítek obcí a měst včetně Olomouce.
„Pokud trošku ubereme přesčasové práce a pokud máme zároveň přidat lékařům peníze, tak nemůžeme mít úhradovou vyhlášku, která nás nutí k vysoké produkci,“ vysvětluje David Feltl.
Chystaná novela zákoníku práce ukládá firmám sdělovat zaměstnancům plat jejich kolegů na stejném místě. Europoslanec Peksa (Piráti) tento krok podporuje. Podnikatel Jaroš oponuje zbytečnou byrokracií.
„Jsme připraveni po jednání s Evropskou komisí udělat změnu zákoníků práce, která by byla platná od ledna. Ta by zrušila mimořádné přesčasy lékařů,“ navrhuje ministr práce a sociálních věcí.
Stát se pěstounem není nijak jednoduchá věc. Výběr a příprava lidí teď trvá i přes rok a půl. Můžou za to i dlouhé čekací lhůty na psychologický posudek a na povinné přípravné kurzy.
Příplatky za práci ve svátek nebo o víkendech a další bonusy pro takzvané dohodáře. To jsou jedny z podstatných změn zákoníku práce, které zavádí rozsáhlá novela. Platit začíná částečně už v neděli.
Podstatná část předlohy vychází z dvojice unijních směrnic o předvídatelných pracovních podmínkách a o rovnováze mezi prací a rodinou. Za jejich pozdní začlenění do právního řádu hrozí Česku postih.
Novela zákoníku práce zejména zpřesňuje vymezení práce na dohody, čímž má být předvídatelnější. Část lékařů pracujících v nemocnicích hrozí, že přestane přesčasy sloužit.
Do výzvy politikům, aby novelu neschválili, se podle informací předsedy Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jana Přády z minulého pondělí zapojilo 4000 z 20 000 lékařů sloužících v nemocnicích.
Od 1. září měla původně platit vládní novela systému penzí, prezident zákon ale nepodepsal. Co to znamnená, komentoval ve vysílání Českého rozhlasu Plus politolog Stanislav Balík.
Podle nové definice zákona se trestný čin znásilnění bude vztahovat na jakýkoliv pohlavní styk s nesouhlasem či jakýkoliv styk s dítětem mladším dvanácti let.
Odbory dokonce zorganizovaly internetovou petici, kterou za několik dní podepsalo na tisíc vědců a vědeckých pracovníků. Obávají se politizace vědy a rušení ústavů, kvůli úsporám a majetku.
Pro rodiče malých dětí, těhotné ženy nebo pro lidi pečující o své blízké by mělo být snazší domluvit si práci z domova. Umožnit by to měly změny v zákoníku práce.
Firmy nabízí home office podle průzkumu nejčastěji ze dvou důvodů – je to podle nich vhodné řešení, když musí člověk pečovat třeba o své nemocné děti. Práci na dálku taky berou jako firemní benefit.
Snížení sazby daně loni navrhla vláda kvůli tehdejším vysokým cenám, aby hlavně ulevila dopravcům. Snížená sazba měla původně platit do konce letošního roku.
Experti na inkluzivní vzdělávání vznáší výhrady proti novým pravidlům pro přidělování asistentů. Upozorňují na potenciální nedostatek asistentů ve školách, který by mohl negativně ovlivnit děti.
Na prestižní Man Bookerovu cenu nominovaná novela se odehrává v Irsku v polovině 80. let minulého století a vrací se k ostudné kapitole tamních dějin: fungování takzvaných Magdaleniných prádelen.