Pirátské filmy i nelegální signál. Čeští policisté zasahovali proti kybernetické kriminalitě

Čeští kriminalisté se na konci srpna zapojili do mezinárodní operace proti organizované skupině Sparks, která podle policie nezákonnou distribucí filmů způsobila filmovým studiím škodu ve výši nejméně deset milionů dolarů (asi 224 milionů korun). Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Specialisté na kybernetickou kriminalitu zajistili 90 terabytů dat na úložištích, která gang v Česku využíval.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Čeští kriminalisté se na konci srpna zapojili do mezinárodní operace proti organizované skupině Sparks, která podle policie nezákonnou distribucí filmů způsobila filmovým studiím škodu ve výši nejméně deset milionů dolarů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Z trestné činnosti na úseku autorských práv jsou obviněny tři osoby. Trestní řízení je vedeno v USA,“ uvedl Ibehej. Policisté z 18 zemí za podpory Eurojustu a Europolu podle něj také vypnuli desítky serverů, které skupina kontrolovala a nelegálně na ně ukládala díla chráněná autorskými právy. Servery byly umístěny po celém světě.

Spor o Pelíšky jsme neprohráli, tvrdí Ulož.to. Požadavek z rozsudku považuje za neproveditelný

Číst článek

„Na území České republiky prováděli specialisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) úkony trestního řízení na dvou místech (akademické půdě), kde byly pirátské nahrávky skupinou Sparks tajně a bez vědomí institucí uloženy,“ sdělil mluvčí.

Policisté podle něj zasahovali 25. srpna základě žádosti o právní pomoc ze strany ministerstva spravedlnosti USA. Do operace byly zapojeny i krajská státní zastupitelství a příslušné soudy.

Příslušníci skupiny Sparks podle policistů pořizovali za pomoci specializovaného softwaru nelegální kopie DVD a Blue-Ray disků, které ještě před oficiálním datem uvedení na trh ukládali na datová úložiště.

„Další členové uvedené skupiny měli zajistit zpřístupnění takto pirátsky získaných filmových děl, kdy konkrétní filmové tituly měly být sdíleny pomocí peer-to-peer sítě, streamovaných webů, případně torrentového připojení,“ vysvětlil Ibehej.

Nelegální televizní signál

Nejde ale o jedinou zahraniční akci v oblasti autorských práv, na které se čeští policisté podíleli. Pomáhali také španělským kolegům se zajišťováním důkazů proti skupině, která podle nich přes internet nelegálně provozovala televizní signál. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl Ibehej.

Netflix i hollywoodská studia porazily nelegální streamovací servery. O seriály zdarma přijdou i Češi

Číst článek

Gang podle něj neoprávněně šířil stovky televizních kanálů v desítkách zemí a způsobil škodu za stovky milionů korun.

„Skupina osob provozovala servery, které zajišťovaly sdílení TV kanálů pro zákazníky, kteří žili v domnění, že platí za legální službu,“ uvedl Ibehej.

Kriminalisté z NCOZ zasahovali v červnu v pražské hostingové společnosti. Zajišťovali důkazní materiál, který pak předali španělské policii.

„Zároveň naši specialisté poskytovali technické informace dalším orgánům (například z Německa) k IP provozu, který měly podezřelé osoby používat k nezákonné činnosti mimo území České republiky, ale pod hlavičkou české hostingové společnosti,“ sdělil mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme