Podporu na poradenství a marketing dostalo podle kontrolorů jedno promile malých a středních podniků

Přínos podpory na poradenství, marketing a vzdělávání pro malé a střední podniky v letech 2015 až 2020 byl mizivý. Konstatuje to ve své pondělní zprávě Nejvyšší kontrolní úřad. Podporu získalo jen jedno promile z více než milionu těchto podniků v Česku. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom na tyto projekty a podporu inovací v boji s covidem rozdělil do ledna 2021 2,3 miliardy korun.

Praha (Aktualizováno: 12:06 31. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, ilustrační foto

Přínos podpory na poradenství, marketing a vzdělávání pro malé a střední podniky v letech 2015 až 2020 byl mizivý. Konstatuje to ve své pondělní zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podpora poradenství, marketingu a vzdělávání měla pomoci malým a středním podnikům „zlepšit konkurenceschopnost na začátku podnikání, usnadnit přístup na zahraniční trhy a rozšířit možnosti pro vzdělávání zaměstnanců“.

Stát utratil miliardy za školicí střediska. Nyní z nich jsou kanceláře, jídelny, sklady i penzion

Číst článek

Dosáhlo na ni ale jen minimum podniků. „Nelze tak očekávat, že vyplacené peníze budou mít výraznější pozitivní dopad na celý tento sektor. Kontrola navíc ukázala, že podpora neměla vliv na cíle, které si ministerstvo průmyslu a obchodu stanovilo. Například u podpory na poradenství rostly cílové hodnoty ukazatelů ještě před spuštěním první výzvy. Tu resort připravoval čtyři roky. Ministerstvo se také nezabývalo tím, jak podniky poradenské služby využívaly, ani jaký měly tyto služby dopad na jejich podnikání,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad na svých stránkách.

V případě marketingu se pak podle kontrolorů ukazatele od roku 2015 zhoršovaly, a to i přesto, že do ledna 2021 na jeho podporu vyplatilo ministerstvo přes 700 milionů korun. Podle úřadu ani není jasné, jestli pomohla zvýšit export.

Náměstek ministerstva průmyslu o dotacích na školicí střediska: Všimli jsme si, že nás podvádějí

Číst článek

Podpora od ministerstva na vzdělávání byla určena i na budování školicích středisek. „Ministerstvo nesledovalo, jestli podniky využívají školicí střediska pro stanovený účel. Přitom pokud by podniky nesplnily podmínky, měly by podporu vrátit. Teprve v průběhu kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo průmyslu a obchodu zavedlo, že podniky musí předkládat přehled o vytíženosti školicího střediska,“ informoval úřad.

Podniky ale neměly o podporu zájem a resort postupně převedl 90 procent na jiné programy.

Většina na výdaje agentury

Problémy našli kontroloři i u agentury CzechTrade. „U interních projektů agentury CzechTrade šlo téměř 65 milionů korun na výdaje samotné agentury, což představovalo téměř polovinu proplacených výdajů na tyto projekty,“ zjistila kontrola.

Brusel prověří české dotace na školicí střediska. Firmy si z nich dělají kanceláře nebo ubytovny

Číst článek

Účelem těchto prostředků přitom bylo zajistit českým podnikům a designérům účast na veletrzích a výstavách v zahraničí. „Ministerstvo nesledovalo, jaký přínos měly tyto služby pro jednotlivé podniky a jestli jim pomohly se vstupem na zahraniční trh,“ informoval Nejvyšší kontrolní úřad.

Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová ČTK sdělila, že nastavení podpory se postupně měnilo, aby se její efektivita zvýšila. Pro roky 2021 až 2027 vláda schválila novou strategii podpory malých a středních podniků.

Podpora malých a středních podniků v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost byla v minulosti - v roce 2013 - nastavována podle resortu nešťastně. „Časem se zpřísňovala právě za účelem větší efektivity,“ sdělila mluvčí ministerstva.

„V reálu se tak malé a střední podniky podporují daleko víc a efektivněji, než jak se píše ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, kde se mimo jiné vynechává fakt, že některé programy stále běží, kdy samozřejmě víc vypovídající je hodnocení po skončení programu,“ doplnila.

Ministerstvo průmyslu také podle kontrolorů nebude schopné vyhodnotit přínos programů spojených s pandemií covidu. „Ty měly malým a středním podnikům pomoci při vývoji inovací, materiálů a technologií pro boj s nákazou. Šlo například o výrobu ochranných prostředků, likvidaci infekčního odpadu nebo sdílení znalostí s výzkumnou sférou,“ vysvětluje úřad.

Resort totiž pouze sleduje, jestli „podnikatel pořídil z peněz danou technologii nebo kolik podniků navázalo spolupráci s výzkumnými institucemi“.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme