Propuštění Olega Sencova v sobě nese lék celé vaší zemi, píšou čeští senátoři ruskému prezidentovi

Místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN) se společně s trojicí předsedů senátních výborů obrátil na ruského prezidenta Vladimíra Putina. V dopise žádá o propuštění politického vězně Olega Sencova. Podle Šestáka byla zřejmě Sencovovi upřena základní lidská práva.

Praha/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dopis prezidentu Vladimiru Putinovi byl napsán ve snaze pomoci člověku v jeho velmi tíživé a dramatické situaci. Jsme přesvědčeni, na základě vlastní historické zkušenosti, že i takováto podpora je důležitá pro lidi vzdorující autoritářskému režimu,“ vysvětlil místopředseda Senátu Jiří Šesták. Podle něj byla Sencovovi zřejmě upřena základní lidská práva.

Dopis z poloviny června, který byl předán oficiální cestou skrze ministerstvo zahraničí, podle Šestáka „ani po čtrnácti dnech nedorazil na velvyslanectví České republiky v Moskvě“.

Kdo se k dopisu připojil

  • František Bublan, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky;
  • Václav Hampl, předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu Parlamentu České republiky;
  • Zdeněk Papoušek; předseda Výboru pro vědu, vzdělání a lidská práva Senátu Parlamentu České republiky

„Po našem dotazu na ministerstvo zahraničních věcí byl během několika hodin nalezen a ještě týž den odeslán, aby dnešního dne mohl být předán na příslušném místě. V době, kdy Oleg Sencov drží již přes třicet dní hladovku v těžkém vězení na Sibiři, je takovéto zdržení velmi alarmující. Je otázkou, z jakého důvodu k tomuto ,zdržení‘ došlo,“ doplnil ještě Šesták.

Mluvčí resortu zahraničí Michaela Lagronová uvedla, že zhruba před 14 dny dopis odešel elektronicky.

„Obvyklá praxe je však počkat na listinnou podobu, což se stalo i tentokrát. Bohužel to v některých případech trvá delší dobu, než od nás zajištěná diplomatická pošta odejde. Důvodem je, že se obvykle čeká, až se na takzvané výpravně shromáždí více pošty - větší množství a pak teprve odchází pryč,“ vysvětlila serveru iROZHLAS.cz.

V případě dopisu od senátorů to podle ní bylo tak, že 20. června bylo psaní na výpravně, odkud odešlo o sedm dní později.

Trpká zkušenost

Šesták s kolegy v dopisu připomínají, že Oleg Sencov jako Ukrajinec nesouhlasil s anexí poloostrova Krym, za což dostal 20 let vězení, a to za údajné teroristické akce. Lidskoprávní organizace Amnesty International označila soudní proces za „stalinský“, kritizovaly jej i Evropská unie a USA.

Jednačtyřicetiletý filmař drží od 14. května hladovku. Tvrdí, že je připraven zemřít, aby dosáhl osvobození „všech ukrajinských politických vězňů“ z ruských věznic.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denysovová s odvoláním na vězňova obhájce Dmitrije Dinzeho před časem informovala, že Sencov má problémy s ledvinami a srdcem. Podle vězeňské správy je naopak „v uspokojivém zdravotním stavu“.

Podle dostupných zpráv z tisku je patrné, že vyšetřování a ani soud nepostupovaly s ohledem na respektování základních lidských práv. Jeden ze svědků proti panu Sencovovi - Hennadij Afanasjev – u soudu jasně řekl, že jeho svědectví je vynucené těžkým fyzickým týráním – bitím, dušením plynovou maskou, elektrickým proudem,“ píšou čeští zákonodárci v dopisu.

Hladovka až do konce. ‚Smrt Olega Sencova by zostudila Rusko,‘ bije ruská inteligence na poplach

Číst článek

Kvůli hladovce, kterou chce Sencov dosáhnout propuštění dalších politických vězňů, se senátor Šesták s kolegy obávají o jeho budoucnost a zmiňují zkušenost českého národa s totalitním systémem komunistického Československa.

„I když se v danou chvíli umlčování novinářů, umělců či jiných skupin občanů, kteří protestují za dodržování svých práv a svobod, jeví jako systémově podpůrné, v dlouhodobém horizontu onen systém zcela jistě neposiluje, ale naopak zakládá jeho budoucí destrukci,“ píší.

Za „trpkou historickou zkušenost“ označují, že generace následující po autoritářském období se velmi těžko zotavují.

„A složitě si osvojují či obnovují vůli k základním pilířům parlamentní demokracie – respektu ke svobodě druhých, vládě práva či důstojnému životu ve svobodné společnosti s individuální odpovědností. Proto každá napravená křivda, kterou způsobí stát jedinci, snižuje budoucí napětí a umenšuje onemocnění dané společnosti v jejích bytostných základech,“ uvádějí. „Proto i propuštění Olega Sencova v sobě nese lék celé vaší zemi.“

Text dopisu, který byl zaslán do Moskvy:

hm, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme