Přehled tisku: chemické koktejly v jídle, peníze z vkladních knížek ve školství a pančovaný med

V úterním tisku se dočtete například o pesticidech, které ulpívají na potravinách. Vznikají tak chemické koktejly, které lidé konzumují, i když v limitním množství, píše MF Dnes. Lidové noviny upozorňují, že s oblibou medu roste i prodej této pančované potraviny. Více v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Med (ilustrační foto)

Med (ilustrační foto) | Foto: PollyDot | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

MF Dnes

V jídle se čím dál víc objevují takzvané chemické koktejly, kdy je na jedné potravině třeba dvacet různých pesticidů. Upozorňuje na to Mladá fronta DNES. Rekordmanem je kustovnice čínská, ve které inspektoři našli až 36 různých látek. Přestože jednotlivé látky jsou pod bezpečným limitem, co způsobí dohromady v lidském organismu, zatím odborníci netuší.

Pěstitelé ale podle Mladé fronty DNES namítají, že snížení množství pesticidů povede k tomu, že si škůdci vytvoří proti přípravkům imunitu.

Když se včela kontaminuje pesticidy třeba z řepky, raději zemře mimo úl, říká uznávaný včelař

Číst článek

Lidové noviny

Poptávka po medu roste v Česku i ve světě. S tím narůstá i množství pančovaného medu na trhu, píšou to úterní Lidové noviny. Kontroloři loni v obchodech odhalili, že až polovina kontrolovaného medu nevyhovuje předpisům. Zákazníci to ale často nepoznají. Spotřeba medu v Česku se zvýšila o padesát procent od roku 2007. Na osobu teď podle Lidových novin připadá asi kilo medu ročně.

E15

Firmy z Jižní Koreje rekordně investují do zahraničních nemovitostí – jen v Praze letos skoupily budovy za 13 miliard korun, všímá si úterní E15ka. Jihokorejské investice posouvají ceny českých komerčních realit na rekordní úroveň.

V prvním pololetí letošního roku jihokorejské společnosti investovaly více než tradičně silné německé fondy, píše deník E15. K tomu je vede nedostatek příležitostí na domácím trhu, ale i nízké úrokové sazby, zajištění wonu nebo pokles zájmů Číňanů o nemovitosti.

Hospodářské noviny

Cigarety dražší o deset procent, lihoviny o třináct. Vláda schválila návrh ministerstva financí

Číst článek

Dodavatelé a výrobci lihovin zpochybňují plán ministerstva financí zvýšit spotřební daň na tvrdý alkohol, uvádí Hospodářské noviny. Ministryně Alena Schillerová za ANO si od vyšší daně slibuje miliardu navíc ve státním rozpočtu. Dodavatelé to považují za diskriminační vůči jejich byznysu.

Unie dovozců a výrobců poukazuje na to, že zvýšení daně je v rozporu s programovým prohlášením vlády. Hospodářské noviny také připomínají zkušenosti z roku 2010, kdy vyšší daň snížila spotřebu a rozpočtu moc nepomohla. Daň vzroste na jednom litru lihu o 37 korun, půllitru 40procentní lihoviny tedy zdraží o devět korun. Ministerstvo financí uvedlo, že vychází vstříc resortu zdravotnictví.

Regionální Deník

Úpice v říjnu zavře unikátní fermentační stanici, zmiňuje úterní regionální Deník. Stanice je dlouhodobě ztrátová, výše prodělaných peněz se loni přehoupla přes 50 milionů korun. Fermentační stanice v Úpici na Trutnovsku je jediná svého druhu v kraji.

Právo

Stovky milionů ze zrušených vkladních knížek putují českému školství, píše Právo. Anonymní vkladní knížky zanikly v roce 2012, lidé pak měli ještě pět let na vyzvednutí peněz. Česká spořitelna během tohoto období postupně převedla bezmála 1,8 miliardy korun do fondu nově založené nadace na podporu vzdělávání.

mus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme