Senátem prošla nová pravidla pro partnerství gayů a leseb. Novela míří za prezidentem

Senát umožnil přijetí pravidel pro partnerství stejnopohlavních párů bez projednání na své schůzi. Rozhodl o tom ve středu na návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry přes odpor KDU-ČSL tím, že novelu občanského zákoníku vyřadil z programu jednání. Novelu tak dostane k podpisu prezident Petr Pavel po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní parlamentní komora na projednávání zákonů má. V případě novely tato lhůta končí ve čtvrtek 18. dubna.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení Prague Pride 2022 na Střeleckém ostrově

Nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů ještě musí schválit prezident (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vyřazení novely z programu, které bylo motivováno snahou vyhnout se obsáhlým debatám o právech stejnopohlavních párů nebo jejich úpravám, podpořilo 47 ze 77 přítomných senátorů. Pro byli většinově zástupci všech frakcí vyjma lidovců.

‚Něco není lepší než nic.‘ Zákulisí ostře sledovaného hlasování o manželství pro všechny

Číst článek

Nestandardní způsob přijetí novely byl motivován také tím, že návrh na její přijetí ve zrychleném režimu bez možnosti navrhovat úpravy by v souladu s pravidly jednání Senátu zablokoval lidovecký klub nebo skupina deseti senátorů, která usilovala o úpravy předlohy.

Kvůli nim se na žádném doporučení k novele neshodl senátní ústavně-právní výbor. Zrychlené přijetí doporučoval výbor pro lidská práva, sociální výbor navrhoval standardní schválení.

Novela občanského zákoníku má být účinná od příštího roku, od kdy by stejnopohlavní páry také už nemohly vstupovat do nynějšího registrovaného partnerství.

Registrovaní nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod, což má novela napravit.

Osvojení dítěte má být podle novely možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů. Přiosvojení adoptovaného dítěte jednoho z partnerů druhým z partnerů má být možné pouze na základě rozhodnutí soudu.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková sdělila, že posílení práv partnerů považuje za potřebný krok. Za nejlepší krok k úplnému zrovnoprávnění gayů a leseb v Česku ale označila manželství pro všechny. Ocenila, že se dnes v horní parlamentní komoře nepodařilo části senátorů verzi ze Sněmovny krátit“.

Sňatek mohou dvojice žen či mužů uzavírat v 16 z 27 členských států Evropské unie. Jako poslední se na seznam zařadilo Řecko. Manželství stejnopohlavním dvojicím umožňuje celkem 36 zemí světa, z nich 21 leží v Evropě. Partnerství uznává 12 států.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme