‚Cukr z Thajska‘. Příběh jednoho videa aneb Jak se dezinformace dostávají do veřejného prostoru?

Lenka Kabrhelová mluví s redaktorem iROZHLAS.cz Martinem Štorkánem

Přehrát

00:00 / 00:00

PŘEPIS ROZHOVORU

21. 9. 2021 | Praha

Server iROZHLAS.cz popsal okolnosti vzniku a šíření jednoho konkrétního videa, které se objevilo na českém internetu a bere si za terč jednu z politických stran. Co se prostřednictvím tohoto příběhu dozvídáme o tom, jak se dezinformace dostávají do veřejného prostoru a kdo je do něj posílá? A jaké dopady obsah tohoto typu před volbami může mít? 

Hudba: Martin Hůla
Editace, rešerše, sound design:  Pavel Vondra, Ondřej Franta, Martin Hůla

Zpravodajský podcast Vinohradská 12 sledujte každý všední den od 6.00 na adrese irozhlas.cz/vinohradska12.

Máte nějaký tip? Psát nám můžete na adresu vinohradska12@rozhlas.cz.

„Já toho budu využívat těchto informací v různých jiných videích, které se budou zajímat momentálně ohledně voleb v České republice, slibů a převtělování se nebo převlíkání kabátu, jak to bylo za revoluce. To všecko se tam v Česku děje, některé věci se mně teda vůbec nelíbí.“

Jiří Vašátko

ČRo v rámci předvolebního vysílání tento týden věnuje pozornost soustředěně dezinformacím. Martine, ty jsi pro tento projekt popsal příběh jednoho dezinformačního videa, které se teď před volbami objevilo na českém internetu. Popsal jsi i příběh jeho autora. O jak důležitou věc jde z hlediska toho, když se díváme na dezinformace jako celek? Kam do toho zapadá?
Nejprve je potřeba to video asi nějak zjednodušeně popsat. Je pravděpodobně natočené z mobilního telefonu a podle slov autora se odehrává v Thajsku, kam se měl autor Jiří Vašátko vydat vyšetřovat případ šéfa Pirátské strany Ivana Bartoše, který podle něj pašuje do Česka drogy.

„Já jsem přišel sem do Thajska zhruba před třemi měsíci na základě zjišťování okolností ohledně Bartoše. Ten mě zajímá od té doby, co rozdával ty drogy v ulicích Prahy a věděli jsme, že má příjem tady odsud.“

Jiří Vašátko

Ke mně se to video dostalo od jednoho kolegy, který mi ho přeposlal. Ne schválně, ne, že by tomu věřil - jako součást řetězového e-mailu. Zaujalo mě hlavně to, že na první pohled působí promyšleně a autenticky,

„My jsme někdy v té době, mezi tenkrát tím rozdáváním toho cukru a dneškem, zjistili, kdo a jak pracuje pro Bartoše a jak se k němu dostává cukr, který on potom rozdával v Praze. Podařilo se nám zabavit jednu jeho zásilku v hodnotě necelých deseti milionů korun.“

Jiří Vašátko

takže bych se nedivil, kdyby tomu někdo uvěřil, tomu obsahu toho videa. Jinak bylo hojně sdílené na Facebooku. Když jsem na to koukal zhruba před měsícem a půl, tak třeba ve skupině Společně jsme silnější - Hradec Králové, která podle těch příspěvků brojí například proti vládním opatřením nebo proti rouškám, mělo přes 1500 sdílení. To už ale bylo jen video videa. To znamená, že někdo natočil, jak někdo pouští video na mobilním telefonu. To původní mělo podle Pirátů, kterých jsem se na to ptal, o hodně víc a mělo velký zásah. Mělo opravdu několik tisíc nebo desítek tisíc sdílení.
No, pojďme popsat možná ještě trochu detailněji, jak konkrétně to video vypadalo, co na něm bylo a kdy se vlastně i objevilo. Kde všude koluje?
Objevilo se před několika měsíci a splňuje jednu ze dvou podmínek, které dezinformace proti Pirátům splňují. To znamená, že útočí buď na program této strany, anebo na konkrétní kandidáty. Toto video útočí na předsedu strany Ivana Bartoše a snaží se ho spojit s tím, že do Česka dováží ‚nelegální cukr‘, což je, jak jsem se pak od autora toho videa dozvěděl, žargon pro drogy nebo pro tvrdé drogy.

„Pro nás je důležité, aby se Bartoš nedostal do vlády, protože tím bychom zastavili takových 80 % dávek nelegálního jedovatého cukru a jeho prodeje na území České republiky.“

Jiří Vašátko

Video je natočené ve formátu na výšku a podle toho autora se odehrává v Thajsku, kam právě jel Ivana Bartoše podle svých slov vyšetřovat. Odpovídá tomu i to okolí videa. Vypadá to, že je to natočené v džungli…

„Mějte se hezky, přeju vám hezký den a já jdu odpočívat.“

Jiří Vašátko

a okolo je - nevím, jestli autentický - zvuk zpěvu ptáků, nebo je to tam nějak jako uměle přidané. Ověřené to nemám. Jinak to video má asi čtyři minuty a pan Vašátko na svém facebookovém profilu publikoval i řadu dalších videí, ta však neměla zdaleka takový dosah jako toto video o Ivanu Bartošovi.
A působí, Martine, profesionálně vyrobené, to video?
Na mě nepůsobilo profesionálně. Autenticky na mě působil ten autor, nebo nějakým způsobem autenticky, mluvil vážně a vypadal že - nebo pro laika si myslím, že vypadal - že tomu rozumí. Ale video je natočené normálně na mobilní telefon, jako kdybych ho vzal a natočil ho já.
A ještě než se pustíme do vysvětlení, kdo je tím autorem, je něco z toho, co se na tom videu tvrdí, pravda?
Vypadá to, že ne. V rozhovoru, který jsem s tím autorem, Jiřím Vašátkem, vedl, sice mluvil o nějakých důkazech, ze kterých potom při tom údajném pátrání vycházeli, ale žádné důkazy mi nepředložil.
Pojďme se tedy zaměřit na tu postavu autora tohoto videa. Jak jsi říkal, je to muž, který vystupuje pod jménem Jiří Vašátko. Kdo to je? Co všechno se ti o něm podařilo vypátrat?
Jiří Vašátko podle svého facebookového profilu pracoval ve firmě Hedva Český brokát. S tou se pojí i úplně první zmínka na internetu, kterou se mi v souvislosti s ním podařilo dohledat, a to, že se v roce 1982 měl zúčastnit téměř 70 km dlouhého běhu Chotěbořskem, skončil na nějakém 50. místě. Ale aktuálně podle svých slov žije v Kanadě, kam se odstěhoval už před dlouhou dobou, je v důchodu, stále podle svých slov ale pracuje jako mezinárodní vyšetřovatel pro skupinu, kterou ale odmítl specifikovat.

„Já jenom využívám těhletěch služeb, protože je můžu využívat na základě naší práce teďka tím, že se zabývám tím, čím se zabývám, ale já už bych měl být od ní odpojený, ale vzhledem k tomu, že dělám to, co dělám, tak ji pořád mám. Mně kolikrát zavolají odkudkoli, odkud je to potřeba, pro nějaké informace na základě zkušeností, na zíkladě znalostí. To je všecko. (Rozhovor Jiřího Vašátka s Martinem Štorkánem)“

Jiří Vašátko

U české policie však nikdy nebyl, proto mě zaujalo, jak se do této mezinárodní skupiny dostal. On tvrdí, že pracoval na pozici obyčejného vyšetřovatele, ale přišel za ním šéf a požádal ho o pomoc se záchranou učitelů, kteří byli uvěznění v Číně.

„Zavolal si mě šéf a povídá „Hele, co bys nám na to mohl říct? Oni všichni tvrdí tohle, Čína tvrdí tohle, kde je zádrhel?“ Já jsem se teda podíval do papírů a říkám „To je jasný,“ protože jsem vyrůstal v komunismu, tak vím, jak komunisti přemýšlí, protože jsem žil v kapitalismu, tak vím, jak se přemýšlí v kapitalismu, jak se žije v kapitalismu. No a tak jsem vyjel do Číny a vlastně nevyřešitelný problém, kde učitelé angličtiny z Austrálie, z Ameriky, z Kanady, z Anglie vlastně vyfasovali někde mezi tři měsíce až přes 16 let, tak vlastně za sedm týdnů jsem odhalil celý problém přímo autoritám a do měsíce byli všichni doma. Záleží jenom na tom, jak se k tomu člověk postaví a co dělá. (Rozhovor Martina Štorkána s Jiřím Vašátkem)“

Jiří Vašátko

A díky tomu se dostal k té své práci, kterou podle svých slov vykonával až do ledna letošního roku. Tehdy odešel do důchodu, ale podle svých slov si stále nechal nějakou agendu, která je spojena s Českem a s drogami.
A to je tedy to, co ti pan Vašátko tvrdil, když jste spolu mluvili?
Ano. Toto mi tvrdil pan Vašátko, když jsme spolu mluvili. Zkusil jsem ho oslovit na Facebooku. On mi za několik dní na zprávu zareagoval. Pak se trošku cukal, když zjistil, že jsem z ČRo, ale nakonec souhlasil s rozhovorem, který jsme udělali přes platformu WhatsApp. A tam už se mnou mluvil docela otevřeně.

„Teď jsem v Kanadě. Kolikrát, když mluvím s rodinou, tak řeknu „Tady v Kanadě,“ a jsem v Thajsku. Nebo řeknu „Tady je tolik sněhu,“ a oni říkají „V Thajsku je sníh?“ a já říkám „Ne, není. Ježišmarja tady, tak já jsem doma“. V Česku nejsem a potřeboval bych tam být víc než kdekoli jinde na světě, opravdu. (Rozhovor Martina Štorkána s Jiřím Vašátkem)“

Jiří Vašátko

Tvrdil mi, že je v Kanadě, že je ve veřejné knihovně, čemuž napovídaly i knihy, které měl za sebou. Byly to nějaké cizojazyčné publikace.
A vyplynulo, Martine, z toho rozhovoru něco více o motivaci toho muže? Vysvětlil ti, proč ta videa natáčí? Co ho k tomu přimělo?
Když jsme spolu mluvili, tak jsem měl pocit, že ho ze všeho nejvíc trápí drogy. On několikrát zmínil, že z nich má strach, že se bojí o vnoučata svých přátel.

„Mě se strašně moc lidí ptá třeba, proč nemám rád Bartoše. Já nemám rád nikoho, kdo chce legalizovat drogy, já nemám rád nikoho, kdo chce na drogách vydělat. Konec. Tečka, jo? (Rozhovor Martina Štorkána s Jiřím Vašátkem)“

Jiří Vašátko

Z toho vyplývá i ta jeho motivace, proč vlastně natáčí videa proti panu Bartošovi. On podle svých slov viděl jedno vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury ve sněmovně, který mluvil o tom, že Piráti chtějí legalizovat drogy, i tvrdé drogy. On si ale tu informaci neověřil a řekl mi, že začali pana Bartoše rovnou v souvislosti s tímto vyšetřovat. Zároveň ale neměl argumenty na to, aby mi řekl, zda opravdu v té sněmovně nějaký takový zákon je. Já jsem to sám zkoumal. A není pravda, že Piráti chtějí něco takového legalizovat.
A komu jsou ta videa určená? Koho v nich pan Vašátko oslovuje? Ty jsi říkal, že to byli často jeho vrstevníci?
Tento pocit jsem měl z toho jeho facebookového profilu. Ti jeho vrstevníci mu tam právě reagují, píší mu, že ho podporují, že ho mají rádi a že mu to sluší. Zároveň ale je zajímavé, že toto konkrétní video, na rozdíl tedy od těch ostatních, která jsem také zmínil, tak se dostalo i mimo ten jeho Facebook. Mělo právě na různých stránkách několik tisíc sdílení a dostalo se vlastně úplně jinam. Ti lidé, co to sdíleli, mají společné to, že nemají rádi Pirátskou stranu.
A on sám o tom mluvil, na koho cílí nebo koho chce oslovit?
To neříkal. On říkal, že chce jen zabránit tomu, aby tady dvanáctileté děti na ulici fetovaly.
No, ty jsi v tom rozhovoru s ním řadu těch podezření a obvinění, která on na tom videu ventiloval, vyvracel. Už jsme tady o tom teď mluvili. Jak na to pan Vašátko reagoval, předložil ti nějaké důkazy nebo argumenty, ze kterých vycházel?
My už jsme spolu mluvili o tom zákonu. Tam mi vlastně žádný žádný argument nepředložil. Řekl mi, že se ani nedíval, zda je takový zákon ve sněmovně. Jako druhý důkaz mi pak přednesl údajné video, které měla odvysílat Česká televize. Předseda Pirátů Ivan Bartoš na něm měl chodit po Praze a rozdávat drogy. Problém je ale v tom, že reportáž podle Vašátka měla prý pouze sedm vteřin a televizní komentátor tam za těch sedm vteřin měl zmínit, že toto je Ivan Bartoš, chodí po Praze a rozdává drogy.

„Já jsem to viděl v televizi. Viděl jsem to na nahrávce z televize a komentátor to okomentoval, že chodí po Praze a rozdává drogy. Takhle to skutečně je. Proto jsme se na něj zaměřili okamžitě, protože jsme chtěli vědět. (Jiří Vašátko) Předseda politické strany, která je ve sněmovně, chodil po Praze, rozdával drogy? Co to bylo? Nebyla to marihuana, byly to tvrdší drogy? (Martin Štorkán) Byly to tvrdší drogy, bylo to v sáčku. (Jiří Vašátko) (Rozhovor Martina Štorkána s Jiřím Vašátkem)“

Jiří Vašátko

Žádné takové video se mi ale nepodařilo najít. Nenašlo ho ani rešeršní oddělení ČT, protože podle mluvčí Karolíny Blinkové zkrátka ten popis toho videa je tak vágní, že nebylo možné ho ani začít hledat. Takže ani jeden z těch svých argumentů vlastně nedokázal Vašátko ničím podložit a na nepříjemné otázky pak reagoval tím, že říkal, že je to tajné a že tady to nemůže sdělit a tak.

„Jak už jsem říkal, my nemůžeme pustit všechno. My můžeme pustit jenom to, kdy věříme tomu, že to lidem buď pomůže, anebo že nám získají nějaké informace. (Rozhovor Martina Štorkána s Jiřím Vašátkem)“

Jiří Vašátko

Zajímavý byl také moment, kdy se mezi námi spojení přerušilo. Můj počítač zkrátka nezvládl zároveň videohovor a nahrávání a přehřál se. Když to znovu naskočilo, tak Vašátko začal mluvit o tom, že nám to někdo shodil, a že to muselo být u nás na našem internetu, protože on je na speciálním, zabezpečeném internetu, který je kódovaný a on má k němu tedy jako ten mezinárodní vyšetřovatel přístup ze všech míst na celé planetě. To ale podle mého názoru nebyla pravda.
Protože ještě navíc to bylo tedy v té knihovně veřejné...
Protože to bylo v té veřejné knihovně. Myslím, že měl normální internet z veřejné knihovny. Mezi tím, když nám hovor spadl a než se mi podařilo počítač znovu nahodit, tak pan Vašátko mezitím smazal všechna svoje videa z Facebooku. Napsal mi posléze, že to dělá často a že to vymazává kvůli algoritmům.
Takže ta videa z toho Facebooku zmizela.
Takže ta videa z toho Facebooku zmizela.
Martine, ty jsi oslovil i experty na dezinformace. Nabízí se tady otázka, jestli tento typ videa a tento konkrétní případ je akcí jednotlivce, anebo jestli tu je nějaké podezření z koordinované kampaně. Dá se toto vůbec jednoduše určit, jak nebezpečné video tohoto typu může být?
Podle odborníka na dezinformace Dominika Presla z Asociace pro mezinárodní otázky a z firmy Semantic Visions je toto jen akce jednotlivce. Vašátko podle něj není členem žádné organizované skupiny. Spíš je to starší člověk, který nedokáže úplně dobře vnímat realitu.

„Poměrně často se právě v souvislosti s dezinformacemi děje to, že pokud jsou lidé přesvědčení o tom, že to prospívá nějakému pozitivnímu účelu, tak jsou schopni vědomě lhát. Pokud se ještě třeba jedná o postoje, kterým věří, nemohou úplně přesně rozlišovat mezi skutečností a fikcí, tak to vyústí v něco takového. Víc, než nějakou nějakou koordinovanou kampaň, bych za tím viděl tohleto. (Rozhovor Martina Štorkána s Dominikem Preslem z AMO a Semantic Visions)“

Dominik Presl

Video ale může být nebezpečné i kvůli tomu, že lidi třeba nemusí věřit všemu, co na něm Vašátko říká, ale vezmou si jen část z toho nebo si řeknou, že na každém šprochu je pravdy trochu.

„Nějaký efekt i tyhle poměrně absurdně až legračně znějící dezinformace ve finále můžou mít a pravděpodobně mají. Je to zvláště proto, že velká část populace má poměrně nízkou informační gramotnost a nemá základní skepticismus v tom, že ne všechno to, co vidíme a slyšíme na internetu musí být pravda. (Rozhovor Martina Štorkána s Dominikem Preslem z AMO a Semantic Visions)“

Dominik Presl

A právě v souvislosti s tím zmíněným narativem, který se kolem Pirátů šíří, že to jsou narkomani, že mají sami problémy s drogami, jim to může před volbami dost uškodit. Piráti mají obecně s těmi dezinformacemi velký problém, což právě ukazují například i analýzy té firmy Semantic Visions, že jsou asi nejvíce napadanou politickou stranou na české politické scéně.
My jsme tady ve Vinohradské 12 mluvili o dezinformacích zhruba před dvěma týdny s naší kolegyní Janou Magdoňovou, která vysvětlovala, jak se stát připravuje na volby z hlediska možných hybridních hrozeb. Martine, kdo se konkrétně zabývá tímto typem obsahu, který jsi teď popsal? Všimla si toho videa třeba policie nebo státní složky atd.?
Sám šéf Pirátů Ivan Bartoš mi napsal, že se proti videu brání, že ho oznámili policii a že ho policie řeší. Policejní mluvčí David Schön, což byl zajímavý moment, mi ale řekl, že o takovém videu neví, že ho vidí poprvé a že mi děkuje za podnět. Policisté ale obecně neřeší ty dezinformace. Musí tu věc vždy někam zařadit, například jako nactiutrhání nebo šíření poplašné zprávy. I proto neexistuje žádné souhrnné číslo, kde bychom mohli říct, že se policie zabývá třeba třemi stovkami dezinformací. Stát pak řeší dezinformační kampaně pouze v souvislosti s důvěryhodností voleb. Na to je zřízena skupina na úřadu vlády.

„V Česku vznikla speciální skupina, která bude chránit podzimní volby do poslanecké sněmovny před dezinformátory. Spadá pod úřad vlády a koordinuje ji bezpečnostní poradce premiéra podplukovník Petr Matouš. Jak se dozvíte z příspěvku Jany Magdoňové, v této skupině jsou zástupci ministerstev nebo také zpravodajských služeb a kyberúřadu. (ČRo Plus, 17.7.2021)“

„Skupina se bude věnovat ale pouze dezinformacím, které snižují nebo úplně popírají důvěryhodnost voleb. Nebude řešit dezinformace, které by se týkaly přímo stran a kandidátů do voleb, upozorňuje poslanec Roberz Králíček z ANO, který předsedá Stálé komisy pro hybridní hrozny: “Samozřejmě pokud jako poslanci dostaneme nějaké podněty, tak je budeme té skupině dávat, ale myslím si, že není vhodné, aby politici do toho aktivně zasahovali“. Vznik skupiny pro ochranu voleb podporují i opoziční strany. (ČRo Plus, 17.7.2021)“

Takovým typem dezinformace, který jsme spolu řešili, se v Česku zabývají hlavně neziskové organizace, jako je například Demagog. Ty ale zase řeší dezinformace hlavně z pohledu ověřování, to znamená nějakého fact-checkingu.
A dá se zjistit, jaké potenciální dopady jedno video tohoto typu může tedy mít?
Toto konkrétní video viděly desetitisíce lidí. A může každopádně ovlivnit jejich rozhodování před volbami. Jak už jsem řekl, nemusí úplně věřit všemu, co tam zazní, ale může je malinko znejistit a v souvislosti s dalším dezinformačním obsahem, který se třeba v souvislosti s Pirátskou stranou objevuje, je může přesvědčit k tomu, aby jí pak nehodili svůj hlas, i když třeba původně chtěli. Ty dezinformace v souvislosti s Pirátskou stranou se vlastně začaly objevovat ve větší míře ve chvíli, kdy stoupla její podpora. Oni se s těmi dezinformacemi snaží bojovat. Asi až po volbách ale uvidíme, jak to bylo úspěšné.

Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra a Ondřej Franta

Související témata: podcast, Vinohradská 12, Volby 2020, dezinformace, Pirátská strana, Ivan Bartoš