Podezřelé zvýšení marží u cukru objevil antimonopolní úřad. Cena vzrostla na dvojnásobek

Vyšetřovatelé Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při mapování výroby a trhu s cukrem zjistili podezřelé zvýšení marží v obchodních řetězcích. Provedli proto čtyři místní šetření, získané materiály teprve vyhodnocují. Novinářům to ve čtvrtek řekl místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb. Šetření reagovalo na výrazný nárůst maloobchodních cen na přelomu let 2022 a 2023.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cukr, ilustrační foto

Nárůst ceny cukru může mít příčinu v nelegální koordinaci obchodních řetězců (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sektorové šetření se zabývalo všemi částmi trhu s cukrem, od pěstování cukrové řepy až po maloobchodní prodej. U pěstitelů cukrové řepy ani u výrobců cukru úřad neodhalil žádné náznaky zakázaných dohod nebo zneužití dominantního postavení.

Konkurenční obchody, ale rozdíl maximálně pár haléřů. Co vyplynulo ze srovnání cen potravin?

Číst článek

U maloobchodních prodejců ale úřad zjistil, že obchodní přirážka řetězců byla až do podzimu 2022 u cukru velmi nízká, v některých případech až záporná, cukr byl tedy prodáván pod nákupní cenou.

To se ale zásadně změnilo v posledních měsících roku 2022, kdy obchodní přirážky řetězců vystoupaly až přibližně na pět korun na kilogram cukru. Podle údajů Českého statistického úřadu cena cukru v obchodech začátkem roku 2022 činila 18,59 Kč/kg, začátkem roku 2023 už 35,16 Kč/kg.

„Přestože existovaly prokazatelné vyšší náklady v podobě nárůstu cen cukrovarů, zvýšených cen energií, platů zaměstnanců i obavy z vývoje inflace, nárůst obchodní přirážky mohl mít příčiny také v koordinaci jednání obchodních řetězců. Úřad proto k prověření tohoto podezření uskutečnil neohlášená místní šetření u čtyř obchodních řetězců, v jejichž průběhu zajišťoval možný důkazní materiál. Inspekce se účastnily téměř tři desítky pracovníků ÚOHS včetně forenzních specialistů,“ uvedl Nejezchleb.

Polovinu české roční spotřeby cukru vyrobí cukrovar v Českém Meziříčí. Teď zpracovává loňskou úrodu

Číst článek

Vyšetřovatelé prověřili desítky zaměstnanců v centrálách řetězců, kanceláře, počítače i mobily. Takto získaný materiál nyní úřad vyhodnocuje. Místopředseda ÚOHS ale upozornil, že uskutečnění místního šetření neznamená, že úřad zahájí správní řízení nebo dokonce vyměří pokutu.

Loni také ÚOHS prověřoval dodržování novelizovaného zákona o významné tržní síle ve 22 sektorových šetřeních, zatím zahájil čtyři správní řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme