Tři příběhy podvodů. Peníze vylákali z lidí muži bez přízvuku, slibovali investice i varovali před krádeží

Policisté v Pardubickém kraji v uplynulých týdnech evidují hned několik případů, při kterých lidé přišli o miliony korun. Dvě závažná oznámení přijali policisté například na Pardubicku a Orlickoústecku. Ve dvou případech byly podvedeny ženy, které ke špatné transakci dovedl telefonní hovor s česky hovořícími muži bez jakéhokoli přízvuku.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena nakupuje na internetu platební kartou

Žena nakupuje na internetu platební kartou | Zdroj: Profimedia

Jeden z nejhorších případů je ten, kdy 48letý muž z Pardubicka přišel o víc než milion korun, když chtěl investovat do kryptoměn. Neznámý pachatel ho za pomoci stažené aplikace pro vzdálený přístup k zařízení naváděl, jak má provádět finanční transakce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podvodníci stále přicházejí s novými způsoby, jak z lidí vylákat peníze

Investované peníze nakonec skončily ve virtuální peněžence, odkud je pachatel odčerpal. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let nebo propadnutí majetku.

Podobně závažný čin zaznamenali také policisté z Lanškrouna, kde přijali oznámení 50leté ženy z Orlickoústecka, která na internetu objevila reklamní inzerát na investování do české energetické společnosti.

Vyplnila své kontaktní údaje, potom jí přišel e-mail od neznámého pachatele, který ji přesvědčil, aby založila učet u jejich společnosti a aktivovala ho vložením 2500 korun.

Místo na dovolenou na policii a bez peněz. Počet kyberútoků roste, zločinci je neustále vylepšují

Číst článek

Následně zavolal makléř a také pomocí aplikace se vzdáleným přístupem ženu navedl, aby na účet vložila víc než 950 tisíc korun. Když je chtěla vyplatit zpět, žádné peníze jí nepřišly. I za to pachateli hrozí odnětí svobody až pět let nebo peněžitý trest.

Falešný problém v bance

Na Svitavsku se nechala podvést 55letá žena. Kontaktoval ji údajný pracovník z banky s tím, že evidují podezřelé platby z jejího účtu a že se jí ozve pracovník z její banky. Další muž potom zavolal a řekl, že její účet napadli hackeři, a proto musí peníze okamžitě převést na jiné bezpečnější konto.

To poškozená udělala a převedla víc než 200 tisíc korun. Údajný bankéř ji pak ještě varoval, že neznámý hacker si chce přes její účet půjčit peníze a jediný způsob, jak tomu zabránit, je, aby si ona vzala půjčku dřív a opět ji převedla na bezpečnější účet. A takto žena přišla o dalších 300 tisíc korun.

V obou posledních případech ženy telefonovaly s česky hovořícími muži bez jakéhokoli přízvuku.

Policie znovu vyzývá lidi, aby nestahovali aplikace, které podvodníkům umožňují vzdálený přístup, a nesdělovali údaje ke svému bankovnictví.

Barbora Soukupová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme