Tři příběhy podvodů. Peníze vylákali z lidí muži bez přízvuku, slibovali investice i varovali před krádeží

Policisté v Pardubickém kraji v uplynulých týdnech evidují hned několik případů, při kterých lidé přišli o miliony korun. Dvě závažná oznámení přijali policisté například na Pardubicku a Orlickoústecku. Ve dvou případech byly podvedeny ženy, které ke špatné transakci dovedl telefonní hovor s česky hovořícími muži bez jakéhokoli přízvuku.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena nakupuje na internetu platební kartou | Zdroj: Profimedia

Jeden z nejhorších případů je ten, kdy 48letý muž z Pardubicka přišel o víc než milion korun, když chtěl investovat do kryptoměn. Neznámý pachatel ho za pomoci stažené aplikace pro vzdálený přístup k zařízení naváděl, jak má provádět finanční transakce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podvodníci stále přicházejí s novými způsoby, jak z lidí vylákat peníze

Investované peníze nakonec skončily ve virtuální peněžence, odkud je pachatel odčerpal. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let nebo propadnutí majetku.

Podobně závažný čin zaznamenali také policisté z Lanškrouna, kde přijali oznámení 50leté ženy z Orlickoústecka, která na internetu objevila reklamní inzerát na investování do české energetické společnosti.

Vyplnila své kontaktní údaje, potom jí přišel e-mail od neznámého pachatele, který ji přesvědčil, aby založila učet u jejich společnosti a aktivovala ho vložením 2500 korun.

Místo na dovolenou na policii a bez peněz. Počet kyberútoků roste, zločinci je neustále vylepšují

Číst článek

Následně zavolal makléř a také pomocí aplikace se vzdáleným přístupem ženu navedl, aby na účet vložila víc než 950 tisíc korun. Když je chtěla vyplatit zpět, žádné peníze jí nepřišly. I za to pachateli hrozí odnětí svobody až pět let nebo peněžitý trest.

Falešný problém v bance

Na Svitavsku se nechala podvést 55letá žena. Kontaktoval ji údajný pracovník z banky s tím, že evidují podezřelé platby z jejího účtu a že se jí ozve pracovník z její banky. Další muž potom zavolal a řekl, že její účet napadli hackeři, a proto musí peníze okamžitě převést na jiné bezpečnější konto.

To poškozená udělala a převedla víc než 200 tisíc korun. Údajný bankéř ji pak ještě varoval, že neznámý hacker si chce přes její účet půjčit peníze a jediný způsob, jak tomu zabránit, je, aby si ona vzala půjčku dřív a opět ji převedla na bezpečnější účet. A takto žena přišla o dalších 300 tisíc korun.

V obou posledních případech ženy telefonovaly s česky hovořícími muži bez jakéhokoli přízvuku.

Policie znovu vyzývá lidi, aby nestahovali aplikace, které podvodníkům umožňují vzdálený přístup, a nesdělovali údaje ke svému bankovnictví.

Barbora Soukupová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme