Policie navrhla vazbu pro pět lidí kvůli podvodným telefonátům. Z obětí měli vylákat přes 7,5 milionu eur

Policisté z Vysočiny podali návrh na vazbu pro pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny k trestnímu stíhání. Policie to ve středu oznámila na síti X. Podrobnější informace ke kauze, v níž je pětice stíhána, zatím policisté neuvedli. Podle dřívějších informací ukrajinských médií se jedná o podezřelé z podvodů za více než 7,5 milionu eur (v přepočtu asi 183 milionů korun).

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podvodníci podle ukrajinského serveru volali lidem a vydávali se za pracovníky bezpečnostních oddělení bank (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Server Ukrajinska pravda informoval v úterý s odvoláním na ukrajinskou policii, že bylo v pondělí předáno českým úřadům pět lidí podezřelých z toho, že vylákali miliony eur od stovek Čechů.

„Ukrajinští kolegové předali v pondělí do České republiky pět osob k trestnímu stíhání. Předání a eskortu zajistili kolegové z Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci,“ potvrdila ve středu česká policie.

Dvakrát více útoků. V srpnu zaznamenal úřad pro kyberbezpečnost vyšší aktivitu ruských hackerů

Číst článek

„Až to bude možné, k případu zveřejníme více podrobností,“ doplnili policisté.

Podvodníci podle ukrajinského serveru volali lidem a vydávali se za pracovníky bezpečnostních oddělení bank. Obětem tvrdili, že jejich bankovní účet se stal terčem hackerského útoku, a přemlouvali je, aby peníze převedli na jiný účet.

Používali přitom technologii takzvaného spoofingu, kdy se příjemci hovoru zobrazuje známé číslo, i když ve skutečnosti volá někdo jiný. Dohromady zmanipulovali 665 lidí, píše server.

Podvodnou síť podle ukrajinských zdrojů organizovali občané Ukrajiny i České republiky, kteří pro své záměry najali přes 20 lidí. Z Ukrajiny má být později vydán ještě jeden člověk, uvedl server. Na vyšetřování podvodů se podílelo přes 100 ukrajinských a českých policistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme