OVĚŘOVNA: Podvodná stránka láká na investice se společností ČEZ. Slibuje zisk čtvrt milionu měsíčně

Na internetu se šíří další pochybný web, který připomíná stránky společnosti ČEZ a slibuje rychlé zbohatnutí. Na webu se nachází formulář pro zanechání kontaktu, což je ale jen vypočítavý tah. „Když pachatelé získají telefonní číslo, velmi pravděpodobně manipulativními technikami docílí svého. Lidé jim peníze v dobré víře, že zbohatnou, dobrovolně pošlou,“ varuje Zuzana Pidrmanová z odboru prevence Policie ČR v dalším díle Ověřovny.

OVĚŘOVNA! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podvodná stránka, která se vydává za web ČEZu

Podvodná stránka nabízí investiční program, díky kterému si lidé mohou vydělat až deset tisíc eur | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Bez energie by se naše společnost propadla do temnoty a chaosu,“ říká ženský robotický hlas na začátku videa o „novém investičním programu ČEZ Group Investments“. „Od nynějška můžete s pomocí největšího konglomerátu v Evropě vydělávat více než 10 000 eur měsíčně,“ láká dále video. Při současném kurzu jde o téměř 245 tisíc korun.

Hned vedle videa je i okno pro registraci, do kterého mají zájemci vyplnit jméno, e-mail (v řádku je ve skutečnosti napsáno „Tvůj e-mails“) a telefon.

Antivirus: Prezident ani Jágr investice nepropagují. Podvodné reklamy vás můžou připravit o peníze

Číst článek

Na horní liště stránky je pak kromě loga společnosti ČEZ bez bližšího kontextu i znak Úřadu vlády, tedy bílý dvouocasý lev v modrém poli a nápis „Vláda České republiky“. To vše má zřejmě jediný cíl, a to posílit důvěryhodnost webu.

Žádný takový produkt však skupina ČEZ nikdy nenabízela, jak pro projekt OVĚŘOVNA! zpravodajského serveru iROZHLAS.cz potvrzuje i její mluvčí Barbora Peterová: „Jde o jednoznačný podvod, který zneužívá dobré jméno Skupiny ČEZ.“

A například ani tvrzení z videa o tom, že ČEZ „25 let dodává energii sedmi milionům lidí“, nejsou podle Peterové pravdivá. „ČEZ a. s. vznikla před 31 lety, v roce 1992, a staráme se o více než 3,5 milionu zákazníků,“ uvádí na pravou míru.

„Podvodníci nejen, že tak parazitují na značce ČEZ, ale především zneužívají důvěry lidí i v další osobnosti údajně zapojené do celé této akce,“ zdůrazňuje dále Peterová. Stránka totiž uvádí i údajné prohlášení generálního ředitele společnosti Daniela Beneše, které ovšem konkrétně s investicemi nijak nesouvisí.

Naopak jakýkoliv odkaz na informace o společnosti, kontakty či kariérní příležitosti, jak tomu bývá u normálních webů, chybí.

Nízký vklad, vysoký zisk

Jde o klasický případ podvodné nabídky investice s malým vkladem a rychlým, takřka astronomickým zhodnocením. Sliby jsou však podle Zuzany Pidrmanové z policejního odboru prevence nereálné: „Investiční podvodníci k propagaci zneužívají veřejně známé osobnosti i společnosti a přísliby vysokých zisků právě proto, aby byli důvěryhodní a vzbudili u lidí zájem o investování.“

OVĚŘOVNA: Přípravek na čištění cév zneužívá jména kardiochirurga Pirka, ten se už obrátil na policii

Číst článek

„Ve chvíli, kdy zájemci o investice zadají podvodníkům své telefonní číslo, velmi pravděpodobně manipulativními technikami pachatelé docílí svého. Lidé jim peníze v dobré víře, že zbohatnou, dobrovolně pošlou,“ říká.

Tvůrcům stránek podle Pidrmanové nahrává i doba vysoké inflace, protože mezi lidmi panuje strach. Příslib vysokého zisku bez větší námahy proto opravdu funguje.

„Zájemci o investice by si měli konkrétní internetové prostředí nejdříve prohlédnout, zda uvádí nějaké podrobnější informace či instrukce. Zcela určitě by měli zkontrolovat URL adresu, která prozradí umístění stránky v internetové síti,“ radí.

‚Běh na dlouhou trať‘

„Celou věcí se intenzivně zabýváme od samotného počátku, jinými slovy už určitě více než rok. Veřejnost na tyto praktiky upozorňujeme na našich webových stránkách i sociálních sítích,“ doplňuje Peterová, podle které už skupina ČEZ zablokovala stovky podobných reklam.

OVĚŘOVNA: Na sítích zase straší konspirační teorie o adrenochromu. ‚Je to bizarní,‘ hodnotí odborník

Číst článek

Jejich autoři jsou ale téměř nedohledatelní a stránky se nadále pravidelně ve vlnách objevují. „Bohužel navzdory všem krokům, které činíme, se jedná o běh na dlouhou trať,“ dodává k tomu mluvčí.

„Činíme rovněž kroky v trestně-právní rovině, na policii jsme podali několik trestních oznámení. Bohužel všechna dosud policie odložila, přestože obsahovala i konkrétní údaje jako telefonní čísla nebo čísla účtů, které možní pachatelé používají,“ kritizuje.

„Apelujeme důrazně na všechny, kdo se s takovou reklamou setkají, aby se neregistrovali, nezadávali žádné osobní údaje a neposkytovali podvodníkům přístupy ke svým účtům,“ uzavírá Peterová.

Josef Beneda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme