Policistou či hasičem až do 70 let? Ministerstvo chce udržet zkušené odborníky u bezpečnostních sborů

Policisté nebo hasiči by si nově mohli prodloužit svou službu u sboru. Ministerstvo vnitra navrhuje, že by někteří nemuseli odcházet v 65 letech, jak je to teď, ale uniformy by mohli nosit až do 70 roků. Vyplývá to z návrhu změn ve služebním zákoně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Někteří policisté by nemuseli odcházet v 65 letech, ale až v 70 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Zůstat déle v uniformě budou moct jenom odborníci, kteří jsou pro sbor nezbytní. A podle ministerstva jsou potřeba kvůli „důležitému zájmu služby“, píše se v návrhu novely. Mluvčí resortu Ondřej Krátoška dodává, že také musí být v kondici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policistou či hasičem až do 70 let? Ministerstvo chce udržet zkušené odborníky u bezpečnostních sborů

„Prodloužení věkové hranice bude podmíněno tím, že příslušník bude nadále plně zdravotně, osobnostně a fyzicky způsobilí pro výkon služby, přičemž služební funkcionář mu bude oprávněn stanovit další podmínky,“ popsal pro Radiožurnál Krátoška.

Ministerstvu jde hlavně o zkušené experty, třeba analytiky. Ti by o prodloužení služby mohli mít zájem, odhaduje Aleš Lehký, který šéfuje odborové organizaci s názvem Unie bezpečnostních složek.

„Týká se to zejména funkcí, které nejsou až tak náročné na fyzickou stránku – učitelé, analytici, vyšetřovatelé,“ upřesnil Lehký.

Ministerstvo navrhuje změnu pro všechny bezpečnostní sbory. Prodloužit službu by si tak mohli kromě policistů i celníci, příslušníci u vězeňské služby nebo hasiči.

Nedostatek policistů?

Příslušníci by museli s prodloužením své služby u sboru souhlasit. V návrhu se píše, že prodlužovat službu mají nadřízení, a to vždycky o jeden rok. S tím, aby konečné slovo měli funkcionáři, má ale Lehký problém.

Čeští senioři berou nadprůměrné důchody. Za těmi nejvyššími musíme do Švýcarska nebo Norska

Číst článek

„Pokud chce příslušník od 65 let zůstat ve službě, tak pokud splní fyzické a zdravotní prověrky, tak nevidíme jediný důvod, proč by o tom rozhodoval služební funkcionář,“ poznamenal.

Návrh je teď v připomínkovém řízení, takže se podoba novely může ještě změnit. Předpis pak bude řešit vláda, a potom případně Parlament. Opoziční poslankyně Jana Mračková Vildumetzová z hnutí ANO se změnami souhlasí.

„Je to z důvodu nedostatku policistů. Na druhou stranu se určitě najdou funkce, které policistovi umožní pracovat déle. Budeme o tom určitě diskutovat, ale myslím, že tohle bych určitě ze své strany podpořila,“ uvedla Mračková Vildumetzová.

Starší hasiči na výjezdech

U policie pracovalo na začátku roku asi 800 lidí, kterým bylo více než 60 let. Nejvíc z nich bylo zaměstnaných u kriminální policie. Starší příslušníky mají i hasiči, pracuje jich tam asi 200. Někteří stále vyrážejí při výjezdech do terénu.

Potřebujeme motivovat lidi, aby pracovali i v důchodu. Podmínky ale nejsou atraktivní, kritizuje Prokop

Číst článek

„Hasiči ve výjezdu do 65 let jsou spíše výjimkou. Je to zřejmě z toho důvodu, že jde o psychicky náročné povolání. Ale dalším důvodem jsou také fyzické a zdravotní požadavky. Nejde tedy o celoživotní povolání,“ říká mluvčí generálního ředitelství hasičů Jiří Fröhlich

Další hasiči nad 60 let jsou pak většinou velitelé nebo v řídících funkcích. Ostatně generálnímu řediteli sboru Vladimíru Vlčkovi bude za několik dnů 63 let.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme