Weby vlády, ministerstva vnitra, policie i letiště čelily DDoS útoku. Může za ním stát proruská skupina

Webové stránky vlády, Sněmovny či Senátu, ministerstva vnitra, pražského letiště a policie i hasičů nebyly během dne postupně dostupné. Důvodem byl hackerský DDoS útok. Může za ním být proruská skupina NoName057, uvedla společnost GenDigital, která vznikla spojením výrobců antivirových programů Avast a NortonLifeLock.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:24 24. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie

Weby ministerstva vnitra a policie nefungují (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Okamžitě jsme přijali ochranná opatření včetně omezení přístupu ze zahraničí,“ informovalo ministerstvo vnitra. „Problém s nedostupností se týká také našeho webu,“ informovali později na sociální síti X hasiči. 

Stejný druh útoku zaznamenalo také Letiště Praha. Na sociální síti X uvedlo, že útok neměl vliv na provoz letiště. Mluvčí Sněmovny Martina Lustigová Radiožurnálu potvrdila, že i tam byl důvodem výpadku DDoS útok. 

Během dopoledne nefungoval ani web Krymské platformy, která v úterý jedná v Praze. Web vlády byl kolem 14.00 stále nedostupný, další zmíněné napadené weby už fungovaly.

Hamás útočí i v kyberprostoru. Našeho vyslance zatím z Izraele nestáhneme, říká ředitel NÚKIB Kintr

Číst článek

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl serveru Deník N, že jednou z vyšetřovacích verzí je útok ruských hackerů.

Detaily útoku nyní podrobně zkoumáme, útok z ruské strany a samozřejmě i souvislost se zasedáním krymské platformy jsou jedna z variant, které prošetřujeme, sdělil serveru Rakušan. 

„Předpokládáme, že útok přišel z ruské strany,“ řekl serveru iDNES.cz mluvčí předsedkyně Poslanecké sněmovny Martin Churavý.

Na weby institucí v Česku a také na Ukrajině byl podle odborníků veden útok přes platformu DDosia. DDosia je dílem proruské skupiny NoName057, která se od začátku války na Ukrajině zaměřuje na země podporující Ukrajinu, uvedl výzkumník Avastu Martin Chlumecký.

Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem požadavků, čímž ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině.

Kybernetických útoků v Česku v posledních měsících opět přibylo. Počet takových incidentů v Česku byl v září podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost znovu nadprůměrný. Nadprůměrný byl i srpen s 27 zaznamenanými kybernetickými útoky. Rekordní byl březen, kdy úřad evidoval 28 incidentů.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme