Politici se sešli v Národním divadle, vzpomínali na rozdělení Československa

Česko a Slovensko jsou samostatnými státy 22 let. Na měsíce, týdny a dny před jejich rozdělením zavzpomínali bývalý předseda české vlády v rámci federace Petr Pithart, expremiérka Slovenska Iveta Radičová a bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko. K jednomu stolu je do foyeru Národního divadla pozvali zástupci Knihovny Václava Havla v rámci cyklu debat s názvem Kabinet Havel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha, Národní divadlo (ilustrační foto)

Praha, Národní divadlo (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Nemůžeme tvořit budoucnost, pokud si pravdivě nepojmenujeme minulý příběh,“ řekla slovenská expremiérka Iveta Radičová.

Její slova by mohla tvořit motto vzpomínání tří bývalých významných politiků na rozdělení Československa. Ani jeden z nich si ho nepřál, Petr Pithart vysvětlil proč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Pithart, Iveta Radičová a Ladislav Snopko společně zavzpomínali na rozdělení Československa. Byla u toho i redaktorka Věra Masopustová.

„To nejdůležitější rozhodli politici nejsilnějších stran, aniž se na to lidí zeptali. Byla to první, ale dostatečně silná rána víře ve smysluplnost politických stran,“ dodal Pithart.

Rozhodnutí politických stran o rozdělení Československa kritizovala i Radičová. Připomněla také osobní nevraživost tehdejšího slovenského premiéra Vladimíra Mečiara vůči Václavu Havlovi. Ta podle ní přispěla k Mečiarově snaze oba státy rozdělit. Na důsledcích osamostatnění pak Iveta Radičová našla jak plusy, tak i minusy.

„Nejprve těžký pád, období mečiarismu až do podoby 20procentní nezaměstnanosti a pádu bankovního sektoru. Těžké reformy, které Slovensku přinesly označení tygr Evropy, až po vstup do Evropské unie, eurozóny, OECD a Schengenu,“ vyjmenovala Radičová.

Jako výzvu pro Slovensko považuje expremiérka Slovenska nízké mzdy, vysokou nezaměstnanosti, velkou míru korupce a sociální nerovnost.

V Národním divadle se sešli Iveta Radičová, Petr Pithart a Ladislav Snopko (ilustrační foto) | Foto: Národní divadlo

Petr Pithart na druhé straně Slovákům závidí, že se dokázali demokraticky zbavit politika Vladimíra Mečiara, který podle něj jejich zemi ničil.

„Slováci dostali po šesti letech možnost poslat domů a dnes už definitivně do výslužby muže, který ovládal celé Slovensko, a zdálo se, že navždy. Posílilo to slovenské sebevědomí a Slováci dozráli jako politický národ. Nás takováto krize teprve čeká. Doufám, že ji zvládneme podobně dobře jako Slováci,“ podotkl Pithart.

Po rozdělení Československa byly první čtyři roky kontakty mezi oběma zeměmi malé. To se ale postupně začalo měnit.

Bývalý ministr kultury slovenské vlády z devadesátých let Ladislav Snopko pokládá už debatu o rozdělení za zbytečnou. Lidé z obou zemí si prý k sobě zase našli cestu.

Vzájemné vztahy Čechů a Slováků pozoruje Snopko už čtvrtý rok hodně zblízka, bydlí totiž v Praze. Pokládá ji podle počtu svých krajanů za třetí největší město Slovenska.

Věra Pfeifferová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme