Politikům SPD vyšli v kalkulačce Skalní odpůrci. Euronadšenci jsou v TOP 09, STAN, KDU-ČSL i u Pirátů

  • Česká společnost je rozdělena evropskými tématy na šest skupin, ukázal unikátní průzkum Českého rozhlasu. Zda s tím plánují politici nakládat a jak, zjišťoval iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
  • Před červnovými volbami do Evropského parlamentu se chce většina stran zaměřit na všechny skupiny. Někteří politici už ale dopředu přiznávají, že nemají šanci oslovit každého. Nezastírají ani, že na rozdělené společnosti nesou podíl.
  • Kalkulačku z projektu Rozděleni Evropou si sami vyzkoušeli, část z nich se o svůj výsledek i podělila.

Rozděleni Evropou Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrace: Šest skupin projektu Rozděleni Evropou

Ilustrace: Šest skupin projektu Rozděleni Evropou | Foto: Toy Box | Zdroj: Český rozhlas

Češi jsou vztahem k Evropské unii rozděleni na šest skupin, ukázala data analytického ústavu STEM, která sesbírali sociologové v rámci unikátního výzkumu pro Český rozhlas. Krize a rétorika českých politiků, kteří se odkazují na „zlý Brusel“, přispěly k tomuto dělení, vyplývá z něj mimo jiné.

Rozděleni Evropou

Unikátní projekt Českého rozhlasu a analytického ústavu STEM mapuje nálady a postoje Čechů nejen k Evropské unii. Na klíčové otázky odpovídalo více než 2000 respondentů. Sběr dat probíhal v průběhu listopadu 2023, metodou kombinace online a osobního dotazování (CAWI a CAPI, v poměru 85:15). Nabízí detailní pohled na dvacet let České republiky v EU. Přečtěte si více →

Co s tím? iROZHLAS.cz a Radiožurnál oslovily dvojici politiků ze sedmi sněmovních a tří dlouhodobě nejsilnějších neparlamentních stran – tedy hnutí ANO, jednotlivá uskupení v koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), STAN, Piráty, SPD, SOCDEM, KSČM a Přísahu. Osloveni byli zástupci z vedení strany a lídři do eurovoleb.

Polici byli zároveň vyzváni k tomu, aby si vyzkoušeli kalkulačku Rozděleni Evropou, zjistili, do jaké skupiny se řadí, a následně svůj výsledek sdíleli. Z 20 oslovených tak nakonec učinilo sedm z nich. Kompletní anketu naleznete níže.

První otázkou bylo, zda mají politici v nadcházejících eurovolbách ambici oslovit všech šest skupin: Euronadšence, Příznivce, Vlažné příznivce, Nejisté, Odpůrce a Skalní odpůrce.

Hnutí ANO má v plánu zaujmout všechny. Slovy 1. místopředsedy hnutí a stínového premiéra Karla Havlíčka tak chce učinit nabídkou „pragmatické, a nikoliv servilní politiky vůči EU“. Lídryně eurokandidátky Klára Dostálová ho doplnila: „Unie teď neřeší problémy, které má, a naopak je sama způsobuje.“

Na kandidátce Spolu nejvýše postavený lidovec Tomáš Zdechovský odpověděl, že i koalice, za níž bude kandidovat, má ambici oslovit všechny. Připustil však, že u Skalních odpůrců to může být velmi těžké.

Místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel pak vyzdvihl záběr, který s sebou nese Spolu, která z jeho pohledu může oslovit širší spektrum voličů a tedy i skupin, než čeho by byly strany schopné zvlášť.

Euronadšenci i Skalní odpůrci

Výsledky z kalkukačky Rozděleni Evropou s redakcí sdíleli již zmiňovaný Havel, kterému stejně jako europoslanci a opětovnému kandidátovi za TOP 09 Luďkovi Niedermayerovi vyšlo, že se řadí právě do skupiny Euronadšenců.

K nim spadá také lidovec František Talíř. Řadí se mezi ně též europoslanec a lídr kandidátky do Evropského parlamentu za Piráty Marcel Kolaja nebo místopředsedkyně Starostů Michaela Šebelová (na rozdíl od posledních parlamentních voleb ale nejde PirSTAN do eurovoleb společně, nýbrž každý sám – pozn. red.).

Unikátní výzkum: Vztah k Evropské unii dělí českou společnost do šesti skupin. Zjistěte, do které patříte

Číst článek

Na druhé straně škály – tedy ve skupině Skalních odpůrců – se definují oslovení zástupci SPD, eurolídr Petr Mach i druhý muž hnutí Radim Fiala. 

Jednička společné kandidátky SPD a Trikolóry Mach si uvědomuje limity, na které by mohl s hnutím v kampani narazit. „Euronadšence asi nezískáme, ale kromě odpůrců budu oslovovat i Nejisté a Vlažné příznivce. Předpokládám, že tyto voliče osloví důraz na zachování koruny a odmítání migračního paktu,“ nastínil.

Piráti chtějí v kampani cílit na všechny voliče, mluvit budou s každým, kdo bude mluvit s nimi. Kolaja uvedl, že budou prezentovat řešení, odmítají ale cokoliv nalhávat. „Jsme proevropská strana a nikdy nebudeme tvrdit opak jen proto, abychom se zalíbili odpůrcům Evropské unie. Budeme však vysvětlovat, co vše nám Evropa přináší,“ zdůraznil.

Stejný princip už uplatňují i Starostové. „Evropská unie není strašák,“ podotkla místopředsedkyně hnutí Šebelová.

Česko patří k euroskeptickému křídlu EU, hraje výrazně pod svoji váhu, hodnotí odborník Nič

Číst článek

Za „nemožný úkol“ označuje ambici oslovit všech šest skupin předseda Přísahy Robert Šlachta s tím, že mohou přilákat spíše hlasy kritické k současnému vývoji EU.

Naopak oslovit všechny voliče by chtěla šéfka KSČM Kateřina Konečná. Komunisté budou letos obhajovat jeden mandát v europarlamentu, pokusí se o to v koalici Stačilo!.

Vysvětlovat a ukazovat přínosy

S blížícími se červnovými volbami do Evropského parlamentu položily iROZHLAS.cz a Radiožurnál dvacítce politiků také otázku, zda považují za problematické, že je se členstvím v EU spokojeno 45 procent Čechů. A jak to chtějí ovlivnit.

Politici prounijních stran STAN, TOP 09, KDU-ČSL nebo Pirátů se shodují v tom, že je třeba lidem vysvětlovat výhody plynoucí ze členství v Unii.

Podle superlídra koalice Spolu pro evropské volby Alexandra Vondry (ODS) by se měla Evropská unie vážně zamyslet, proč v některých státech převažují odpůrci členství nebo výrazně nespokojení. „Takovým budíčkem mohl být už brexit, reakce byla bohužel podle mě naprosto opačná, než být měla. Víc integrace, víc regulací, víc byrokracie,“ popsal.

Rozděleni Evropou: EU je problematická značka, řada Čechů od ní chce vnější štít, jiní klid na práci

Číst článek

Zazněla také zmínka o vlivu „dědictví Václava Klause“, které podle politiků nevyvanulo ani po dvaceti letech od českého vstupu do EU. „Ve veřejném prostoru tak dlouho zaznívaly hlavně euroskeptické názory, až je společnost přebrala,“ sdělil pirátský eurolídr Kolaja.

Na druhého českého prezidenta se odkázal také lidovec František Talíř, který je aktuálně náměstkem jihočeského hejtmana, usiluje ale též o zvolení do europarlamentu.

„Hlavně populisté hrají schizofrenní roli, kdy jsou doma za hrdiny a proti Bruselu, ale když tam pak přijedou, tak všechno schválí. Typicky Andrej Babiš (ANO), který říká, že Green Deal je stupidita, ale schválil to on. Václav Klaus byl proti Lisabonské smlouvě, ale pak ji podepsal,“ připomněl Talíř.

I předseda Sociální demokracie Michal Šmarda dává ztrátu důvěry v EU za vinu politické reprezentaci: „Politici s lidmi nehrají fér. Spoustu svých vlastních selhání hážou na Evropskou unii jenom proto, že nedokážou unést odpovědnost za svoji vlastní práci.“

‚Ať rozhodnou lidi‘

SPD se podle svého místopředsedy Radima Fialy chce snažit EU politicky změnit. Pokud dle něj zvítězí ve volbách eurokritické proudy, má Unie šanci. Kdyby k tomu nedošlo, prosazuje SPD referendum o vystoupení z EU. „Ať rozhodnou lidi,“ vyzval Fiala a přirovnal ekonomickou politiku EU k Sovětskému svazu.

Druhou z deseti oslovených stran, která se jasně přihlásila k referendu o vystoupení, je KSČM. „Lidé by po dvaceti letech měli mít právo vyjádřit se v referendu, zda chtějí v tomto politickém projektu dále setrvat,“ prohlašuje předsedkyně komunistů i jejich lídryně do eurovoleb Konečná.

Zatímco SPD nebo KSČM mluví o referendu, ostatní oslovené strany nechtějí z EU vystupovat ani pořádat referendum.

Také druhý muž ANO Karel Havlíček vzkazuje: „Czexit není cesta.“ Hnutí dle jeho slov preferuje prosazení změn uvnitř EU. „Tato čísla ještě neznamenají, že chce většina Čechů z Unie vystoupit. Většina chce zůstat, ale chce podstatné změny,“ doplnil s tím, že právě proměnu klimatické, energetické či migrační politiky chce ANO prosazovat.

Server iROZHLAS.cz oslovil dvacítku politiků napříč politickým spektrem. Kromě sedmi sněmovních stran byly dotazované i tři mimoparlamentní, které se dlouhodobě pohybují nad či kolem tříprocentní hranice.

Politici obdrželi dvě totožné otázky a byli vyzváni, zda by si vyplnili kalkulačku, která by je zařadila do některé ze skupin z průzkumu Rozděleni Evropou.

  1. Blíží se volby do Evropského parlamentu, máte ambici oslovit všech šest skupin Čechů? Pokud ano, jak to uděláte?
  2. 45 procent Čechů je spokojeno se členstvím v EU. Považujete to za problematické? Pokud ano/ne, jak to chcete ovlivnit?

Odpovědi jednotlivých politiků si přečtěte rozbalením jednotlivých vizitek.

Karel Havlíček
Karel Havlíček
1. místopředseda ANO, místopředseda Sněmovny

1. Chceme oslovit co největší obec voličů a našimi věcnými argumenty a nabídkou pragmatické, nikoli servilní politiky vůči EU je přesvědčit, že jsme hnutím, které bude v Evropě prosazovat naše zájmy.

2. To, že převažuje nespokojenost, ještě neznamená, že chce většina vystoupit. Většina lidí chce zůstat v EU, ale chce podstatné změny. V klimatické, energetické nebo třeba migrační politice. A to budeme nekompromisně prosazovat. Cesta není czexit, ale prosazení změn uvnitř EU.

Klára Dostálová
Klára Dostálová
místopředsedkyně Sněmovny, lídryně ANO do eurovoleb

1. Samozřejmě. Stejně jako na domácí scéně se nezaměřujeme jen na jednu vybranou skupinu, ale snažíme se zlepšovat životy studentům, mladým rodinám, seniorům, ale i živnostníkům, zaměstnancům nebo firmám, tak stejné je to i v případě Evropské unie. Unie teď neřeší problémy, které má, a naopak je sama způsobuje. Mluvím o nelegální migraci, mluvím o Green Dealu, který se z dobrého záměru změnil v čistý zelený fanatismus. Uvalit na lidi emisní povolenky, zakazovat auta na spalovací motory, omezovat produkci potravin a další nesmysly, to rozhodně budeme chtít změnit a vrátit do EU zdravý rozum a pragmatismus. Pokud u lidí bude převažovat pocit, že Unie řeší jejich starosti a problémy, bude stoupat i spokojenost. Jsem přesvědčena, že takový přístup bude blízký lidem bez ohledu na to, do jaké z vašich skupin spadají.

2. Není to o lidech, je to o Evropské unii. Lidé totiž mají pocit, že je Unie odtržena od té dennodenní reality a místo aby jim životy usnadňovala, tak spíše hází klacky pod nohy. Musím říct, že se tomu moc nedivím, protože to, co občas z EU přichází, nad tím zůstává rozum stát. Musíme Unii změnit, začít i tam pracovat hlavně ve prospěch lidí, používat zdravý rozum a nechovat se fanaticky. Jakmile bude EU lidem pomáhat, poroste i to procento spokojenosti.

Alexandr Vondra
Alexandr Vondra
místopředseda ODS, lídr Spolu do eurovoleb

1. Politik má ambici oslovit všechny lidi, i když ví, že to není reálné. Snažím se, aby nekritičtí zastánci pochopili, že někdy je kritika prospěšná, a dokonce nutná, a odpůrci aby věděli, že nejsou bezmocní, že také mají možnost ovlivnit veřejné dění včetně „Bruselu“ a že se za ně a jejich zájmy jako europoslanec postavím tam, kde to podle mě dává smysl (zelená politika, energetika, migrace).

2. Problematické to určitě je, EU by se měla vážně zamyslet nad tím, proč v některých státech převažují odpůrci členství, nebo alespoň lidé výrazně nespokojení. Takovým budíčkem mohl být už brexit, bohužel reakce byla podle mě naprosto opačná, než být měla. Víc integrace, víc regulací, víc byrokracie. Snad bude nový parlament a z něj vzešlá Komise lepší.

ODS
ODS
společná odpověď vedení ODS

1. Dlouhodobě se snažíme oslovovat všechny občany, abychom získali silný mandát a mohli v Evropě prosazovat rozumnou politiku, zejména v otázkách bezpečnosti: ať už jde o agresivitu Ruska, nelegální migraci, vnitřní bezpečnost nebo energetickou bezpečnost. S lidmi chceme mluvit v rámci kontaktní kampaně, jsme aktivní na sociálních sítích, o našem programu veřejnost informujeme billboardovou a online kampaní, účastí našich kandidátů v debatách a dalšími kanály.

2. Říkáme jasně, že Česko patří na Západ, tedy do NATO a EU. Zároveň rozumíme tomu, že lidé odmítají některé kroky, se kterými Unie přichází, například snahy o úplný zákaz spalovacích motorů nebo příliš zbrklé prosazování zelené politiky na úkor ekonomického růstu, energetické bezpečnosti a konkurenceschopnosti EU. Chceme lidem připomenout, že naši kandidáti mají potřebné zkušenosti, aby v Bruselu prosadili naše zájmy, jak se to podařilo například Alexandru Vondrovi právě v případě spalovacích motorů, když díky vyjednávání dosáhl výrazného zmírnění normy Euro 7 a zachování spalovacích motorů.

Matěj Ondřej Havel – Euronadšenec

1. TOP 09 je v tomto jednoznačně čitelná, jsme celkem jasní euronadšenci. Dokážeme určitě oslovit skupiny, které jsou proevropské. V rámci toho, jakou má nyní podporu EU, tak jde o široké vrstvy české společnosti. Ale nikdo nám neuvěří nic jiného, než že jsme v rámci koalice Spolu euronadšenci. Tím, že kandidujeme s ODS, tak je spektrum, které můžeme oslovit, širší. Tím pádem se tam vejdou i voliči, kteří sice nejsou protievropští, ale mají trochu kritičtější postoj, třeba nejsou zastánci eura.

2. Považuji to za logické číslo, které mě i docela těší. Navzdory mýtům, dezinformacím a fámám, které se šíří o EU a že se na Brusel svádí kdeco, tak to vypovídá o tom, že národ ještě neztratil kritické myšlení a dokáže to minimálně ve zmíněných 45 % odfiltrovat. Co pro to může udělat TOP 09? To, co děláme pořád. Vyvracet všechny mýty, pozitivně argumentovat, vyvracet dezinformace tím, že je konfrontujeme s pravdou a zdroji. Můžeme to dělat s větší naléhavostí než doposud. Na lež se dá reagovat jedině pravdou.

Luděk Niedermayer – Euronadšenec
Luděk Niedermayer – Euronadšenec
europoslanec, lídr TOP 09 do eurovoleb

1. Otevřená komunikace a systematické informování o mé práci a dění v Unii pro mě hraje velkou roli celých deset let, co působím v Evropském parlamentu. Za tu dobu se pravidelně bavím s lidmi osobně i na sociálních sítích, kteří často patří mezi euroskeptiky. Dává mi to možnost s nimi otevírat konkrétní témata, přidávat k nim kontext a zároveň porozumět názorům a obavám diskutujících. Nedělám si ambici, že bych osobně mohl oslovit všechny dané skupiny. Cílem mé komunikace ale je, aby každý věděl, že jsme schopni dění v Unii ovlivnit a že naše členství je cestou k bezpečnosti a prosperitě všech našich občanů.

2. Naši společnost provází nedůvěra ve společnou Unii, ale i stát obecně. Máme tendenci také hledat to, co nás rozděluje. To za problematické rozhodně považuji, protože věřím, že dokončení přechodu od komunistické totality k demokracii symbolizované naším členstvím ve společné Evropě je zásadní pro bezpečnost i zvyšování životní úrovně všech našich občanů. Tuto šanci nesmíme promarnit, naopak ji musíme lépe využít. A to bez souhlasu veřejnosti nepůjde. Musíme si říct, co od společné Evropy chceme. Poslouchat ty, kteří se cítí nevyslyšeni. Definovat, co nás posune dopředu, napnout společné síly a odpracovat si to. Osobně se o to snažím posledních deset let a jsem připraven v tom pokračovat. Mimo politickou práci a samozřejmě kontakt s médii můžu zmínit ještě svůj projekt Má Evropa, který na příbězích konkrétních lidí ukazuje výhody našeho členství ve společné Evropě. Samozřejmě, jde o kapku v moři, ale každá malá snaha je lepší než snaha žádná.

Tomáš Zdechovský
Tomáš Zdechovský
europoslanec, lídr KDU-ČSL do eurovoleb

1. Ambici jako Spolu určitě máme, osobně si však myslím, že bude velmi těžké oslovit Skalní odpůrce. Musíme vysvětlovat přínosy EU a dokládat konkrétními činy, co se např. z evropských peněz v ČR postavilo či pořídilo, jak si v Unii jako středně velká země vedeme a co dokážeme ovlivnit v náš/evropský prospěch, viz Euro 7. Existuje mnoho způsobů, jak to udělat a jak ostatní skupiny oslovit. Věřím, že se nám to podaří.

2. Odráží to aktuální náladu občanů vůči EU. V posledních letech jsme zažili mnohé krize, kvůli covidu a válce na Ukrajině docházelo ke zdražování potravin či energií. Lidé se bojí i dopadů Green Dealu, jenž obsahuje bohužel některé dost nesmyslné návrhy. Musíme dát lidem a firmám možnost se po mnoha krizích nadechnout. Naším úkolem je vysvětlovat smysl členství v EU a ukazovat zmíněné přínosy, které z toho plynou. Pokud bychom nebyli součástí Unie, životní úroveň většiny občanů by se výrazně zhoršila. To musí lidé vědět. EU není dokonalá, má své mouchy a potřebuje reformu, ale czexit je cesta do pekel.

František Talíř – Euronadšenec
František Talíř – Euronadšenec
náměstek hejtmana Jihočeského kraje, dvojka KDU-ČSL do eurovoleb

1. Jako politik jsem tu samozřejmě pro všechny. Ať už volí kohokoliv, a o EU si myslí cokoliv, tak jako politik jsem tady pro ně. Ale tím, že jsem podle ankety euronadšencem, jsem člověk bytostně proevropský, což je i DNA křesťanských demokratů, tak přirozeně asi oslovuji více skupiny, které jsou proevropské, jde mi hodně o dialog s těmi, kteří jsou vlažní nebo neví, protože tam je to, o co se hraje. Pak jsou skupiny, které jsou skeptické nebo razantně proti, jejich názory respektuji a myslím si, že je důležité si o nich povídat, ale zároveň je potřeba ty věci pojmenovávat. Pokud je někdo, kdo chce rozložit náš systém a přiblížit nás Rusku, tak říct, že s ním nesouhlasím a že s tím mám problém. Naivita není na místě, takovým lidem klidně oponuji. Skoro bych řekl, že nástrojem, jak s různými skupinami mluvit, jsou besedy, které teď během kampaně mám. Každá beseda je odlišná podle toho, kdo ji pořádá, často se tam potkávají různé skupiny. Někde si s proevropskými studenty říkáme detaily ohledně Green Dealu, jinde se bavím s nespokojenými o tom, proč se bojí přijetí eura. Nakonec se ale vždy rozejdeme s podanou rukou.

2. Mé osobní heslo je: Jdu to změnit. Do toho zapadá i to, že bych chtěl změnit procenta, těch 45 %, kteří jsou spokojeni. Není to chyba lidí, ale zejména nás politiků, že buď o EU nemluvíme, nebo dokonce o ní mluvit nechceme. Hlavně populisté třeba hrají schizofrenní roli, kdy jsou doma za hrdinu a proti Bruselu, ale když tam pak přijedou, tak všechno schválí. Typicky Andrej Babiš, který říká, že Green Deal je stupidita, ale schválil to on. Václav Klaus byl proti Lisabonské smlouvě, ale pak ji podepsal. Ta procenta se podle mě dají hodně ovlivnit, hodně změnit. Máme českou vlastnost, že vidíme detaily, které nám vadí, ale nevidíme, že pandemii, válku a jiné globální výzvy zvládáme jen díky tomu, že jsme v tomto silném, půlmiliardovém celku, jako je Evropská unie. Úkolem nás politiků je o tom mluvit, složité evropské věci vysvětlovat a tím postupně ta procenta snad zvyšovat. To je i můj cíl.

Michaela Šebelová – Euronadšenec

1. Starostové a nezávislí máme ambici se bavit se všemi šesti skupinami Čechů, tedy i s těmi, kteří jsou Skalními odpůrci, u kterých by se dalo předpokládat, že jejich názor nelze ovlivnit, ale my opravdu chceme diskutovat se všemi – s těmi, kteří jsou nakloněni, i kteří jsou proti. Myslíme si, že diskuse je důležitá. Je potřeba všem skupinám obyvatel připomínat a vysvětlovat, co nám členství v Evropské unii přineslo dobrého, ale i jaká úskalí to s sebou nese. Proto jsme se vrátili zpět k lidem, vedeme debaty v regionech, v našich městech, obcích, krajích, protože si myslíme, že jedině debatou a osobním kontaktem, vysvětlováním, pomůžeme vysvětlit mnohé mýty, které se nyní v éteru okolo Evropské unie šíří.

2. Myslíme si, že Evropská unie není strašák, naopak je velmi důležité, abychom v Evropské unii setrvali, ale protože víme, že to není ideální organizace – žádná organizace není ideální – chceme být u toho ovlivňování, abychom mohli pomoci negativa zlepšit, abychom byli u zdroje a organizaci mohli ovlivňovat zevnitř.

Jan Farský
Jan Farský
místopředseda STAN, lídr do eurovoleb

1. Určitě chceme mluvit ke všem občanům naší země. Že někteří budou ochotnější naslouchat více než jiní, je zřejmé. Nakonec i průzkum to potvrzuje. Jsem přesvědčený, že lidé chtějí, aby v EU byl hlas České republiky slyšet. Že budou chtít podpořit ty, kteří si jen nebudou stěžovat, co EU zase špatného schválila, ale budou pracovat na tom, aby v EU bylo schvalováno to, co nám bude prospívat. To nabízíme a to, věřím, budou lidé po politicích žádat, ať už budou v kterékoliv skupině.

2. Zatím většina našich politiků používala EU jako výmluvu. Co nezvládli, hodili na EU. Jak nám diktuje, jak to dělá špatně. Že s tím často předem souhlasili, jako Babiš s Green Dealem, nebo že prostě neodvedli dobrou práci, je věc druhá. Výsledkem této komunikace je taková míra spokojenosti s EU. My se nechceme na EU vymlouvat, my chceme v EU pracovat a prosazovat české zájmy na evropské úrovni. Tím výsledek ovlivníme nejlépe.

Radim Fiala – Skalní odpůrce

1. Máme jasný segment české společnosti, na kterou budeme ve volbách směřovat. Ale pravdou je, že zvlášť v poslední době lidem teprve dochází, co je Green Deal, co to znamená pro český průmysl, české zemědělství, českou ekonomiku a budeme cílit také na ně. Jestliže jsme minule získali 10 %, tak doufáme, že to bude víc, že to budou nespokojení občané, kteří pochopili, že to je všechno špatně, ale zatím ještě nepochopili, že se třeba ten Green Deal nedá změnit. Naši odpůrci budou říkat, že SPD by chtěla Českou republiku oplotit, ale tak to není. Chceme mít volný pohyb osob, kapitálu a zboží, ale zároveň i možnost rozhodovat sami, protože 80 procent zákonů jsou dnes implementace, které musíme převzít z EU. Když někdo bude chtít brát migranty, tak ať je bere. Doufám, že my to nebudeme, ale pak po nás nikdo nemůže říct, abychom si jich polovinu vzali, když jsme je nechtěli. A je velká mýlka, že všechny státy mají stejné cíle. Celý problém jako stmelit celou EU teď, udělat elektromobilitu teď, je špatně. Jestli chceme něco takového dělat, tak bychom to měli nechat udělat evolučně. Ať se občasné mezi státy promísí, ať si každý koupí elektroauto, kdo to chce, kdo na to má podmínky a peníze. A čas ukáže, jestli je to správná cesta nebo ne. Direktiva Evropské unie je pro všechny státy špatná.

2. Budeme se snažit změnit to politicky. Budeme se snažit, abychom v České republice jednou vyhráli evropské volby a mohli v Evropě něco měnit. Mít dvě frakce, naši Identitu a demokracii a frakci konzervativců ECR, které by byly schopny v Evropě tyto věci měnit. A pokud to nepůjde, tak bychom byli rádi, kdybychom mohli vyvolat referendum o vystoupení z EU. Ať to dopadne tak, nebo tak, budeme demokraticky respektovat jeho výsledek. Ať rozhodnou lidi. Myslím, že přijde čas, kdy zemědělci po celé Evropě začnou mít problémy, průmysl odchází a Evropská unie se buď ekonomicky rozpadne, protože z mého pohledu je velmi podobná Sovětskému svazu ve smyslu ekonomiky, centrálního plánování, dotací, přerozdělování… Nikoliv ve smyslu politickém, to byl Sovětský svaz ještě něco daleko horšího, ale i on dojel na ekonomiku, protože neměl prachy, neměl peníze. A stejně to se může stát, a bohužel, i já cítím, že ekonomicky je Evropská unie na konci.

Petr Mach – Skalní odpůrce
Petr Mach – Skalní odpůrce
lídr SPD a Trikolory do eurovoleb

1. Euronašence asi nezískáme, ale kromě odpůrců budu oslovovat i nejisté a vlažné příznivce. Předpokládám, že tyto voliče osloví důraz na zachování koruny a odmítání migračního paktu.

2. Ano, myslím si, že je to stále hodně. Voličům chci intenzivně vysvětlovat nejen negativní důsledky unijních politik jako je Green Deal nebo migrační pakt, ale také ukazovat pozitivní alternativu v podobě zemí jako je Británie, Norsko, Andorra, Švýcarsko apod., které v EU nejsou, a přitom s ostatními evropskými státy normálně obchodují.

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
předseda Pirátů, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj

1. Piráti jsou proevropská liberální strana. Samozřejmě chceme naším programem oslovit co nejširší skupinu voličů, ale nejsme populisté, abychom za hlasy slibovali něco, co si přeje například skupina odpůrců Evropské unie, nebo co zkrátka nelze splnit. Důležitější je pro nás spíš to, aby se tento dialog mezi různými názorovými proudy vůbec vedl, a to na základě skutečných faktů, nikoli dezinformací či dezinterpretací, které zaznívají a v minulosti zaznívaly z úst některých politiků. Česká společnost by měla vést diskuzi o výhodách i nevýhodách, které pro nás z členství v Evropské unii plynou a kam chceme jako země patřit – kam míříme a proč. V tomto smyslu se budeme i během kampaně určitě bavit se všemi skupinami lidí.

2. Osobně mě to mrzí. Samozřejmě ani Evropská unie není dokonalá, je ale důležité si uvědomit, že být součástí politického rozhodování společenství okolních států na jednom kontinentu je pro nás důležité – my jsme součástí Evropy a máme příležitost posouvat ji směrem, který bude pro Českou republiku výhodný. A výhody, bezpečnostní i ekonomické, které nám z tohoto spojenectví plynou, pořád převyšují nevýhody. Za Piráty se budeme dále snažit, abychom přispěli do společenské diskuze a obhájili důležitost účastnit se demokratických procesů, to děláme dlouhodobě a budeme to nyní dělat i během předvolební kampaně do Evropského parlamentu. Vedu ministerstvo, které má za úkol koordinovat čerpání evropských dotací a spravuje jeden z největších evropských programů vůbec – IROP. Kamkoliv jedu do regionů, tak vidím reálné výsledky, jak evropské fondy hmatatelně mění kvalitu života v našich městech a vesnicích. Jsou to rekonstrukce škol a školek, veřejných budov, nemocnic, dopravních staveb, vznikají domovy pro seniory, kulturní centra, obnovují se náměstí. V končícím programovém období evropských fondů se i pod mým vedením podařilo úspěšně proinvestovat asi 650 miliard korun. Tyto peníze čerpáme nejefektivněji z celé sedmadvacítky. Ať už jsou to různé komunikační kanály MMR nebo mé sociální sítě, snažím se co nejvíce mluvit o konkrétních projektech, které Evropská unie podpořila, a zmiňovat jednotlivé lidi, kteří je odpracovali.

Marcel Kolaja – Euronadšenec
Marcel Kolaja – Euronadšenec
lídr Pirátů do eurovoleb

1. Nejen před volbami chceme jako Piráti mluvit s každým, kdo chce mluvit s námi. Bez ohledu na jejich názory na nás nebo – v tomto případě – na Evropskou unii. Věříme totiž, že nabízíme řešení, která zlepší život všem, od malých vesnic po Prahu, bez ohledu na vzdělání nebo výši příjmu. A tato řešení chceme lidem představit a taky si poslechnout jejich pohled na věc. Současně ale nebudeme nikomu nic nalhávat. Jsme proevropská strana a nikdy nebudeme tvrdit opak jen proto, abychom se zalíbili odpůrcům Evropské unie. Budeme však vysvětlovat, co vše nám Evropa přináší. A doufám, že tím zvládneme v kampani trochu podpořit povědomí o tom, proč je dobře, že jsme její součástí.

2. Určitě bych si přál, aby byla spokojenost vyšší. Nicméně samozřejmě i na Evropské unii, jakkoliv jde podle mě o velmi dobrý a pro Česko nesmírně důležitý projekt, bychom dokázali najít řadu chyb. Kritický pohled proto nikomu nezazlívám. Mrzí mě ale, že negativní postoje k Evropě ne vždy vychází z objektivních faktů, ale z nedostatku informací a předsudků. Sám tomu říkám „dědictví Václava Klause“. Ve veřejném prostoru prostě tak dlouho zaznívaly hlavně euroskeptické názory, až je společnost přebrala. A ani dvacet let od našeho vstupu do Evropské unie se toto počáteční nastavení nepodařilo změnit. Jediným způsobem, jak to napravit, je podle mě neúnavně mluvit o tom, co vše nám Evropa přináší. A věřím, že se to časem projeví.

Michal Šmarda
Michal Šmarda
předseda SOCDEM

1. Jsem přesvědčen, že lze přesvědčit jak odpůrce, tak příznivce Evropské unie k tomu, aby přišli volit naše kandidáty do Evropského parlamentu – a víte proč? Před 20 lety, když politici slibovali, že se životní úroveň českých lidí bude přibližovat lidem ve Francii, Německu a dalších zemích, tak lidé věřili tomu, že je to možné a proto si přáli vstup do Evropské unie. Po 20 letech vidíme, že se to nepodařilo. Ale to se může změnit, když do Evropského parlamentu přijde Lubomír Zaorálek, zkušený bojovník za české zájmy, který prošel mnoha bitvami, tak od prvního okamžiku bude přesně vědět, co má dělat. Bude vědět, co udělat proto, aby se nesplněné sliby začali realizovat. Konečně přispěje k tomu, že Češi budou mít silný hlas v Evropském parlamentu.

2. Lidé ztrácí důvěru v Evropskou unii? To je problém. Možná je to tím, že politici s lidmi nehrají fér. Spoustu svých vlastních selhání hážou na Evropskou unii jenom proto, že nedokáží unést odpovědnost za svoji vlastní práci. A tak si lidé myslí, že máme drahou energii, protože za to může Evropská unie. Lidé si myslí, že máme drahé potraviny, že za to může Evropská unie. A tak si lidé myslí, že mají nízké mzdy, protože za to zase může ten „zlý Brusel“. Ale to není pravda. Za každou z těhle chyb může selhání konkrétního politika, který nedělal dobře svoji práci. Tohle je potřeba lidem férově říct a je zároveň potřeba říct, že když budou mít schopné politiky, budou mít také fungující a kvalitní Evropskou unii.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
lídr SOCDEM do eurovoleb

1. Ve volbách máme zájem oslovit co nejvíc lidí s různými přesvědčeními. Myslím si, že problém je pravděpodobně debata se Skalními odpůrci, tam je dost možné, že je to marné a že se nedomluvíme. Ale s těmi všemi pěti skupinami debata rozhodně smysl má, tam se chceme snažit vést dialog a přesvědčit, že má smysl jít k volbám a že i když třeba nesouhlasí, tak je třeba řadu věcí v Evropě změnit.

2. 45 procent spokojených je pro mě docela vysoké procento. Nemyslím si, že by muselo být vyšší, protože Evropa dnes podle mě v řadě věcí skutečně selhává, je tu velký problém odcizení evropských elit od běžných lidí. Dokonce si myslím, že je to tak vážné, že to hrozí určitou dezintegrací Evropy, třeba v sociální oblasti. Důvodů k nespokojenosti je skutečně řada. Nevidím ambici v tom zvyšovat spokojenost v Evropě, myslím, že i s řadou těch nespokojených je důležité mluvit a třeba je i přesvědčit o tom, že Evropu je třeba změnit v tom, kde se stává jenom zástupcem nadnárodních korporací a nepomáhá obyčejným lidem, v tom, že Green Deal se stal byznysovým projektem a mnoho lidí se s ním nedokáže identifikovat. To jsou naprosto legitimní důvody k nespokojenosti a to je věc, která oslovuje i mě a je to také důvod, proč kandiduji do Evropského parlamentu. Sám jsem nespokojený, tak abych tyto věci změnil.

Kateřina Konečná
Kateřina Konečná
europoslankyně, předsedkyně KSČM

1. Snažíme se oslovovat všechny občany, protože problémy, které se valí (i když je dnes možná mnozí zlehčují) se budou týkat i jich. Samozřejmě u některých je přesvědčení natolik silné, že jakýmkoliv racionálním argumentům se brání zuby nehty.

2. Jestliže je s členstvím v EU spokojena méně než polovina občanů, pak to svědčí o tom, že zkrátka politika, kterou Brusel - a česká vláda v něm - dělá, není to, co by si občané od tohoto projektu slibovali. Myslím, že EU by se měla zabývat například naprosto propastnými rozdíly v odměňování, klamáním spotřebitelů, což ostatně zjistil i premiér Fiala ve svém „slavném“ videu, dostupností léčiv nebo drahými energiemi. Bylo by to účelnější než zakazovat spalovací motory, vynakládat další miliardy na zbrojení nebo emisní povolenky uvalovat i na budovy. Pak by možná lidé tuto instituci nevnímali tak negativně. V každém případě já i uskupení STAČILO! jsme toho názoru, že lidé by po 20 letech měli mít právo vyjádřit se v referendu, zda chtějí v tomto politickém projektu dále setrvat.

Petr Šimůnek
Petr Šimůnek
místopředseda KSČM

1. Snažíme se oslovovat všechny občany, protože problémy, které se valí (i když je dnes možná mnozí zlehčují), se budou týkat i jich. Samozřejmě u některých je přesvědčení natolik silné, že jakýmkoliv racionálním argumentům se brání zuby nehty.

2. Jestliže je s členstvím v EU spokojena méně než polovina občanů, pak to svědčí o tom, že zkrátka politika, kterou Brusel – a česká vláda v něm – dělá, není to, co by si občané od tohoto projektu slibovali. Myslím, že EU by se měla zabývat například naprosto propastnými rozdíly v odměňování, klamáním spotřebitelů, což ostatně zjistil i premiér Fiala ve svém „slavném“ videu, dostupností léčiv nebo drahými energiemi. Bylo by to účelnější než zakazovat spalovací motory, vynakládat další miliardy na zbrojení nebo emisní povolenky uvalovat i na budovy. Pak by možná lidé tuto instituci nevnímali tak negativně. V každém případě já i uskupení STAČILO! jsme toho názoru, že lidé by po 20 letech měli mít právo vyjádřit se v referendu, zda chtějí v tomto politickém projektu dále setrvat.

Robert Šlachta
Robert Šlachta
předseda Přísahy

1. Myslím, že oslovit úplně všechny skupiny jednou kandidátkou a jedním programem je nemožný úkol. Jsem přesvědčený, že naším programem, který odmítá zákaz spalovacích motorů, je zachování české suverenity a také tvrdý boj proti nelegální migraci, velmi dobře oslovíme hlasy kritické k současnému vývoji v Evropské unii. Tento náš program navíc garantují výrazné osobnosti, mezinárodně uznávaný automobilový expert Filip Turek a migrační socioložka se širokou evropskou zkušeností z první linie v migračních centrech Nikola Bartůšek.

2. Je to méně než 50 %. Noví europoslanci musí zastupovat ty, kteří je zvolili. Nikdo nenabízel zrušení práva veta. Nikdo nemluvil o zákazu spalovacích motorů. Nikdo nemluvil o tom, že se migrace nebude kontrolovat. A přesto to tu máme a takové regulace se přijímají. Lidé to vidí a nelíbí se jim to. Musí to skončit. Věřím, že po evropských volbách musíme překreslit mapu Evropy. Koalici Přísahy a Motoristů se to podaří.

Filip Turek
Filip Turek
lídr Přísahy a Motoristů do eurovoleb

1. Nezastírám, že i já sám patřím do skupiny lidí, kteří jsou vůči současnému směřování evropské integrace kritičtí. Fanatické obdivovatele čehokoli z EU absolutně nechápu a cítím, že je mojí povinností snažit se i jim vysvětlovat, že jejich nadšení nemusí být vždy namístě. Myslím, že se i těm nejsilnějším eurooptimistům vyplatí udržet si občas jistou dávku „euro-obezřetnosti“. Protože opravdu ne vše, co pochází z vedoucích struktur EU, je správné, racionální, potřebné a obhajitelné.

2. Jsou dva možné přístupy. Buď se budete snažit nespokojeným lidem vysvětlovat, že jsou úplně mimo a že musí svůj názor změnit, anebo můžete přistoupit na to, že EU není posvátná, trpí značným demokratickým deficitem a některé její politiky jsou opravdu velice problematické. Myslím, že správná je ta druhá cesta. Proměnit se musí EU, nikoli lidé, kteří v ní žijí. Ti mají své přirozené potřeby a není správné jim pochybnými nařízeními zbytečně komplikovat už tak dost komplikovaný život. Mám na mysli nepřijatelnost dopadů tzv. Green Dealu, ale také obrovské bezpečnostní riziko, které pro celou západní společnost představuje neřešená masová nelegální migrace. Promění-li se rasantně Evropská unie v těchto dvou oblastech, počet lidí u nás, kteří budou s členstvím v Unii spokojeni, nepochybně vzroste. Žádná jiná cesta neexistuje.

Anna Urbanová, Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme