Poslanec Svoboda: Nechal jsem se pozvat Synotem. Není to lobbing

Poslanecká sněmovna v minulém týdnu odhlasovala změnu v rozdělení odvodů z hazardu. Novela ponechává loterijním firmám možnost rozhodovat o tom, kam půjde třetina z povinných odvodů a bere peníze z poplatků za hrací automaty obcím, které tak přišly o 3 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní automat

Výherní automat | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle nového záměru se budou odvody loterijních společností dělit na třetiny mezi obce, ministerstvo školství a třetinu budou rozdělovat loterijní firmy na dobročinné účely.

Proti koaličnímu návrhu se ve sněmovně ostře postavila TOP 09, která jeho přijetí považuje za vítězství loterijní lobby. Návrh Sněmovnou prohlasovaly strany ODS, ČSSD, KSČM, tři poslanci VV a čtyři nezařazení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ozveny dne Farsky Svoboda Loterijni zakon.mp3

"Loterijní firmy mě vůbec nepřesvědčovaly a nebyl jsem s nimi vůbec v kontaktu," uvedl v Ozvěnách dne Radiožurnálu poslanec ODS Pavel Svoboda, který změny v rozpočtovém výboru prosazoval.

"Přesvědčila mě realita, která nastala, když jsem si přečetl vládní návrh zákona, který vůbec nepočítal s podporou sportu, postižených a občanských sdružení. Skupiny občanů, která byla podporována do současné doby formou loterijních společností," vysvětlil Svoboda svůj postoj.

Svoboda přesto v rozhovoru později přiznal, že se nechal pozvat v létě společností Synot, aby mu vysvětlila, jakým způsobem rozděluje peníze.

Poslanec, jak uvedl, tento postup nepovažuje za lobbing. Na rozdíl od poslance Jan Farského z poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, který si myslí, že lobbing je jakékoliv předávání informací v zájmu určité skupiny.

Svoboda: Větší kontrola ministerstva financí


Poslanec Svoboda chce určení financí z odvodů loterijních firem pro sport a charitativní projekty kontrolovat za pomoci důslednějšího dohledu ministerstva financí, který se má ještě zpřísnit se začátkem platnosti novely zákona o finanční správě.

Jan Farský vidí řešení kontroly odvodů připsáním peněz obcím a států, který ví lépe než společnosti, jak s prostředky naložit a komu je poskytnout.

Ani v případě připsání peněz veřejným institucím by podle Svobody ovšem nebylo zaručeno, že půjdou na financování aktivit, které musí podporovat loterijní firmy.

ČTĚTE TAKÉ: Změna v odvodech z hazardu dělí koalici

"Ve vládním návrhu mi chyběl alternativní způsob financování," vysvětlil Svoboda a dodal: "Muselo by následovat jednoznačně zákonem dané finanční určení rozdělování těchto financí i na půdě obcí, měst, eventuelně i státu."

Jan Farský vidí v návrhu ještě další problém. Sportovní kluby a neziskový sektor přijdou příští rok o všechny příspěvky od loterijních společností.

"Zatímco vládní návrh v sobě obsahoval zálohové placení z odvodů. To znamená, že první peníze by přišly už v březnu 2012," řekl Farský pro Ozvěny dne Radiožurnálu.

"Návrh, který byl prolobován loterijními společnostmi, by první peníze do veřejných rozpočtů, ale také peníze loterjních společností, které by měly rozdělit, přinesl nejdříve na konci února 2013," uvedl poslanec a dodal: "Rok 2012 je zcela bez prostředků."

Obce přijdou o 1,9 miliardy za hrací automaty

Návrh úplně odpouští loterijním společnostem také poplatky za hrací automaty a bezmála dvě miliardy, které ušetří, nemusí firmy použít pro financování sportu nebo dobročinných účelů.

"55 korun se mělo platit za den provozování ať už výherního hracího automatu nebo videoloterjiního terminálu. To bylo zrušeno a zároveň neprošla žádná jiná úprava poplatků," shrnul situaci Jan Farský.

ČTĚTE TAKÉ: ČSSD chce v Senátu změnit návrh zákona o zdanění hazardu

"Přiznám se, že tento detail jsem přehlédl a připouštím, že by měl být aktualizovaný v tom smyslu, jak hovoří kolega Farský," uzavřel Pavel Svoboda.

Poslanecký návrh se chystá při schvalování zastavit nebo pozměnit Senát. Straně TOP 09 slíbila podporu opoziční ČSSD, která drží v Horní komoře většinu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil prohlasování návrhu v Poslanecké sněmově za chybu.

Pavel Cyprich, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme