‚Tradičnější než si myslíte,‘ festival Prague Pride se zaměří na historii. Bude trvat až do neděle

V prostorách Pride Village na pražském Střeleckém ostrově zahájili 13. ročník Prague Pride, festival hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans a queer lidí (LGBT+). Letošním tématem jsou tradice a jejich význam pro fungování společnosti s mottem Tradičnější, než si myslíte. Festival na několika místech Prahy nabídne přibližně dvě stovky akcí. Chybět nebude průvod, který v sobotu 12. srpna vyjde z Václavského náměstí na Letnou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loni se duhového průvodů zúčastnilo podle odhadů až 60 000 lidí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pražští zastupitelé vyvěsili při příležitosti Prague Pride na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky. Metropole také akci finančně podpořila částkou 823 000 korun.

Program na Střeleckém ostrově, kam přišlo několik stovek lidí, otevřela česká dýdžejka a promotérka Henriette, kterou doprovodil dýdžej Vilém. Poprvé se letos v podzemních prostorách v KKafe otevře nový prostor Pride Club, kde se uskuteční taneční afterparty.

Festivalové komunitní akce se uskuteční na Střeleckém ostrově, mezigenerační program v sídle organizace Život 90 v ulici Karoliny Světlé, výstavy queer umělců budou v kavárně Langhans. Novinkou je Pride Café v kavárně Dorado Coffee na Betlémském náměstí, kam se soustředí program pro zahraniční účastníky.

OBRAZEM: Prahou prošel duhový průvod Prague Pride, účastnilo se ho až 60 tisíc lidí

Číst článek

Festival Prague Pride s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. V dalších letech protestní akce postupně slábly. V letech 2020 a 2021 se duhový průvod nemohl konat kvůli covidové pandemii, loni se ho zúčastnilo až 60 000 lidí

Festival podporují také někteří politici. Například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který se zúčastnil zahájení festivalu. „Naše společnost zatím nepřijala manželství pro všechny, přijaly ho západní země, ke kterým se chceme kulturně hlásit,“ uvedl Lipavský, který na akci dorazil v botách ozdobených duhovým symbolem.

Kladný vztah k festivalu vyjádřil také poslanec Jan Berki (STAN), který prohlásil, že se zúčastní i duhového pochodu v sobotu.

Ve Sněmovně je před druhým čtením v současné době návrh na uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, ale také ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. Podle lidovecké novely zákona o registrovaném partnerství by stejnopohlavní partneři požívali prakticky stejná majetková a sociální práva jako manželé.

Pro organizátory Prague Pride, stejně jako pro Piráty, STAN a politiky dalších stran, kteří návrh připravili, je však přijatelná pouze novela o stejnopohlavním manželství. Lidovecká novela zatím ve Sněmovně podporu nemá, protože opomíjí rodičovská práva.

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme