Zemědělci demonstrovali před Úřadem vlády. ‚Přehlídka krásných nových strojů,‘ prohlásil premiér

  • Před Úřadem vlády skončila demonstrace zemědělců, kteří přijeli do Prahy s traktory a nákladními auty z různých koutů republiky. Předtím zhruba mezi 7.00 a 11.00 kroužili při protestním průjezdu mezi Letnou a Úřadem vlády.
  • Protest zemědělců zkomplikoval dopravu v centru metropole. Jeden ze strojů vysypal před Úřadem vlády dvě veliké hromady chlévské mrvy. Řidiče policisté zadrželi. Stejně jako muže, který přelezl u budovy zábrany.
  • Premiér Petr Fiala z ODS označil protest za vydírání a „přehlídku krásných nových strojů“. Ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL vyšel mezi demonstrující. Do ulic podle odhadu Agrární komory vyjelo asi 700 traktorů a další techniky. Účastní se kolem 3500 lidí.
  • Čtvrteční demonstrací před Strakovou akademií chtěli dát najevo, že vláda podle nich neřeší jejich problémy.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 15:31 7. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci před Úřadem vlády pískali, mávali českými vlajkami a nesli transparenty s nápisy jako Živíme tuto zemi nebo České potraviny pro český národ. Demonstrace začala podle zemědělců symbolicky pět minut po dvanácté.

Prezident Agrární komory Jan Doležal a šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha zopakovali, že vláda nehájí zájmy českých zemědělců. A mezi demonstranty přišel lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný. Doprovázela ho policie a členové antikonfliktního týmu. Lidé na něj pískali a pokřikovali: „Demisi“ nebo „Výborný do hnoje“.

OBRAZEM: ‚Zachraňme umírající zemědělství.‘ Nespokojení farmáři opět vyjeli na Prahu

Číst článek

Před začátkem demonstrace kritizoval protesty premiér Petr Fiala, který v Hradci Králové zahajoval stavbu kampusu Univerzity Karlovy. Vláda podle něj tlaku zemědělců ustupovat nebude.

„Nemíním, a říkám to znovu za sebe i za vládu, ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic, omezování života lidí, jak to dnes vidíme v Praze,“ prohlásil premiér.

Se zemědělci je vláda připravena jednat, ale u jednacího stolu. Protestní jízdu traktorů v Praze označil Fiala za „přehlídku krásných nových strojů, které svědčí o tom, že situace (v zemědělství) není tak tragická“.

Přípravy na polední demonstraci zemědělců před Úřadem vlády | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hnůj před Úřadem vlády

Na nábřeží Edvarda Beneše u Vltavy se provoz dopoledne téměř nehýbal. V koloně stály traktory, výjimečně se tudy snažily projet osobní auta nebo tramvaje. Dopravu řídila policie a zaměstnanci dopravního podniku. Pod okny Strakovy akademie, sídla vlády, traktory hlasitě troubily.

Jeden z nich za sebou táhl vojenskou polní kuchyni. Další měl za sebou balík slámy, která se rozfoukávala po ulici. A jeden ze strojů vysypal před Úřadem vlády dvě veliké hromady chlévské mrvy. Na místě byli těžkooděnci. A situace byla podle reportéra Radiožurnálu Radka Duchoně vyhrocená.

Zemědělci se rozhodli před Úřadem vlády vysypat hnůj | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Řidiče, který vysypal hnůj na silnici, zajistili a na osobní svobodě omezili policisté z ochranné služby. Je podezřelý z několika přestupků,“ uvedla policie na sociální síti X. „Hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun,“ doplnil pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Po skončení demonstrace také policisté zadrželi dalšího muže, který přelezl hrazení u Úřadu vlády. Podle Daňka je muž mimo jiný podezřelý z neuposlechnutí výzvy.

Text pokračuje pod online reportáží.

Hnůj byl také na tramvajových kolejích, což zkomplikovalo provoz MHD. „Věc řeší policisté a vyzýváme motoristy, aby se oblasti vyhnuli,“ uvedla policie.

Do odvolání je kvůli protestu zemědělců přerušen provoz tramvajové linky 23. Pro linku 15 je zaveden obousměrný odklon přes zastávku Právnická fakulta, informoval PID.

Další protest za dva týdny?

Agrární komora, která protest spolupořádá, o rozsypání hnoje před Úřadem vlády podle jejího prezidenta Jana Doležala nevěděla.

„Tato akce proběhla bez našeho vědomí, bez koordinace s námi. Ukazuje to, že zemědělci jsou zoufalí. A zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ uvedl pro Radiožurnál. Zároveň uvedl, že pokud vláda nepřehodnotí svůj postoj, tak 21. března bude v Praze další protest.

Lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný na incident reagoval na sociální síti X: „Právo kohokoliv na protest respektuji a jsem připravený vyrazit férově diskutovat mezi zemědělce. Poctivý přístup očekávám i od pořadatelů, kteří slíbili nezablokovat dopravu v Praze včetně MHD. Hnůj vysypaný na tramvajové koleje za takový přístup zrovna nepovažuji.“

Okružní jízda Prahou

Zemědělci se začali brzy ráno shromažďovat na několika místech mezi Prahou a Středočeským krajem. Do centra hlavního města vyjeli kolem 6.00. 

Na Letenské pláni pak zdobily některé traktory české vlajky a transparenty s nápisy jako Chceme rovné podmínky nebo Zachraňme umírající zemědělství. Farmáři z různých koutů republiky postávali ve skupinkách a na vše dohlíželi policisté.

Krávy méně dojí, divočáci ničí pole, země vysychá. Tak vypadá klimatická změna v praxi farmáře

Číst článek

Zemědělci pak vyrazili před 7.00 z Letné na protestní průjezd městem. Do 11.00 jezdili okružní trasou okolo Letenských sadů, a to přes nábřeží Edvarda Beneše, Chotkovy sady a ulicemi Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů a dál po nábřeží k Úřadu vlády. Nad Letnou kroužil policejní vrtulník. Následná demonstrace před Úřadem vlády má skončit kolem 13.30.

Největší účast zemědělců je podle mluvčí Agrární komory Barbory Pánkové z Plzeňského kraje, Vysočiny a Středočeského kraje.

Z krajů dále od Prahy podle ní vyjelo demonstrovat méně strojů, například z Jihomoravského a Zlínského kraje byly převážně vypraveny speciální autobusy s protestujícími, řekla. Z Jihomoravského kraje se podle ní do Prahy autobusy nebo vlastní dopravou sjelo 300 lidí, ze Zlínského 250 lidí. Za Vysočinu se účastní přibližně 600 lidí, za Plzeňský kraj 500 a ze Středočeského kraje do Prahy vyjelo přibližně 300 protestujících, uvedla Pánková.

Požadavky zemědělců

Zemědělci požadují od vlády podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace.

Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou. Pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Dvě hodiny po práci se věnujeme byrokracii. Pěstitel má být na poli, říká spolumajitel rodinné farmy

Číst článek

Protestní akci svolali na čtvrtek představitelé Agrární komory ČR a Zemědělského svazu, podpořili ho i zástupci Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Výborný už dříve řekl, že vláda vyšla vstříc některým z pěti požadavků farmářů, těm však podle jejich vyjádření taková pomoc nestačí.

Česko stejně jako další státy Evropy zažívá protesty zemědělců opakovaně. Někteří z nich demonstrovali 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu.

Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od této akce distancovaly, místo toho se podílely na evropského protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů tehdy zpomalovaly dopravu na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.

Traktory seřazené na Letenské pláni v Praze | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

eso, duch, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme