Správci Krkonoš varují před rizikem vzniku požárů. Upozorňují i na zapalování svíček u pomníků

Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) kvůli vysokému riziku vzniku požárů ve volné přírodě vyzývají návštěvníky Krkonoš, aby hlásili jakýkoli zárodek možného požáru. Varovali také před zapalováním svíček u pomníků či božích muk. Ve středu o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. V podkrkonošském Trutnově ve středu kvůli riziku požárů dočasně uzavřeli pro veřejnost altány v místním lesoparku.

Vrchlabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkonoše (ilustrační foto)

Krkonoše (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

V celém Královéhradeckém kraji platí od pondělí zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě včetně pálení klestí na zahradách. Důvodem jsou vysoké teploty, sucho a nepříznivá předpověď pro následující dny.

„Zákaz se přirozeně týká i území Krkonošského národního parku. Zvýšené riziko vzniku požáru existuje nejenom v lesích, ale i na loukách či třeba na smilkových trávnících krkonošské tundry. Zesílenou pozornost požárním rizikům pochopitelně v současné době věnují také naši strážci a lesníci v terénu,“ uvedl Drahný.

Informace o možných požárech mohou turisté volat přímo hasičům na nouzovou telefonní linku 150 nebo linku integrovaného záchranného systému 112, případně na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP 737 211 113.

„V posledních letech se častěji než v minulosti u nejrůznějších pomníků a božích muk, včetně těch daleko od obydlených míst, objevují svíčky. Jsou mnohdy pokroucené se stopami hoření plastového obalu. Zejména v tyto suché dny je riziko, že od svíčky chytne tráva a od ní les, obrovské. Se vší vážností proto apeluji na všechny, aby od této praxe, která představuje porušení lesního zákona, upustili a svíčky do přírody vůbec nenosili,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Meteorologové varují před vysokými teplotami a požáry, v neděli bude v Česku až 36 stupňů

Číst článek

Uvedené zákazy pramení jak z lesního zákona, tak ze zákona o ochraně přírody a krajiny. V nich je například uvedeno, že platí zákaz kouření v lese, rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně v lese či ve vzdálenosti do 50 metrů od okraje lesa, rozdělávání a udržování otevřeného ohně ve volné přírodě, táboření v lese nebo ve volné přírodě mimo vyhrazená místa.

Altány v trutnovském lesoparku mají v sobě zabudované ohniště. Lidé je mohou využívat k opékání buřtů nebo ke grilování. „Hlavním důvodem uzavření altánů je bezpečnost, protože v těchto horkých letních dnech je riziko požárů velmi vysoké. Věříme, že se situace brzy zlepší a altány veřejnosti opět zpřístupníme,“ uvedla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Kvůli teplému a suchému počasí platí v celém Česku až do odvolání výstraha před vznikem požárů. Bouřky podle meteorologů riziko nijak výrazně nesníží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme