‚Hrozí mu bezprostřední nebezpečí smrti.‘ Soud odložil Janouškův nástup do vězení kvůli koronaviru

Krajský soud v Brně odložil nástup lobbisty Romana Janouška do vězení kvůli obavě z nákazy koronavirem. Vzhledem k jeho špatnému zdravotnímu stavu by pro něj mohla být nemoc covid-19 fatální. Vyplývá to z usnesení soudu, které server iROZHLAS.cz získal s pomocí informačního zákona. „Odsouzenému nelze zajistit odpovídající lékařskou péči bez toho, že by došlo k ohrožení života,“ píše se v soudním dokumentu.

Dokument Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek u soudu (archivní foto)

Roman Janoušek u soudu (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Podrobnými lékařskými zprávami byl prokázán aktuální zdravotní stav odsouzeného, který prokazatelně trpí onemocněním, které lze považovat za tzv. těžkou nemoc. Jedná se o nemoc, v důsledku které hrozí odsouzenému bezprostřední nebezpečí smrti,“ píše se v písemném zdůvodnění soudního rozhodnutí z 15. dubna.

Janoušek opět neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Argumentoval i závislostí na alkoholu

Číst článek

Janoušek měl do vězení nastoupit letos v dubnu. Za sražení ženy autem si má odsedět za mřížemi 4,5 roku, zatím v něm byl zhruba rok a čtvrt. Na aktuální usnesení upozornily jako první Seznam Zprávy.

Žádost o opětovné prodloužení přerušení výkonu trestu podal u brněnského krajského soudu 20. března. Argumentoval především špatným zdravím, které by ještě více mohla zkomplikovat případná nákaza koronavirem, a dokonce i ohrozit jeho život.

„Vzhledem ke svým chronickým onemocněním je osobou indikovanou jako náchylnější k závažnému průběhu nemoci a měl by tedy dodržovat řadu preventivních opatření, aby případné nákaze tímto virem zabránil,“ parafrázovala lobbistovo zdůvodnění soudkyně Jaroslava Bartošová.

Rizikové věznice

Ve věznici ale není možné podle Janouška potřebnou hygienu dodržovat. „V podmínkách výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody je podle jeho názoru prakticky nemožné, aby taková hygienická omezení dodržoval, a proto je aktuálně výkon trestu pro něj výrazně rizikový, respektive nemožný,“ shrnul dále soud jeho žádost.

Janouškovu zdravotní dokumentaci soud nechal posoudit také ředitelství Vězeňské služby i Ústřední lékařskou komisi. Výsledek? Pokud se jeho stav zhorší, dozorci mu nejsou schopni kvůli pandemii nemoci covid-19 zajistit „bezodkladné a včasné“ vyšetření.

„V závěru zprávy (Vězeňské služby – pozn. red.) je uvedeno, že vězeňské prostředí je z epidemiologického hlediska vysoce rizikové, a je proto žádoucí omezit pohyb do věznice i z věznice na naprosté minimum,“ stojí dále v usnesení.

Celé usnesené Krajského soudu v Brně si můžete přečíst zde:

Soud se proto Janouška rozhodl nechat – s ohledem na koronavirovou krizi – na svobodě. A to hned další rok.

„V současné době, jak bylo prokázáno stanoviskem Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR, nelze odsouzenému v podmínkách výkonu trestu odnětí svobody, ani v podmínkách mimovězeňských poskytovatelů zdravotních služeb zajistit odpovídající lékařskou péči bez toho, že by došlo k ohrožení života odsouzeného, trpícího tímto těžkým onemocněním,“ shrnuje závěrem soud.

‚Zakrývá si obličej a účelově mění vozidla.‘ Přečtěte si, proč soud Janouškovi neprominul zbytek trestu

Číst článek

Vrchní soud v Praze nechal Janouška kvůli jeho žádosti o prominutí zbytku trestu loni sledovat. Zjistil, že chodil bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si na kole nebo navštívil galerii. „Aktuální zdravotní stav odsouzeného rozhodně nepřivodil jeho rezignaci na společenský či sportovní život,“ citovala tehdy z usnesení mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Opilý lobbista v roce 2012 úmyslně srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, poté byl dočasně propuštěn na svobodu.

Janoušek si dlouhodobě stěžuje na zdravotní komplikace po operaci hlavy. Dvakrát neúspěšně žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu. Od ledna čelí návrhu na obžalobu z podílnictví v kauze neoprávněných úhrad od zdravotních pojišťoven pro laboratoř Chambon.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme