Prach ze Sahary dorazil v noci do Česka. Podle meteorologů zhorší ovzduší a utlumí sluneční paprsky

Do Česka se začalo od noci dostávat od jihozápadu velké množství saharského prachu. Zhoršuje ovzduší, zamlžuje oblohu a výrazně ovlivní sobotní maximální teploty, oznámil ráno na sociální síti X Český hydrometeorologický ústav. Dříve uvedl, že prach může teploty snížit, protože tlumí sluneční paprsky. Smogovou situaci ústav nevyhlásil, protože koncentrace prachu v ovzduší podle očekávání brzy klesly.

Praha (Aktualizováno: 22:03 30. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorologové vedle družicových snímků poukázali třeba i na záznam webkamery ze Vsetína, na kterém je podle nich výrazně zamlžená obloha.

„Prach také patrně způsobil i (větší) tvorbu vysoké oblačnosti (zejména v závětří Alp), se kterou žádný z (předpovědních) numerických modelů nepočítal,“ upozornil Český hydrometeorologický ústav.

Lidé by měli úroveň znečištění sledovat a někteří by se měli vyhnout výraznější fyzické aktivitě.

Ceilometry, které pomocí laserového paprsku měří výšku a množství oblačnosti, ukazují podle meteorologů zvýšenou vrstvu odrazivosti paprsku ve výšce kolem dvou kilometrů. Prach se však zřejmě nepohybuje jen takto vysoko.

„Na jihozápadě Čech se prach vyskytuje ještě níže a ovlivňuje dokonce i přízemní koncentrace prachu,“ doplnil Český hydrometeorologický ústav.

Kvůli tomu, že se saharským prachem nepočítají předpovědní modely, nemusí v sobotu teploty vystoupat až na očekávaných devatenáct až 23 stupňů Celsia.

Právě zejména v Jihočeském kraji se brzy ráno zvýšily koncentrace polétavého prachu v ovzduší a byla i překročena prahová hodnota pro vyhlášení smogové situace, uvedl Český hydrometeorologický ústav v dalším sdělení na síti X.

Meteorologové vyhlásili v Jihočeském kraji a na Vysočině smogovou situaci. Lidé by se v těchto krajích proto měli mimo jiné kvůli možnému horšímu dýchání venku vyvarovat náročnějších fyzických aktivit.

V sobotu večer pak vyhlásili meteorologové smogovou situaci i v Moravskoslezském kraji a v Brně.

„Budoucí vývoj je velmi nejistý, jedná se o poměrně nestandardní situaci. Koncentrace se mohou v dalších hodinách snižovat, ale také výrazněji zvyšovat,“ uvedli meteorologové.

„Pro Jihočeský kraj to je výjimečný jev, protože zde smogové situace míváme velmi málo,“ řekla ČTK Renata Uhlíková z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Ve zbytku soboty i v dalších dnech mohou podle meteorologů koncentrace prachu v ovzduší výrazněji stoupat i na jiných místech.

Lidé by proto měli sledovat aktuální úroveň znečištění na webu Českého hydrometeorologického ústavu a děti, těhotné ženy, nemocní a lidé starší a s chronickým onemocněním dýchací nebo oběhové soustavy by se měli venku vyhnout výraznější fyzické aktivitě.

Postup prachového znečištění ovzduší přes Česko zveřejnil v animaci na síti X Jáchym Brzezina z brněnské pobočky ČHMÚ.

Kvůli tomu, že se saharským prachem nepočítají předpovědní modely, nemusí v sobotu teploty vystoupat až na očekávaných 19 až 23 stupňů Celsia.

Je tak méně pravděpodobné, že se teploty dostanou až k 25 stupňům, což by znamenalo první letní den tohoto roku už na konci března. Loni ho meteorologové poprvé zaznamenali 5. května, a to jen na jediné stanici v Plzni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme