Nezveřejnění dárci i neoznačená kampaň. Dohledový úřad rozdal za senátní volby pokuty přes půl milionu

Třicet ukončených řízení a správní tresty či pokuty ve výši 560 tisíc korun. Takový je průběžný „účet“, který kandidujícím subjektům za chyby vystavil Úřad pro dohled na hospodařením politických stran a hnutí. Serveru iROZHLAS.cz to sdělil člen úřadu Tomáš Hudeček. Číslo ale není konečné. Teprve minulý týden totiž na stůl dostal zprávy k financování.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

img_4625_220924-102439_kth.jpg

Kandidující strany a hnutí v loňských sněmovních volbách chybovaly, zatím dostaly pokutu přes půl milionu, číslo ale může růst | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

„Nejvyšší zatím udělenou sankcí byla pokuta ve výši 35 tisíc korun dvěma kandidujícím subjektům. Jednomu za neoznačení prostředku volební kampaně informací o zadavateli a zpracovateli. A druhému za nezveřejnění údajů o dárcích a poskytovatelích bezúplatného plnění tři dny přede dnem voleb,“ popsal pro iROZHLAS.cz Hudeček. 

Exposlanec ODS Sivera bude od nového roku v čele úřadu, který kontroluje financování kampaní

Číst článek

O jaké konkrétní strany či hnutí se jedná, ale nechtěl říci. „Správní řízení je ze zásady neveřejné, a proto Úřad o probíhajících řízeních informace neposkytuje a zveřejňuje informace výhradně o řízeních pravomocně ukončených,“ vysvětlil.

Úřad ale už loni v září v tiskové zprávě jmenoval několik subjektů, které podle něj neměly povinnosti v pořádku – Hnutí NEJ, Hnutí PES, Koalici ČSSD a ANO, hnutí Za sport a zdravý Mělník nebo hutí Pardubáci společně a Patrioti Pardubic a další. Zda se pokuta týká někoho z nich, není jasné.

Celkem už úřad pravomocně ukončil třicet řízení a rozdal správní tresty či pokuty v celkové výši 560 tisíc korun. K tomu také dvě napomenutí. Jedná se ale o dílčí výsledek prověřování úřadu v souvislosti se senátními volbami.

Zprávy z financování

V čem strany, hnutí ale i jednotlivci chybovali? Čtyři řízení se týkala toho, že kandidáti využili komunikační média obcí ke své volební kampani. Další se týkal neoznačení prostředku volební kampaně informací o jejím zadavateli a zpracovateli.

Nejvíc, celkem 19 řízení, musel úřad zahájit kvůli neoznámení nebo pozdnímu oznámení volebního účtu. Šest řízení se pak týkalo nezveřejnění údajů o dárcích a poskytovatelích bezúplatného plnění v zákonné lhůtě, tedy tři dny před dnem voleb. 

Kandidující strany a hnutí totiž měly za zákona povinnost do 2. ledna odevzdat zprávu o financování volební kampaně. Úřad na stůl ale v zákonné lhůtě dostal jen 57 zpráv, v loňských senátních volbách přitom kandidovalo 71 subjektů. 

Hudeček tedy předpokládá, že úřad bude muset další správní řízení spustit. „Jistě budou zahájena. Oněch třicet ukončených řízení tedy není konečným číslem,“ podotkl. 

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme