Čermák podněcoval k teroristickému útoku, ve vězení si odsedí 5,5 let. Jednání narušovali jeho příznivci

Tomáš Čermák obklopen svými příznivci na Vrchním soudu v Praze | Foto: Říhová Michaela | Zdroj: ČTK

Pražský vrchní soud ve středu potvrdil trest pět a půl roku odnětí svobody pro Tomáše Čermáka. Ten byl souzen za podporu a propagaci terorismu poté, co se loni ve videu vymezil proti novele pandemického zákona. Podle soudu podněcoval sledující, aby zabránili přijetí zákona i za použití násilí. K Vrchnímu soudu v Praze ho ve středu přišla podpořit asi stovka lidí.

Praha (Aktualizováno: 16:41 19. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Vrchní soud v Praze se začali sjíždět Čermákovi příznivci už půl hodiny před začátkem soudního jednání. Když pak předseda senátu Jiří Lněnička zahájil řízení, často ho v soudní síni okřikovali, například ať mluví více nahlas nebo že neslyší.

Soudce navíc povolil pořizování audiovizuálních záznamů, takže několik lidí ze zhruba stovky podporovatelů vysílalo celé líčení živě přes sociální sítě.

Čermák ve svých videích vyzýval k násilí výměnou za to, aby se například nepřijal pandemický zákon. Spolu se svým obhájcem Norbertem Naxerem se pak hájili tím, že jeho výzvy nebyly terorismem. Cílem agresivního slovníku v natočených videích nebylo podle Naxery likvidovat zákonodárce, ale přimět lidi, aby přišli na demonstraci. „Obžalovaný jednal podle svého přesvědčení podle Listiny základních práv a svobod,“ ukončil advokát přednes a sálem zněl mohutný potlesk.

S tím však soudní senát v čele s Lněničkou nesouhlasil, potvrdil již dřívější rozsudek a poslal Čermáka na pět a půl let do vězení, nechal propadnout státu jeho mobilní telefon a SIM kartu a zakázal mu třicet měsíců řídit motorová vozidla.

Teroristický útok podle trestního zákoníku

§ 311
(2) Kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky, narušit nebo zničit základní politickou, hospodářskou nebo sociální strukturu České republiky nebo mezinárodní organizace, závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo nebo protiprávně přinutit vládu nebo jiný orgán veřejné moci nebo mezinárodní organizaci, aby něco konala, opominula nebo trpěla,
a)      provede útok ohrožující život nebo zdraví člověka s cílem způsobit smrt nebo těžkou újmu na zdraví,
bude potrestán odnětím svobody na pět až patnáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku.
(4) Příprava je trestná.

„Skutková zjištění soudu prvního stupně jsou naprosto správná, ostatně obžalovaný se k tomu, že takto formuloval svůj projev na internetových stránkách, doznal,“ řekl v úvodu vyhlášení.

Obžalovaný nesouhlasil ani s kvalifikací, že šlo o podporu a propagaci terorismu, ale marně. „Nemůžeme učinit jiný závěr, než je to vyzývání k násilí proti členům Parlamentu a Vlády České republiky v úmyslu působit na výkon jejich funkcí. Máme tedy za to, že právní kvalifikace je naprosto správná,“ odůvodnil soudce.

Navíc odmítl tvrzení, že je trest pět a půl roku nepřiměřeně vysoký, nebo snad exemplární. „Spodní hranice trestní sazby činí pět let, obžalovaný s ohledem na to, že se jedná o trest souhrnný, to znamená i za další trestné činy, dostal trest při samé spodní hranici,“ zdůraznil.

Hanba, hanba

Při odchodu soudců nastala v soudní síni vřava, kterou odstartoval pískot jednoho z podporovatelů. Následovaly výkřiky „hanba, hanba“ nebo „styďte se, jste fašisti“.

Po skončení jednání navíc projevil nesouhlas s vedením obhajoby šiřitel konspiračních teorií a Čermákův podporovatel Pavel Zítko. Právníkovi Naxerovi vyčetl, že odsouzení je jeho plná odpovědnost. Nelíbilo se mu ani, že advokát nepostupoval podle jeho instrukcí, které mu během jednání zasílal, a nevyzval soudce, aby se ztotožnil.

Naxera chce však v případu pokračovat a médiím po vyhlášení usnesení řekl, že je připraven podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. „S rozsudkem samozřejmě nesouhlasíme, máme za to, že je nespravedlivý, že pan Čermák k žádnému terorismu nevyzýval a že podobné i horší případy tady prošly bez trestu, tak tady vidíme dvojí metr, tak samozřejmě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu,“ řekl.

Čermáka v březnu letošního roku odsoudil Krajský soud v Plzni za podporu a propagaci terorismu k odnětí svobody na pět a půl let. Podle soudu se loni ve videu na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí.

Státní zástupce Martin Bílý po skončení novinářům řekl, že nesouhlasí v argumenty obhajoby.„Domnívám se, že trest je adekvátní. Pan obžalovaný Čermák je první osoba, která byla odsouzena za podněcování k trestnému činu teroristického útoku,“ uvedl.

V obžalobě byl Bílý přesvědčen, že Čermák podněcoval diváky svých videí, aby i za použití násilí zabránili projednání pandemického zákona. 

Při posuzování případů, jako je ten s Čermákem, se hledí na celkové vystupování dotyčného, říká právník

Číst článek

Nezaměstnaný muž podle krajského soudu vysílal skoro půlhodinové video loni v únoru na facebooku. Vyzýval k aktivnímu odporu vůči přijetí novely pandemického zákona a k převzetí moci i k vymanění České republiky ze struktur Evropské unie a NATO.

Čermák už loni dostal pravomocný podmíněný trest za nenávistné výroky o Ukrajincích. Současně je souzen v Praze spolu s dalšími dvěma muži za nebezpečné pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme