Likvidační práce pokračují, k zemi půjdou desítky domů, nefunguje elektřina ani plyn

Na jižní Moravě v sobotu pokračovala likvidace následků čtvrtečních bouřek a tornáda, které se přehnalo přes Hodonínsko a Břeclavsko. Mezi nejvíce postižené patří obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. V zasažených obcích působí asi 1200 hasičů, 160 vojáků a také kolem 200 policistů. Zájem o pomoc mají i dobrovolníci, v sobotu však způsobili problémy s dopravou v okolí obcí, kraj pro ně proto odpoledne zřídil parkoviště.

Sledovali jsme online Hodonínsko/Břeclavsko (Aktualizováno: 22:00 26. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Statici určili po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku ke zbourání zatím přes 60 domů. Novinářům to po jednání krajského krizového štábu řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Demolice poničených domů ale v sobotu nezačala, je potřeba nejprve jednat s pojišťovnami. „Je možné, že nebude ani v neděli,“ řekla ČTK mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Podle ředitele jihomoravské policie není v souvislosti s bouří nikdo pohřešovaný. Zatím je potvrzeno pět obětí. Minimálně 150 lidí je zraněných. Dva těžce zranění lidé, které převzaly do péče nemocnice ve Vídni, jsou mimo ohrožení života.

Druhá noc po tornádu

V Lužicích během noci z pátku na sobotu pršelo, naštěstí to ale byl jenom lehký déšť, který neškodil. Modrá plachta zakrývala většinu střech, které ještě půjdou opravit. Před domy se v zasažené oblasti navršily haldy odpadu - ten zaplnil prakticky celé velké hřiště u sokolovny, kde sídlí krizový štáb. Ulice byly skoro bez lidí, pohybovali se po nich jenom hasiči a policisté. Mimo domov podle nezávislého starosty Jana Buchty v noci spalo až 300 lidí.

Podobná situace byla i v Mikulčicích. „Občané přespali v hale, v noci jsem se tam byla podívat, byl tam klid. Dobrovolníci z Brna tam udělali základnu a sváží tam dary, co nám vozí i ostatní,“ řekla ve vysílání Radiožurnálu v sobotu starostka obce Marta Otáhalová ze sdružení NOS.

V Moravské Nové Vsi krizový štáb sídlí ve stanech před obecním úřadem, protože jeho budova, stejně jako škola nebo kostel, nemají střechu. Lidé v obci se okamžitě pustili s pomocí přátel a příbuzných do úklidu sutin.

Podle záchranáře Tomáše Kulhavého, který jezdil celou noc pro zraněné, byl zpočátku zmatek, teď už je vše organizované. Hned co mu ráno skončila služba, odjel jako dobrovolník pomáhat své kolegyni do Moravské Nové Vsi.

Pro obyvatele je situace těžká. „Od včerejška jsem nejedla,“ říká reprotérovi Radiožurnálu jedna z obyvatelek Moravské Nové Vsi.

Někteří i v nedostatečných podmínkách přečkali noc ve svých domovech. „Spali jsme v jídelně na matraci. Sice byly mokré, ale obrátili jsme je. Ale byl to spánek nespánek. V noci jsem se vzbudila a nevěděla jsem, kde jsem,“ popisuje jejich noc obyvatelka obce. „Co naděláme? Nic nenaděláme. Život jde dál, můžeme být rádi, že jsme živí,“ uleví si.

Poškozené domy 

Statici během pátečního dne označili domy, které se budou muset zbourat. V Lužicích se jedná o 20 domů, jejich demolice by měla začít v sobotu. Podle starosty Moravské Nové Vsi Marka Košuta (TOP 09) i v jeho obci bude muset jít k zemi nejméně 20 domů. Tornádo tam poškodilo asi 80 procent domů, řekl Českému rozhlasu statik hasičského USAR týmu Jiří Kovalski.

Kam přispět na pomoc lidem zasaženým tornádem? Sbírky organizuje Český rozhlas, charita i jiné nadace

Číst článek

„Do obce jsme zajistili tři statiky, kteří označovali domy a teprve asi dneska se budeme radit, jak zahájíme bourací práce. Počítáme, že je zasažena třetina obce. Asi pás půl kilometru, kde to tornádo proletělo, až 200, 300 domů,“ popisovala v sobotu situaci v Mikulčicích starostka Marta Otáhalová.

V obcích začal také odtah aut, které zasáhlo tornádo. V Mikulčicích podle starostky během noci odtahová služba odstranila 40 aut. I v Lužicích se v noci odklidily vraky aut, které bránily provozu.

Lidé během pátku odklízeli, dokud bylo vidět. Nejde elektřina, nefunguje ani plyn. Nedá se vařit, ale naštěstí teče voda.

Obce proto potřebují svíčky, baterie, baterky, elektrocentrály a také nářadí. Potřeba jsou i plachty na zakrytí střech. Pokud mají dobrovolníci zájem pomoci, měli by v první řadě kontaktovat obce. Ty stejně jako hasiči nebo policisté vyzývají, aby občané zbytečně nejezdili na místo. Řidiči tím zbytečně komplikují úklidové a záchranné práce a provoz v obcích.

Pokud chcete pomoci, můžete využít také speciální krizovou linku 800 129 921, kterou zřídil Jihomoravský kraj nebo zaslat finanční příspěvek. Přispět můžete i skrze stránky serveru iROZHLAS.cz v rámci sbírky Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Solidarita i zahraniční pomoc

Před Obecním úřadem v Moravské Nové Vsi, nebo spíš před tím, co z Obecního úřadu zbylo, bylo v pátek večer překvapivě veselo. Sešli se tam po práci místní lidé a hlavně záchranáři, hasiči a různí dobrovolníci, aby si trochu odpočinuli.

Je tam zřízené místo pro výdej pití a jídla a po setmění tam zaparkovala i dvojice mládenců z Uherského Hradiště, kteří s sebou přivezli gril a pár desítek kilogramů masa. Prostě jen tak, aby unaveným lidem udělali radost svými pochoutkami.

V Moravské Nové Vsi jsou i záchranáři z Maďarska, kteří viděli, co se stalo na jižní Moravě v novinách. Pomáhají se strháváním střech nebo odklízením suti. Jednomu se záchranářů volají z maďarské televize i desetkrát denně. Až se tato skupina vrátí domů, přijede místo nich zase další.

Pomoct se chystá i vláda. Podnikatelé zasažení silnými bouřkami z tohoto týdne budou moct žádat o finanční podporu ve speciálním programu Tornádo. Radiožurnálu to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Program bude určený pro malé a střední podnikatele, kteří díky němu budou moct opravit zničené provozovny, technologie nebo nakoupit firemní auta.

„Musí to samozřejmě prokázat na bázi nějakých fotografií nebo třeba potvrzení pojišťovny. Nebude to omezené ve smyslu, že dáme strop, kolik na to máme peněz, ale každý, kdo přijde a prokáže újmu, bude uspokojen,“ vysvětlil Havlíček. Živnostníci by z programu, který v pondělí projedná vláda, mohli dostat až 80 procent hodnoty poničeného majetku.

Doprava

V sobotu byly přes den zablokované příjezdové cesty do postižených obcí. Policie proto prosila, aby se lidé cestám do oblasti vyhnuli. Při nutné cestě na místo ale policie vyzvala k parkování mimo obce nebo využití hromadné dopravy. V sobotu odpoledne hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) oznámil, že jsou pro dobrovolníky připravená odstavná parkoviště. 

„Musel jsem říkat, aby tam lidé teď nejezdili a to z toho důvodu, aby se ta situace trochu zastavila a všechno se stihlo zorganizovat. Když už jedete, jeďte ve skupince, plné auto a než tam vyrazíte, zkuste se v místě spojit s konkrétními lidmi,“ vyzval.

Stále omezená je podle ministra dopravy Karla Havlíčka železniční trať Břeclav - Hodonín, kde probíhají opravné práce. Na lince je zavedena náhradní autobusová doprava. 

České dráhy ve spolupráci s Albertem Fikáčkem také zajistili přepravu osobních vozů azylového vlaku do postižené obce Hrušky, kde mohli přespat hasiči. Celkem se jedná o sedm vagónů pro asi 200 hasičů, kteří tu budou mít základnu.

zuj, lsm, gaj, jch, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme