Na Tachovsku začíná likvidace slepic kvůli ptačí chřipce. Během týdne bude usmrceno 220 tisíc nosnic

Veterináři spolu s hasiči začali v úterý ráno v Brodu nad Tichou na Tachovsku likvidovat část velkochovu slepic zasaženého ptačí chřipkou. Výskyt nemoci potenciálně přenosné na člověka tam veterináři potvrdili v pátek.

Brod nad Tichou (Tachovsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S asanací pomáhají hasiči, kteří sem přistavili techniku na dekontaminaci osob a pomůcek, které se budou používat (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve třech zelených halách u hlavní silnice tu chovají skoro tři čtvrtě milionu nosnic. Původně se nákaza potvrdila v polovině jedné ze tří hal a utraceno mělo být 110 tisíc slepic.

Evropa prochází nejničivější epidemií ptačí chřipky v historii. Vybito bylo přes 50 milionů kusů drůbeže

Číst článek

V úterý ale veterináři potvrdili, že nemoc se vyskytla i ve druhé polovině haly, takže usmrtit bude nutné celkem 220 tisíc nosnic, což podle odhadů potrvá skoro týden.

S asanací pomáhají hasiči, kteří sem přistavili techniku na dekontaminaci osob a pomůcek, které se budou používat. Probíhá také utěsňování zasažené haly, následně do ní speciální tým z cisterny napustí oxid uhličitý.

Po usmrcení začnou auta v kontejnerech převážet slepice do kafilerie. Je nutné zlikvidovat také několik milionů vajec z celého chovu.

Největší ohnisko

Chov museli před rokem zlikvidovat také v drůbežárně v Libotenicích na Litoměřicku, kde  se potvrdilo největší ohnisko ptačí chřipky v Česku. Už brzy chov ale plánují obnovit.

V Česku začal platit kvůli ptačí chřipce zákaz venkovního chovu drůbeže. Nákaza se síří Evropou

Číst článek

Společnost AG Maiwald, které haly patří, ale chov obnovuje z ekonomických důvodů jen částečně. Ve slepičárně teď bude přes 95 tisíc kuřic. Ty by měly začít snášet vejce už koncem ledna.

Na přelomu let 2021 a 2022 museli majitelé nechat zlikvidovat na 190 tisíc slepic a přes 1,7 milionu kusů vajec. Následně pak hasiči ale vyklízeli a několikrát dezinfikovali.

Následky ptačí chřipky vnímají i teď. Společnost podle produktového manažera Petra Bončeka požádala stát o kompenzace za způsobené ztráty. Kvůli zdlouhavé administrativě ale peníze zatím firma nedostala. Společnost škodu vyčíslila v řádech desítek milionů korun.

Lukáš Milota, Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme