Reakce na rozhodnutí Ústavního soudu: Zákon mi upírá právo vlastnit, je nesmyslný, říká Babiš

Na rozhodnutí Ústavního soudu ponechat zákon o střetu zájmů beze změn začali prostřednictvím sociálních sítí reagovat představitelé napříč celým českým politickým spektrem. „Já myslím, že podnikatelé mají co přinést do politiky a ‚lex Babiš‘ mi upírá základní práva vlastnit a účastnit se věcí veřejných,“ reagoval na rozhodnutí premiér Andrej Babiš (ANO).

Brno (Aktualizováno: 18:24 18. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) na snímku se svým severomakedonským protějškem Zoranem Zaevem

Podle Andreje Babiše mu zákon „lex Babiš“ „upírá práva účastnit se věcí veřejných“ | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Společnost Agrofert skrze skrze svého mluvčího Karla Hanzelku sdělila, že rozhodnutí Ústavního soudu respektuje, a premiér Andrej Babiš zákonu vyhověl už v roce 2017. Dodal, že pro holding tak z aktuální situace neplyne žádná nová povinnost.

Mezi první, kteří na rozhodnutí soudu reagovali, byl prezident Zeman, který je podle svého mluvčího rád, že Ústavní soud po dlouhém čekání konečně vynesl verdikt ve věci zákona o střetu zájmů a toto rozhodnutí respektuje.

Pan prezident je rád, že Ústavní soud po dlouhém čekání konečně vynesl verdikt a toto rozhodnutí respektuje. Předseda vlády zákon naplňuje, nic se tedy nemění.

14:22 – 18. 02. 2020

1 29

Vicepremiér a předseda sociální demokracie Jan Hamáček verdikt Ústavního soudu respektuje a dle jeho slov nebude mít na koaliční spolupráci vliv. „Je právo příslušné skupiny poslanců a dalších se na soud obrátit, nicméně soud rozhodl tak, jak rozhodl, zákon zůstává v platnosti,“ řekl.

Hamáček je zároveň přesvědčen, že otázku možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) vyřeší následně Soudní dvůr Evropské unie. „Ten jediný může autoritativně říci, zda má pravdu česká státní správa, nebo Evropská komise. Současně je to asi nejrychlejší cesta, jak mít nějaké pravomocné rozhodnutí,“ míní.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek je sice rád, že Ústavní soud po třech letech dospěl ke konečnému rozhodnutí, ovšem zákon o střetů zájmů kritizuje, že je mířen výhradně na premiéra Andreje Babiše.

„Pro nás se nic nemění. Pan Babiš splnil podmínky tohoto zákona, i když byl přijat speciálně proti němu s cílem dostat ho s politiky. Dle našeho názoru by neměly být přijímány zákony proti jednomu člověku,“ uvedl Faltýnek.

‚Čas zákon dodržovat‘

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na twitter napsal, že „nyní zbývá jen aby si pan premiér přestal vymýšlet a začal jej dodržovat“. Bartoš podle svých slov tento verdikt očekával.

Takže zákon o střetu zájmů je zcela v souladu s Ústavou. Nyní zbývá jen aby si pan premiér přestal vymýšlet a začal jej dodržovat.

14:31 – 18. 02. 2020

26 673

Podle předsedy ODS Petra Fialy se znovu ukázalo, že Ústavní soud postupuje nezávisle a nestranně na politické moci. „Že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, musí být zřejmé i jeho největším podporovatelům. Jediným prostředkem, jak ho tohoto střetu zbavit, je porazit ho ve volbách a odstavit od rozhodování,“ napsal Fiala.

Jsem rád, že se znovu ukázalo, že @Ústavní soud postupuje nezávisle a nestranně na politické moci. Že je A.Babiš ve střetu zájmů musí být zřejmé i jeho největším podporovatelům.Jediným prostředkem, jak ho tohoto střetu zbavit, je porazit ho ve volbách a odstavit od rozhodování.

14:46 – 18. 02. 2020

6 152

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan uvedl, že pořád platí, že politika a podnikání se míchat nemají a nesmí. „Politika se má dělat pro lidi, ne pro sebe,“ napsal na twitter.

Důležitá zpráva pro nás všechny. Ústavní soud zamítl snahu zrušit části zákona o střetu zájmů, což navrhl prezident Zeman a někteří poslanci. Pořád tedy platí, že politika a podnikání se míchat nemá a nesmí. Jsem za to rád. Politika se má dělat pro lidi, ne pro sebe.

15:09 – 18. 02. 2020

11 183

Bývalý poslanec TOP 09 a autor části ustanovení o střetu zájmů nazývaných „lex Babiš“ Martin Plíšek o ústavnosti zákona pochyby neměl. „Ústava předpokládá přísnější podmínky pro vymezení zakázaných činností a střetu zájmů u členů vlády. Do té doby jsme měli úpravu poměrně mírnou. U členů vlády je riziko velké, protože rozhodují o zásadních věcech,“ zdůraznil.

Podle bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je trapné, že bylo nutné střet zájmů vůbec uvádět do zákona. „Až do příchodu Andreje Babiše všichni respektovali nepsaný princip, že nemohou sami rozhodovat o dotacích a zakázkách pro sebe,“ napsal na Twitter.

Nejtrapnější na tom je, že to vůbec bylo nutné psát do zákona. Až do příchodu @Andrej Babiš respektovali všichni členové vlády nepsaný princip, že nemohou sami rozhodovat o dotacích a zakázkách pro sebe. Premiérovi je ale tahle samozřejmá zásada cizí. idnes.cz/zpravy/domaci/…

14:32 – 18. 02. 2020

64 1052

„Já považuji za podstatné, a jsem rád, že Ústavní soud rozhodl, že veřejný zájem má vyšší prioritu než zájem osobní,“ řekl v České televizi místopředseda KSČM Stanislav Grospič. „Zásadní je, že tento zákon zůstává v platnosti. Je třeba, aby orgány, kterým to přísluší, důsledně dbaly na dodržování tohoto zákona,“ dodal.

Vlastnické právo

Senátor a majitel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta (za Soukromníky) nepokládá za správné omezovat vlastnické právo, zároveň však souhlasí s tím, aby se členové vlády nemohli ucházet o veřejné zakázky.

„Je naprosto v pořádku, že se firmy vlastněné členy vládního kabinetu nesmí ucházet o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Pokud sebereflexi nemají, je potřeba, aby tuto oblast ošetřil zákon. Nepovažuji však za správné omezovat číkoliv vlastnictví,“ prohlásil Valenta, který v roce 2018 sám čelil podezření, že kvůli vlastnictví médií porušuje zákon o střetu zájmů. Senátní výbor ale loni disciplinární řízení zastavil kvůli tomu, že se Valenta stal senátorem ještě předtím, než byl zákon přijat.

Bývalý ústavní soudce Stanislav Balík je naopak toho názoru, že zamezení střetu zájmů má pro vládní politiky přednost před právy, mezi které patří i právo vlastnit. „Soud postupoval standardním způsobem. Z mého pohledu tato právní úprava testem proporcionality prošla. Byl bych velice překvapený, kdyby soud rozhodl jinak,“ řekl Balík ve vysílání Českého rozhlasu Plus. Celý rozhovor můžete poslechnout na tomto odkaze.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme