Žhář z Císařského ostrova byl na ochranném léčení v Bohnicích. I tam zapálil terapeutickou jízdárnu

Založil požár na pražském Císařském ostrově a utekl. Policisté ho o dva dny později dopadli. K činu, při kterém zemřelo šest koní, se následně přiznal. A nejen k němu. Z rozsudku, který ho poslal na osm let za mříže, vyplynulo, že zapálil například v Psychiatrické nemocnici Bohnice kulturní památku – socioterapeutickou farmu. V tu dobu byl přitom v tamní léčebně na ochranném léčení pro žhářství.

Dokumenty Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči Praha při zásahu u požáru stájí na Císařském ostrově v Praze

Hasiči Praha při zásahu u požáru stájí na Císařském ostrově v Praze | Zdroj: Hasiči Praha/Twitter

Řádění pražského žháře ukončila tragická událost na Císařském ostrově v Praze, na kterém loni v dubnu zapálil dřevěné stáje. Při požáru uhynulo šest koní, dva poníci a kocour. Nebyl to ale jediný případ.

Žhář odpovědný za požár na Císařském ostrově stráví ve vězení osm let. Uzavřel dohodu o vině a trestu

Číst článek

Po tomto požáru policisté Vojtěcha D. dopadli a drželi ho ve vazbě. V ní nakonec přistoupil na dohodu o vině a trestu, kterou před měsícem potvrdil i Městský soud v Praze. Žhář by si tak měl odsedět osm let za mřížemi s ostrahou, zaplatit 18 milionů korun, soud mu navíc uložil zabezpečovací detenci, tedy pobyt ve zvláštním ústavu pod dozorem vězeňské služby.

Přitom právě první požár založil Vojtěch D. při ochranném léčení pro žhářství v Psychiatrické nemocnici Bohnice v listopadu 2022. Vyplývá to z rozsudku, který získaly server iROZHLAS.cz a Radiožurnál podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„S nutkavou myšlenkou zapálit balík sena na zde se nacházejícím statku si nejdříve v rámci vycházky okolo 13.00 zakoupil v obchodě v hlavní budově areálu zapalovač,“ popisuje předseda senátu Tome Frankič.

O hodinu později se ještě nahlásil personálu nemocnice, že se nachází v areálu, a přesunul se ke statku, který fungoval jako socioterapeutická farma. Tuto kulturní památku si nejdříve obhlédl, opět se vrátil nahlásit svou přítomnost a následně zapalovačem u stodoly škrtl.

„Rozhlédl se, zda se na místě někdo nenachází, a když nikoho nespatřil, tak vyndal zakoupený zapalovač a v úmyslu způsobit požár jím škrtnul u jednoho z balíků s vědomím, že tento bude hořet, neboť balíky byly vyschlé,“ popsal soudce. Oheň se pak rozšířil na celou stodolu, ze které zůstaly pouze obvodové zdi, a Vojtěch D. utekl zpátky ke svému pavilonu.

Společným znakem pro pět požárů je zažehnutí přes balíky sena a slámy nebo suchou trávu. Žhář se navíc téměř pokaždé orientoval na stáje a stodoly, jejichž součástí byla i hospodářská zvířata. Na předem vybrané místo si vždy přinesl zapalovač, kterým suchou trávu zapaloval.

Stejně tak v prosinci 2022 zapálil dva stohy sena a slámy, plameny se rozšířily i na uskladněné balíky sena a slámy a jen díky rychlému zásahu hasičů nedošlo k rozšíření požárů na přilehlý přístřešek pro koně.

Požár na Císařském ostrově

Další dva menší požáry založil na přelomu března a dubna loňského roku. O pět dní později se pak vydal na již zmíněný Císařský ostrov, kde se nachází stáje Jezdecké školy Praha 7. Ta organizuje jízdy na koních a ponících pro děti i dospělé a pořádá příměstské letní tábory.

V tu chvíli se ve stáji nacházelo šest koní a dva poníci. „Čehož si byl vědom. Zde za tímto účelem přineseným zapalovačem úmyslně zapálil jeden z asi deseti balíků sena, který byl od jednoho z koní vzdálen přibližně jeden metr. Chvíli zde vyčkal, a když se oheň rozhořel, poté z místa utekl k mostu vedoucímu přes nedaleký plavební kanál přesto, že musel vnímat zvuky, které vydávali ve stájích ustájení koně, jež nemohli z místa utéci mimo dosah ohně a kouře,“ popsal v rozsudku, jak žhářství proběhlo.

Soudce Frankič uvedl, že koně uhynuli v rozmezí deseti až patnácti minut. Jejich usmrcení provázela vysoká míra fyzického a psychického utrpení. „V prvotní fázi daným vizuálním strachem z ohně a kouře, v další poté dušením a působením vysokých teplot spalin na dýchací cesty i povrch těla vedoucím až k šokovému stavu,“ napsal.

Dne 11. dubna loňského roku tak žhář kompletně zničil stáje a přilehlý karavan, zabil sedm zvířat, nechal shořet stovky kilogramů krmiva, pracovní techniku a desítky jezdeckých pomůcek.

„Trest odnětí svobody v trvání osmi let je sjednán v mezích zákonné sazby, která činí osm až patnáct let, sice na její samé spodní hranici, avšak nutno brát v potaz také sjednané ochranné opatření v podobě zabezpečovací detence, což uložení trestu v uvedené výměře odůvodňuje,“ popsal soudce Frankič.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme