250 českých vojáků, 500 vycvičených letců a techniků. V Afghánistánu po 10 letech skončil poradní letecký tým

Česká armáda v Afghánistánu po deseti letech ukončila činnost poradního týmu, který školil afghánské piloty vrtulníků a pozemní techniky. Sdělila to ve středu mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Čeští vojáci předali výcvik afghánským vzdušným silám.

Praha/Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Afghánistánu tým působil společně se spojenci od dubna 2008. Během čtyřměsíčních 30 rotací se na misi vystřídalo téměř 250 českých vojáků. Někteří z nich misi absolvovali i sedmkrát.

Český pyrotechnik v Kábulu: Vážím si každé procházky bez neprůstřelné vesty

Číst článek

Výcvik pod vedením českých instruktorů absolvovalo kolem 500 afghánských letců a techniků. Výcvik probíhal nejprve na vrtulnících Mi-24/35, později pak Mi-17/171.

„Hlavním úsilím našeho působení bylo vybudování schopností vrtulníkové jednotky afghánských vzdušných sil,“ uvedl ředitel společného operačního centra ministerstva obrany Jiří Verner. Během mise se podle něj povedlo vycvičit příslušníky vrtulníkové letky afghánských vzdušných sil k tomu, aby byli schopni samostatné přípravy, plánování a celé škály operačních letů.

„Český poradní tým úspěšně zakončil svou misi splněním svého hlavního úkolu. Po deseti letech přítomnosti u vrtulníku Mi-24/35 a osmi letech u vrtulníků Mi-17/171 si vytvořili samostatně fungující letku, která je v současné době schopna samostatného plánování, výcviku a operačního nasazení bez nutné přítomnosti českých mentorů,“ dodal Verner.

Black Hawk

Podle velitele poslední české výcvikové jednotky Radka Henkla plánují afghánské vzdušné síly zavedení nových amerických vrtulníků UH-60 Black Hawk. Současně budou v době zavádění nových strojů používat vrtulníky Mi-17/171. „Námi vyškolený personál bude schopný toto období adekvátně zabezpečit,“ uvedl Henkl.

Památník padlých českých vojáků z novodobých misí nevznikne. Pamětní desky zůstanou na Vítkově

Číst článek

Podle armády čeští instruktoři v Afghánistánu získali „neocenitelné zkušenosti z operačního nasazení v mezinárodním prostředí, náročném terénu a extrémních klimatických podmínkách“. Během svého působení při výcvikových letech nedošlo k žádné letecké nehodě ani nouzovému přistání, uvedl Dalibor Křenek, poslední velitel 311. mezinárodní letecké poradní letky.

V jejím rámci se na výcviku afghánských vojáků podíleli kromě českých specialistů také vojáci maďarských, chorvatských, amerických a slovenských ozbrojených sil. Letecké poradní týmy koaličních partnerů ukončí svou výcvikovou činnost v následujících měsících.

Od roku 2015 byla součástí české jednotky také skupina ochrany, takzvaných Guardian Angels, kteří zajišťovali bezpečnost českých a koaličních mentorů a instruktorů. „Jednotka ochrany bude i nadále plnit úkoly ochrany i ve spolupráci s aliančními vojáky,“ uvedla Dvořáková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme