Lukašenko otočil a přislíbil nové prezidentské volby. Nejdříve se ale musí přijmout nová ústava

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který nyní čelí největším protestům za celých 26 let svého autoritářského vládnutí, v pondělí nejprve znovu odmítl volání opozice po nových prezidentských volbách, později ale podle ruské tiskové agentury RIA Novosti možnost jejich konání připustil – ovšem až po přijetí nové ústavy. Lukašenkova hlavní soupeřka Svjatlana Cichanouská mezitím prohlásila, že je připravená postavit se do čela národa.

Minsk (Aktualizováno: 18:58 17. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při projevu v Minsku

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při projevu v Minsku | Zdroj: Reuters

Lukašenko dopoledne na bouřlivém setkání se zaměstnanci továrny na výrobu těžkých tahačů prohlásil, že volby už se konaly a dokud ho nezabijí, žádné nové nebudou. Později ale svůj výrok poopravil.

Ve vzrušeném rozhovoru se stávkujícími dělníky řekl, že připravuje novou ústavu a pokud ji Bělorusové schválí v referendu, budou se konat nové parlamentní i prezidentské volby.

Cichanouská požaduje právní rámec pro spravedlivé volby. Policii vyzvala k podpoře demonstrantů

Číst článek

„Bude to tak, chlapi. Musíme přijmout novou ústavu (…) a tu byste měli schválit v referendu, protože i předchozí ústavu jsme přijali v referendu. A po nové ústavě lze – pokud si to budete přát – uspořádat volby - parlamentní, prezidentské i místní,“ řekl Lukašenko při návštěvě minské továrně MZKT, kterou vysílala v přímém přenosu státní televize.

Prezidentovo odmítavé vyjádření následovalo krátce poté, co Cichanouská z litevského exilu vzkázala, že je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa. Bělorusko by podle jejích slov mělo co nejrychleji připravit právní rámec nových a spravedlivých prezidentských voleb.

‚Odejdi!‘

I přes policejní násilí a hromadné zatýkání demonstrantů protesty v Bělorusku sílí. V neděli zažila devítimilionová země největší demonstraci ve své historii, když se v Minsku podle odhadů sešlo na 200 tisíc lidí.

Demonstrace za Lukašenkovo odstoupení se konaly i v dalších městech a zároveň propukly stávky v některých klíčových podnicích. Pondělní Lukašenkovy návštěvy v minských továrnách provázelo podle zahraničních médií volání „Odejdi!“ a „Nejsme ovce, jsme lidé!“

Dokud mě nezabijete, nové volby nebudou, reagoval Lukašenko. Litva varuje před ruskou invazí

Číst článek

Lukašenko se o situaci opakovaně o víkendu radil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu přislíbil pomoc na základě smlouvy o vojenské spolupráci.

Ruská vojenská pomoc Bělorusku by byla neospravedlnitelnou invazí, která by zničila poslední zbytky běloruské nezávislosti, varoval v pondělí litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier apeloval na běloruskou armádu, „aby se neprohřešila zásahem proti vlastnímu obyvatelstvu“.  

O situaci v zemi ležící mezi Ruskem a východním okrajem Evropské unie budou ve středu jednat nejvyšší představitelé členských států EU. V úterý se Běloruskem bude podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka zabývat česká Bezpečnostní rada státu.

Americký prezident Donald Trump novinářům řekl, že v Bělorusku panuje hrozná situace, kterou USA bedlivě sledují.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme