Volha Harbunová, spolupracovnice běloruské exilové lídryně Svjatlany Cichanouské, navštívila Česko. Pro iROZHLAS.cz popsala, jakým problémům čelí běloruské ženy nebo jak se v zemi žije LGBTQ+ lidem.
Není jasné, zda se jedná o sirotky, nebo děti odebrané rodičům se souhlasem, protože běloruské úřady neposkytly podrobnosti. Minsk už odmítl obvinění, že pomáhá nelegálně odebírat děti z Ukrajiny.
Hollandová se ve svém novém filmu věnuje temné hodině evropské humanity, která nastala poté, co Lukašenko začal v roce 2019 na bělorusko-polskou hranici ve velkém dovážet uprchlíky z Blízkého východu.
Běloruský soud uznal novinářku vinnou z „napomáhání extremistickým činnostem“ a „diskreditaci“ Běloruska. A poslal ji na tři a půl roku do trestanecké kolonie se zvýšenou ostrahou.
Lukašenko také prohlásil, že ruský prezident Putin nemůže stát za středeční leteckou katastrofou, při které zřejmě zahynul vůdce Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeho pravá ruka Dmitrij Utkin.
Do Běloruska se mnoho Prigožinových bojovníků přesunulo poté, co žoldnéřská skupina v červnu podnikla krátké tažení na Moskvu na protest proti ruskému armádnímu vedení.
Varšava a EU už dříve obvinily Bělorusko, že migranty využilo jako hybridní zbraň v odplatě za sankce Evropské unie uvalené na režim Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv.
„Můžeme být na co hrdí, a to jeden na druhého,“ uvedla vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a poděkovala všem, kdo přispěli na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám.
Lukašenko při nedělním setkání s Putinem žertovným tónem poznamenal, že ho wagnerovci pobývající nyní v Bělorusku znepokojují, protože chtějí táhnout na Varšavu, napsala agentura Reuters.
Na jednom z oficiálních telegramových účtů Jevgenije Prigožina se objevilo video, které údajně zachycuje šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny při proslovu ke svým bojovníkům v Bělorusku.
Prigožin 23. června ohlásil protest proti ruskému armádnímu vedení a se svými muži podnikl tažení na Moskvu. Po několika hodinách Prigožin svůj protest odvolal a souhlasil s odchodem do Běloruska.
Tábor leží zhruba 90 kilometrů od Minsku. Na místě je asi 300 stanů, přičemž do jednoho se vejde přibližně 30 lidí. Běloruské úřady o nově vzniklém areálu ale oficiálně neinformovaly.
Z Ruska se nelze dostat na s Prigožinem spojené weby agentury RIA FAJN ani na stránky mediální skupiny Patriot, pod níž spadají všechna jím kontrolovaná média. Cenzurní úřad svůj krok nevysvětlil.
Pokud žoldáci vstoupí do oficiální armády, jejich se efektivita se rozmělní, naznačuje ruský novinář. „Už to nebude struktura. Za dva měsíce se promění v obyčejné vojáky,“ odhaduje Denis Korotkov.
O podobě dohody se ve středu dál pouze spekulovalo. Podle ISW to svědčí o tom, že je teprve dotvářena, nejasnosti ohledně přesunů wagnerovců v Bělorusku.
Ruská tajná služba FSB zastavila trestní stíhání, které zahájila v pátek na základě podezření z ozbrojené vzpoury v souvislosti s kroky šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, informuje agentura TASS.
„Prigožin sobotním pochodem na Moskvu ukázal, že je ruský režim daleko slabší, než se čekalo,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Jaroslav Bílek z Institutu politologických studií FSV UK.
Na sociálních sítích koluje pasáž z rozhovoru Vladimira Putina s propagandistou Kiseljovem. Šéf Kremlu tam pronese, že je schopen odpouštět vše až na jednu věc – zradu.
Rusko je nepředvídatelnou globální hrozbou pro celý svět, říká po pokusu o vzpouru generálporučík v záloze Pavel Macko, bývalý nejvýše postavený zástupce Slovenska ve strukturách NATO.
„Ale ani v Rusku nikdo neví, co se děje – možná kromě pár lidí kolem Vladimira Putina a samotného Prigožina a jeho spolupracovníků. Jiná věc je, co to může následně vyvolat,“ říká Alexandr Mitrofanov.
Běloruské ministerstvo obrany uvedlo, že vrtulník uskutečnil „nouzové přistání“ a že členové posádky byli zraněni. Ke škodám na zemi či ke zranění jiných osob nedošlo.
Lukašenko minulý měsíc ohlásil, že přesun jaderných zbraní do Běloruska už začal. Stalo se to v den, kdy ministři obrany podepsali dokumenty o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku.
Utahují si z Lukašenka a ruské propagandy. Jsou na černých listinách běloruských vládců. Vězení se vyhnuli jen o fous. Jejich videa mají miliony zhlédnutí a do Běloruska se vrátit nemohou.
Když Šojgu se svým běloruským rezortním kolegou Chreninem v Minsku smlouvu o rozmístění ruských nestrategických jaderných zbraní v Bělorusku podepisoval, uštědřil běloruskému vůdci studenou sprchu.