‚Mlátili mě po hlavě.‘ Běloruská vězeňkyně popsala na kouscích toaletního papíru život za mřížemi

Politická vězeňkyně v Bělorusku fungování brutálního vězeňského systému v zemi popsala na kouscích toaletního papíru, které se jí podařilo propašovat z věznice. „Spadla jsem z horního lůžka postele a hlavou jsem narazila na dřevěnou polici,“ napsala s tím, že její zranění dozorci vyfotografovali, ale neposkytli jí žádné ošetření. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nezávislá běloruská média.

Tallinn/Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení, věznice, vězni, mříže

Asi 35 000 lidí po protestech v Bělorusku roku 2020 pořádkové síly zadržely a tisíce z nich policisté zbili v celách (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Osmatřicetiletá Kacjaryna Novikavová vylíčila, jak ji členové bezpečnostních složek opakovaně bili poté, co byla v červnu 2023 zatčena pouze v noční košili. Stala se jednou ze stovek politických vězňů v zemi s 9,5 milionu obyvatel, kde vládne diktátor Alexandr Lukašenko.

Z prvních dam opozice její lídryně. Navalná jde ve stopách Cichanouské a šíří odkaz zavražděného muže

Číst článek

„Všichni, kdo byli v kanceláři, mě bili. Mlátili mě po hlavě,“ napsala Novikavová s tím, že se tak dělo v několika vazebních věznicích, kterými prošla. Její líčení zveřejnila nezávislá běloruská média.

Po prezidentských volbách v létě 2020, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily dlouholetého vládce země Lukašenka, což opozice i Západ odmítly uznat, se v Bělorusku zdvihla obrovská vlna protestů.

Statisíce lidí vyšly do ulic, ale režim protesty potlačil. Asi 35 000 lidí pořádkové síly zadržely a tisíce z nich policisté zbili v celách. Desítky nezávislých médií a nevládních organizací úřady zakázaly.

Novikavová, která se protestů zúčastnila, byla v lednu odsouzena na šest a půl roku vězení za podněcování nenávisti a maření práce pracovníka ministerstva vnitra.

Zdravotní stav Novikavové se po bití zhoršil. Tvrdí, že se jí nedostává potřebné lékařské péče.

‚Zodpovědný prezident neopouští svůj lid.‘ Běloruský vůdce Lukašenko chce kandidovat i v roce 2025

Číst článek

„Spadla jsem z horního lůžka postele a hlavou jsem narazila na dřevěnou polici,“ napsala s tím, že její zranění dozorci vyfotografovali, ale neposkytli jí žádné ošetření.

Ačkoli bývá většina politických vězňů na samotce, Novikavová uvedla, že ji věznili ve stejné cele jako Marynu Zolatavovou, šéfredaktorku největšího nezávislého zpravodajského serveru v zemi Tut.by, kterou soud poslal na 12 let za mříže.

„Dopisy téměř nikdy nedorazí. Dokonce i kresby byly zakázány,“ uvedla Novikavová.

Lidskoprávní organizace Vjasna vyzvala, aby Novikavové zprávy vyšetřil Výbor OSN proti mučení.

V Bělorusku je v současné době 1385 politických vězňů, včetně nositele Nobelovy ceny míru Alese Bjaljackého. Nejméně šest politických vězňů za mřížemi zemřelo, uvedla Vjasna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme