Průzkum: Američané se bojí podvodů a vměšování při nastávajících prezidentských volbách

Američané napříč politickým spektrem mají obavy z podvodů, vměšování a nátlaku na voliče při nadcházejících prezidentských volbách. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného v pátek agenturami Reuters a Ipsos. Do online ankety s možnou čtyřprocentní statistickou chybou bylo zapojeno 1215 dospělých Američanů napříč USA, z nichž 1027 uvedlo, že jsou registrovaní voliči.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samolepky s heslem „Dnes jsem volil“ v barvách Spojených států.

Samolepky s heslem „Dnes jsem volil“ v barvách Spojených států. | Foto: Rachel Wisniewski | Zdroj: Reuters

Zhruba polovina registrovaných voličů v USA, včetně přibližně 80 procent dotazovaných republikánů, vyjádřila obavy, že rozsáhlejší korespondenční hlasování, jež se očekává vzhledem k pandemii covidu-19, bude provázeno rozsáhlými podvody.

Významná část voličů by tak podle agentury Reuters mohla nesouhlasit s výsledkem voleb plánovaných na 3. listopad. Republikánský prezident Donald Trump v předvolebních průzkumech mínění mezitím zaostává za svým demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem, bývalým viceprezidentem za vlády Baracka Obamy.

Průzkum podle Reuters rovněž naznačuje, že republikáni v otázce korespondenčního hlasování stojí pevně za Trumpem, který proti němu vystupuje už řadu měsíců. Ve čtvrtek se navíc šéf Bílého domu na twitteru zmínil o možnosti odložit volby. Takovou variantu vzápětí odmítli demokraté i republikáni v Kongresu, který by jako jediný o takovém kroku mohl rozhodnout.

Umlčování nebo vměšování

Průzkum, který se uskutečnil ve středu a ve čtvrtek, tedy zčásti před Trumpovou zmínkou o odkladu voleb, ukázal, že pochybnosti o regulérnosti nadcházejícího hlasování panují mezi voliči republikánů i demokratů. Téměř tři čtvrtiny dotazovaných se obávají umlčování voličů nebo možného vměšování do voleb.

Trump přerušil vysílání televizních volebních spotů. Nové vedení kampaně chce vyladit strategii

Číst článek

Americké zpravodajské agentury dospěly k závěru, že Rusko se do minulých prezidentských voleb v roce 2016 vměšovalo s cílem poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a podnítit nedůvěru k americké demokracii.

Čtyřiasedmdesát procent dotazovaných v nejnovějším průzkumu uvedlo, že se obává „organizovaných volebních podvodů ze strany politických aktérů, kteří chtějí ovlivnit výsledek hlasování“. S tímto tvrzením souhlasilo sedm z deseti demokratických a osm z deseti republikánských voličů.

Zhruba 73 procent dotazovaných také uvedlo, že se obává nátlaku na voliče, čímž se rozumí například pokusy některým voličům zkomplikovat možnost hlasovat či je od voleb odrazovat. Konkrétně tento názor vyjádřilo 80 procent dotazovaných voličů demokratů a 60 procent republikánů.

Korespondenční hlasování

Demokrati a organizace na ochranu práv voličů označují korespondenční hlasování za způsob, jak chránit lidi před koronavirovou nákazou. Neumožnění této formy hlasování podle nich v době pandemie vyloučí miliony voličů, zejména z řad chudých a Afroameričanů. Právě tyto skupiny jsou přitom podle Reuters považovány za více ohrožené nákazou koronavirem a zároveň často volí kandidáty demokratů.

‚Korespondenční hlasování je katastrofa.‘ Trump popřel odklad voleb, opět je ale předem zpochybnil

Číst článek

Sedmašedesát procent dotazovaných registrovaných voličů napříč politickým spektrem věří, že jejich hlas by byl započítán správně, pokud by jej posílali poštou. Toho názoru bylo osm z deseti demokratických a šest z deseti republikánských voličů. Nicméně osm z deseti voličů republikánu uvedlo, že vyšší míra korespondenčního hlasování povede k rozšířeným podvodům ve volebním procesu. Tento názor přitom vyjádřily jen tři desetiny voličů demokratů.

Průzkum také zjistil, že osm z každých deseti republikánů, ve srovnání se čtyřmi z každých deseti demokratů, se obává, že hlas odevzdají i lidé, kteří nemají právo volit. Sedmdesát procent z dotazovaných republikánských voličů a 40 procent demokratů bylo přesvědčeno, že jakýkoli druh voličského podvodu je rozšířeným volebním problémem.

Korespondeční hlasování není ve Spojených státech nový fenomén. Zhruba pětina voličů podle údajů ze sčítání lidu v USA takto hlasovala v posledních prezidentských volbách. Podle odborníků by se toto číslo mohlo letos zdvojnásobit. Řada studií v posledních letech také ukázala, že podvody tuto formu hlasování provází jen velmi zřídka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme