Americký ministr obrany v Kyjevě. ‚Spojené státy budou i nadále stát s Ukrajinou,‘ uvedl

Americký ministr obrany Lloyd Austin v pondělí bez ohlášení přicestoval do Kyjeva. Jedná se o jeho druhou návštěvu od začátku války loni v únoru. Podle agentury AP se chce zasadit o udržení finanční a vojenské pomoci Ukrajině, přestože americké zdroje vyčerpávají i další globální rizika, například konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany Lloyd Austin na návštěvě v Kyjevě | Zdroj: Reuters

Austin, který podobně jako ostatní oficiální návštěvy od začátku války do ukrajinské metropole přijel vlakem z Polska, se má setkat s vysoce postavenými ukrajinskými činiteli.

„Přijel jsem, abych doručil důležitou zprávu – Spojené státy budou i nadále stát s Ukrajinou a jejím bojem za svobodu proti ruské agresi a to jak teď, tak i v budoucnu,“ uvedl Austin.

Jedná se o druhou cestu šéfa Pentagonu na Ukrajinu od loňského 24. února, kdy do země vpadla ruská armáda. Ta dnešní se ale odehrává za značně odlišných okolností. Austin byl naposledy v Kyjevě v dubnu 2022, kdy se Ukrajině dařilo udržovat plnou podporu západního světa.

Už neexistuje ‚šedá zóna‘ mezi Ruskem a Západem. EU přizvala Ukrajinu na svou stranu, hodnotí odborník

Číst článek

Konflikt v Pásmu Gazy ale nyní odvádí pozornost od dění ve východní Evropě, podotýká AP, podle které Washington na Blízký východ vyslal dvě skupiny letadlových lodí, desítky stíhaček a tisíce příslušníků americké armády. Spojené státy také bombardují Íránem podporované milice, které pravidelně útočí na americké základny v Iráku a Sýrii.

Ukrajina dosud obdržela zbraně za více než 44 miliard dolarů (987 miliard korun) od Spojených států a na 35 miliard dolarů (785 miliard) od dalších spojenců. Dodané vybavení zahrnuje mimo jiné miliony projektilů, systémy protivzdušné obrany či pokročilé evropské a americké tanky.

Ukrajina také usiluje o získání F-16, bojových letounů americké výroby, aby dokázala lépe čelit ve válce ruskému letectvu. Kyjevu se letos v srpnu zavázalo poskytnout tyto letouny několik evropských států, například Nizozemsko, Dánsko, Belgie či Norsko. Podle předchozích informací Spojené státy nebudou bránit předání této techniky Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme