Barmská vojenská junta převezla svrženou vůdkyni Su Ťij do věznice v hlavním městě

Svržená barmská vůdkyně Aun Schan Su Ťij byla ve středu převezena do věznice v barmském hlavním městě Neipyijto. Budou se tam konat i zbývající soudní řízení, jimž čelí. Ve věznici byly kvůli tomu vybudovány nové prostory. Oznámila to agentura AP s odvoláním na právníky obeznámené s kauzou.

Neipyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdkyně barmské vlády Aun Schan Su Ťij na archivním snímku z konference v Neipyijtu.

Vůdkyně barmské vlády Aun Schan Su Ťij na archivním snímku z konference v Neipyijtu. | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Su Ťij byla zatčena loni v únoru, kdy se k moci dostala armáda a svrhla civilní vládu Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii. Původně byla politička držena v domácím vězení, poslední měsíce strávila na tajném místě v Neipyijtu. Obecně se předpokládalo, že je držena na jedné z vojenských základen.Au

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala další trest vězení. Soud ji shledal vinnou z korupce

Číst článek

Byla obviněna v několika kauzách, první proces s ní začal loni v květnu. Čelí 11 obviněním z korupce, přičemž ve všech případech jí hrozí až 15 let vězení. Odsouzena už byla k 11letému trestu za nelegální dovoz vysílaček a porušení koronavirových opatření. Je obviněná z korupce, volebních podvodů a vyzrazení státního tajemství.

Její stoupenci obvinění označují za politicky motivovaná, za pokus o její diskreditaci a snahu o legitimizaci vlády junty. Kromě Su Ťij je v Barmě za mřížemi přes 11 000 lidí podezíraných z opozice proti armádě.

Su Ťij oslavila v neděli 77. narozeniny. Za minulé vojenské vlády byla vězněná 15 let, které strávila v rodinném domě v Rangúnu.

Právníci političky se tento týden dověděli, že ve věznici v hlavním městě byla dokončena nová budova a v ní se bude konat další soudní stání naplánované na čtvrtek. Jeden ze zdrojů AP řekl, že po vynesení prvního rozsudku chtěla loni junta Su Ťij umístit na samotku, ale musela s tím počkat, dokud nebude dokončena přestavba v neipyijtské věznici.

Informaci o převozu junta zatím nepotvrdila. Podle AP měla Su Ťij na místě, kde pobývala dosud, devět lidí, kteří jí pomáhali. Mohla mít i psa, kterého jí daroval jeden z jejích synů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme