Belgická vláda navrhuje zastavit poskytování bydlení pro svobodné muže žádající o azyl. Čelí za to kritice

Evropská komise chce od belgické vlády slyšet vysvětlení plánovaných změn v ubytování žadatelů o azyl. Tamní ministryně pro azyl a migraci Nicole de Moorová totiž navrhuje pozastavit poskytování státního přístřeší pro svobodné muže, kteří o ochranný pobyt žádají. Její plány ale ostře kritizují právníci i lidskoprávní organizace, podle kterých je návrh v rozporu s unijní legislativou.

Od stálé zpravodajky Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgická vláda navrhuje zastavit poskytování bydlení pro svobodné muže žádající o azyl (ilustrační foto)

Belgická vláda navrhuje zastavit poskytování bydlení pro svobodné muže žádající o azyl (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Belgická ministryně konkrétně navrhuje, aby se pozastavilo poskytování státního ubytování v síti národní agentury Fedasil pro svobodné muže, kteří do země přicházejí. Přiblížila, že má jít o dočasné řešení.

Počet žadatelů o azyl podle ní v současnosti stoupá a zároveň rostou počty přicházejících rodin. Cílem podle de Moorové je rezervovat veškeré ubytovací kapacity pro rodiny s dětmi.

Na opatření se snesla kritika především ze strany nevládních organizací, právníků i části politiků, kteří daný plán označují za naprosto nehumánní. Ulice belgických měst podle nich zaplaví lidé bez domova.

Z uprchlíka expertem na migraci. ‚V Aleppu jsem zapomněl, že existuje elektřina a tekoucí voda,‘ říká

Číst článek

Přístup k ubytování pro svobodné mužské žadatele o azyl je částečně omezen již od října 2021. Přednost mají nezletilí a rodiny s dětmi.

Vláda tvrdí, že jde o důsledek velkého přílivu uprchlíků, zatímco nevládní organizace zdůrazňují, že se tak děje kvůli nedostatku politické vůle. Současný návrh ministryně de Moorové je podle nich už naprosto nezákonný.

Sever Brussels Times například cituje právničku Marii Doutrepontovou, podle níž je plán ministryně v rozporu s národním, evropským i mezinárodním právem.

De Moorová tím podle právničky oznamuje, že zákony respektovat nebude. Navíc má vysílat signál, že jsou svobodní muži méněcenné osoby než rodiny či nezletilí.

Nárůst bezdomovectví

Evropská komise na dotazy novinářů prostřednictvím své mluvčí Anitty Hipperové uvedla, že zákony ukládají všem členským státům povinnost zajistit odpovídající přijetí a důstojné podmínky všem, kteří na jejich území o ochranný pobyt požádají. S belgickou vládou má být Komise v kontaktu.

Unie se znovu snaží domluvit na pomoci státům přetíženým migrací. Země by se ale mohly ‚vyplatit‘

Číst článek

„Komise si je vědoma náročné situace v belgických přijímacích centrech. S úřady jsme v úzkém kontaktu a pokračujeme v jejich podpoře. Zatím jde jen o oznámení návrhu. V současné fázi o tom ještě bude jednat belgická vláda, tudíž uvidíme, co přesně se stane. Evropská komise ji bude kontaktovat,“ nastínila Hipperová.

Návrh ministryně kritizují i představitelé hlavního města Brusel. Argumentují, že důsledkem pro metropoli bude další nárůst bezdomovectví.

Příští rok v červnu, současně s evropskými volbami, se budou parlamentní volby konat i v Belgii. Lze očekávat, že právě migrace bude jedním z hlavních témat.

Zdeňka Trachtová, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme