Uprchlické kvóty jsou mrtvé, jejich odpůrce ale Evropská komise dál vykuřuje z nor, říká analytik

Česká republika přišla s novým pokusem pohnout s reformou evropské azylové politiky, na které si předchozích patnáct předsednictví vylámalo zuby. Povinné relokace dál zůstávají politicky mrtvé. V české veřejné debatě jsou přitom takzvané kvóty stále nepochopené. „Obávám se, že osvěta v této oblasti nefunguje,“ říká expert na migraci Vít Novotný z Centra Wilfrieda Martense v Bruselu v nové epizodě Bruselských chlebíčků.

BRUSELSKÉ CHLEBÍČKY Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migrace

Migrace | Zdroj: Český rozhlas

Evropa letos sleduje obrat trendu. Po řadě let setrvalého poklesu zaznamenávají pohraniční stráže na balkánské migrační trase meziroční nárůst v pokusech o překročení unijních hranic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko se pokouší odblokovat migrační reformu EU

Relokace? Vítězí emoce

Sedm let, které od vrcholu migrační krize uplynuly, Evropa k reformě azylového systému nevyužila. Relokace zůstávají zejména ve střední Evropě dál toxickým tématem.

„Pokud by nějaká politická strana v Česku řekla, že je pro povinné kvóty a pro přerozdělování migrantů, tak tím její politická kariéra skončí. Toho jsou si všichni aktéři vědomi, ať jsou nalevo, nebo napravo,“ vysvětluje v Bruselu působící výzkumný analytik Vít Novotný.

V českém prostředí jsou přitom kvóty často zcela nepochopené, osvěta však nemá smysl, tvrdí Novotný: „Věc je taková, že pokud jde o migraci a azyl, obávám se, že fakta nikoho nepřesvědčí. Emocionální a symbolická stránka je mnohem důležitější.“

První vlaštovka přilétá z Česka

Povinné relokace tak zůstávají politicky mrtvé. České předsednictví teď přišlo s novým návrhem, jak zablokovaná jednání posunout. Chce se v něm vrátit ke konceptu flexibilní solidarity. A první reakce unijních zemí jsou opatrně přívětivé – požádaly Česko, aby návrh rozpracovalo.

Má české předsednictví šanci se svou iniciativou uspět? Může unijní reforma azylové politiky fungovat i bez relokací? A snížilo by její přijetí možnosti Turecka nebo Běloruska dál zneužívat migraci k pokusům o destabilizaci unijních zemí? Odpoví vám nová epizoda Bruselských chlebíčků.

Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme