Rusko, krajní pravice či kombinace dezinformací a umělé inteligence. Tyto faktory se podílejí na ohrožení svobody a demokracie v EU, shodují se Věra Jourová a bývalá diplomatka Magda Vášáryová.
„Piráti se snažili dát šanci i ženám na předních příčkách své kandidátky,“ popisuje bruselská zpravodajka Českého rozhlasu. Volební lídryni bude mít i hnutí ANO, a to exministryni Kláru Dostálovou.
„Zatímco v minulých volbách v roce 2019 bylo takřka jisté, že si Právo a spravedlnost udrží většinu, nyní je podle předvolebních průzkumů situace značně nejistá,“ přibližuje Lebduška.
Petr Pavel bude před europoslanci mluvit o své vizi pro další směřování Evropské unie. Rozebírat by mohl bezpečnostní situaci na kontinentu, čekat se dají také odkazy na Václava Havla.
Šířením dezinformací se sice Evropská unie věnovala už před aktuální ruskou agresí na Ukrajině, ale nebylo pro EU hlavní prioritou. To se ale podle analytika změnilo.
Dokladem současné pozice Česka na unijní scéně je podle Šestákové vůdčí role, kterou Praha má ve skupině kritiků návrhu nové emisní normy pro automobily Euro 7.
„My jsme od eurozóny pomyslně odděleni papundeklovou přepážkou, a kdyby došlo k výbuchu uvnitř eurozóny, tak nás ta tlaková vlna okamžitě smete pouze s vteřinovým zpožděním,“ popisuje Radek Špicar.
Z Evropské komise by mohli odejít Margrethe Vestagerová a Frans Timmermans. Kromě kariérních ambicí může být důvodem také styl vedení Ursuly von der Leyenové, soudí šéfredaktorka serveru Euractiv.
Politický geograf Michael Romancov v Bruselských chlebíčcích upozorňuje, že EU jako supervelmoc funguje hlavně v ekonomické oblasti, v zahraniční politice a bezpečnostních otázkách silná není.
Česká média podle víc než dvou třetin lidí příliš straní vládě nebo opozici. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM a Institutu EUROPEUM. Data potvrzují setrvalý trend klesající důvěry v média,
Ze srovnání s jinými státy Evropské unie Česko vychází jako jedna z nejhorších zemí ve zvládání inflace. Podle Švejnara to přitom není jen specifickou strukturou energetiky.
Reformu migrační a azylové politiky začátkem června po dlouhých letech podpořily členské státy. Na jednání ministrů vnitra pro ni hlasoval i ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN.
Nezájem médií o unijní problematiku se podle Půra pak podepisuje na stavu veřejné debaty o ní: „Když jsem se z Bruselu kdysi vrátil, vyděsilo mě, jak v Česku tato diskuse vypadá. Ale zlepšuje se to.“
Evropská unie řeší patálie s příštími předsednictvími. Španělsko neví, kdo ho povede, a to následující maďarské by si evropští poslanci přáli zrušit úplně.
Jednání o novém sankčním balíčku budou podle vedoucí Ivany Karáskové velmi složitá, protože Čína má mezi unijními státy i uvnitř nich řadu spojenců a významných obchodních partnerů.
Rozsah reakce na nález je podle ekonoma Tomáše Maiera nepřiměřený. Tvrdí, že je ve skutečnosti motivovaný snahou zemědělců ochránit domácí trh před konkurencí.
Zkuste si představit, že naše děti budou vyhodnocovat jen stroje a budou rozhodovat, na jakou střední školu půjdou, anebo nepůjdou,“ přibližuje Šitera situaci, které má unijní norma předejít.
Evropská komise ale varuje: pozor, abychom závislost na ropě a plynu jen nenahradili závislostí na jiných surovinách, které jsou třeba pro zelené technologie.
„Snažím se dělat infotainment, prezentovat určité zprávy vtipným či roztomilým způsobem. Lidé jsou pak více zvědaví zjistit, co se vlastně děje,“ přibližuje autor memů Fabio Mauri.
„Utvoření tohoto nového konzultačního formátu zatím nikam českou evropskou politiku nenasměrovalo. Mimo jiné kvůli tomu, že tam chybí nějaké výrazné společné téma,“ soudí Vít Dostál.
„To není realizovatelné, aby někdo obcházel babičky a klepal na ně s tím, že mají starý dům a musí zateplit nebo se vystěhovat. Takhle to prostě neskončí,“ věří Petr Holub.