Střet bezpečnostních sil s demonstranty v Bolívii si vyžádal nejméně osm mrtvých a desítky zraněných

Střety mezi bolivijskými bezpečnostními silami a zastánci bývalého prezidenta Eva Moralese si v pátek ve městě Sacaba vyžádaly nejméně osm mrtvých a 75 zraněných. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na ředitele místní nemocnice. Mrtví a většina zraněných byli zasaženi ostrými náboji. Úřad bolivijského ombudsmana oznámil, že od 20. října, kdy protesty začaly, přišlo o život 19 lidí.

Aktualizováno La Paz (Aktualizováno: 22:14 16. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci skupiny Cochala podporující exprezidenta Eva Moralese ve městě Cochabanba

Příslušníci skupiny Cochala podporující exprezidenta Eva Moralese ve městě Cochabanba | Zdroj: Reuters

Svědci pátečního protestu uvedli, že policie spustila střelbu na demonstranty požadující Moralesův návrat z exilu v Mexiku ve chvíli, kdy se lidé snažili dostat přes vojenské kontrolní stanoviště.

Mezi účastníky bylo mnoho pěstitelů koky. Příbuzní mrtvých později přišli k místu s rozsvícenými svícemi. „Toto nazýváte demokracií? Zabíjet nás jakoby nic?“ řekla jedna z přítomných žen.

Úřad ombudsmana vyzval k vyšetření události a toho, zda bezpečnostní síly postupovaly v souladu s ústavou a mezinárodním právem.

Při nepokojích v Bolívii zemřelo již deset lidí. Morales se cítí být stále prezidentem

Číst článek

Morales stál v čele Bolívie jako první indiánský prezident téměř 14 let. V říjnu byl zvolen na další funkční období, které mělo začít v lednu. Opozice ale volby považuje za zmanipulované a neuznala je ani Organizace amerických států (OAS), která je na místě sledovala.

V Bolívii krátce po volbách propukly nepokoje, které vyústily v Moralesovu demisi. Exprezident tvrdí, že ho k tomuto kroku přinutila armáda a výhrůžky, které společně s představiteli své levicové strany Hnutí za socialismus (MAS) dostával po volbách.

Obhájce pěstování koky Morales na páteční vývoj a zprávy o rostoucích obětech reagoval na twitteru tvrzením, že „vůdci puče masakrují původní obyvatelstvo a obyčejné lidi za to, že požadují demokracii“. Prozatímní hlavou státu je nyní senátorka Jeanine Áňezová. Obvinila Moralese, že podněcuje k násilnostem z ciziny.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyjádřila obavy z toho, že se násilnosti v Bolívii mohou vymknout kontrole. Bacheletová varovala před dalším násilím a sdělila, že takový vývoj poškodí demokratický proces. „Bojím se, že se situace v Bolívii může vymknout kontrole, pokud ji úřady nezvládnou. Represivní akce zkomplikují jakoukoli cestu k dialogu,“ řekla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme