Česká zbrojovka čelí podezření z průmyslové špionáže, měla okopírovat slovenskou houfnici

Česká zbrojovka Excalibur Army čelí podezření, že při výrobě houfnice Dita okopírovala některé součástky od slovenské konkurence. Možná průmyslová špionáž se na Slovensku v pozadí bezpečnostních složek řeší už nejméně tři roky. Informace o tom přináší slovenský Denník N. Firma Excalibur Army nařčení kategoricky odmítá a označuje ho za poškozování dobré pověsti.

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká houfnice Dita

Česká houfnice Dita | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Slovenský Denník N už před třemi týdny přinesl rozhovor s plukovníkem Romanem Bobal'em, nejvýše postaveným dělostřelcem slovenské armády. Ten Ditu označil za plagiát, výrobce prý pouze změnil obal, ale technologie jsou identické.

Největší vojenské cvičení a fiktivní východní nepřítel. NATO chystá na únor společné setkání 41 tisíc vojáků

Číst článek

Údajně má stejnou hlaveň, brzdu, nabíjecí zařízení, elevační součástky, podavače nebo lafetu jako slovenská Zuzana 2000. Bobal' prý o svých podezřeních informoval jak vojenské zpravodajské služby, tak ministerstvo obrany.

Denník N zjistil, že už roce 2020 na možnou průmyslovou krádež upozornil i šéf státního podniku Konštrukta Defence, který právě Zuzany vyrábí. Výrobci české Dity firmě Excalibur Army poslal dopis, ve kterém psal o možných porušeních férové soutěže.

Excalibur Army, což je součást skupiny CSG, podobu houfnic vysvětlila tím, že obě vychází ze stejného československého základu a tím je houfnice Dana. Český výrobce ji modernizoval, dal jí kalibr západního standardu 155 mm, a tak vznikla Dita. Slovensko z Dany zase vyvinulo Zuzany 2000 i modernější variantu Zuzana 2.

Firma tvrdí, že houfnici Ditu vyvinula svépomocí. Podle mluvčího firmy Andreje Čírtka si společnost není vědomá žádného porušení vlastnických práv, ani pravidel hospodářské soutěže. Jakékoliv spekulace odmítla jako nepravdivé a vnímá je jako poškozování svých práv, zájmů a dobré pověsti.

Dvě vysvětlení

Český voják, který cvičí Ukrajince: Byli u nás i chlapi z jaderné elektrárny, prostor na povídání u piva není

Číst článek

Toto vysvětlení bylo sice původně pro slovenskou stranu uspokojivé – reakci akceptovalo jak slovenské ministerstvo obrany, tak výrobce Zuzan Konštrukta Defence. To ale bylo předtím, než promluvil plukovník Bobal'. Konštrukta proto podezření prověřuje, podle slovenského Denníku N podezření nejsou zcela vyvrácená, zvlášť když se objevil dopis, který zmiňuje stejná podezření, jaká vyslovil právě Bobal'.

Nový ředitel Konštrukty Defence Alexander Gurský svolal na druhou polovinu září setkání aktérů a vlastníků práv Zuzany 2000, tedy i zástupce slovenského státu.

Podle Denníku N se nabízí dvě možná vysvětlení. První je to, které předkládá český výrobce, tedy stejný základ obou zbraní.

Druhé vysvětlení souvisí se slovenskou státní zbrojovkou ZTS Špeciál, která spolupracuje na výrobě Zuzan 2000, ale vyrábí součástky i pro českou Ditu. Právě přes tento podnik mohlo dojít k úniku technologií do Česka a firmě Excalibur Army dodat náhradní součástky původně vyrobené pro Zuzanu.

Plukovník Bobal' upozorňuje, že na fotografiích české Dity, konkrétně na hlavni, je dokonce vidět výrobní označení, které používá slovenská armáda. Slovenské ministerstvo obrany to prověřuje, a dokud nebude mít k dispozici konkrétní fakta, nechce se vyjadřovat.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme