Čína omezila diplomatické vztahy s Litvou. Reagovala na vznik tchajwanského zastupitelství ve Vilniusu

Čína oficiálně zhoršila diplomatické vztahy s Litvou na úroveň chargé d´affaires, uvedly v neděli tiskové agentury. Stalo se tak v reakci na to, že Tchaj-wan si ve Vilniusu zřídil fakticky velvyslanectví. Litva vyjádřila nad čínským rozhodnutím politování. Evropská komise uvedla, že krok Vilniusu nepovažuje za porušení unijní politiky jedné Číny.

Aktualizováno Peking (Aktualizováno: 16:58 21. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Tchaj-wanu

Úřad ve Vilniusu nese název Tchajwanský zastupitelský úřad v Litvě, zatímco zastupitelství v jiných zemích mají v názvu Tchaj-pej | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

„Čínská vláda musela omezit diplomatické vztahy mezi dvěma státy, aby zachovala suverenitu a základní normy mezinárodních vztahů,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničních věcí podle agentury Agence France-Presse.

Čína podle agentury Reuters vyjádřila „silnou nespokojenost“ nad počínáním Litvy, která dovolila Tchaj-wanu, aby ve čtvrtek otevřel svůj zastupitelský úřad v Litvě, bez ohledu na námitky z Pekingu.

China downgrades its diplomatic ties with Lithuania, calling opening of Taiwanese representative office an "egregious precedent"

fmprc.gov.cn/mfa_eng/wjbxw/…

08:16 – 21. 11. 2021

9 23

Litva znovu potvrzuje, že se hlásí k politice jedné Číny. Ale současně má právo rozšířit spolupráci s Tchaj-wanem, a to i prostřednictvím nediplomatických zastoupení, uvedla litevská diplomacie v komuniké.

Litvu ve sporu s Čínou podpořila Evropská komise. „Při kontaktech s Čínou a veřejnými prohlášeními jsme jasně ukázali, že jde převážně o bilaterální záležitost mezi Čínou a Litvou. EU ale také tváří tvář trvajícím donucovacím opatřením ze strany Číny od léta při Litvě stojí,“ uvedla v neděli komise.

Úřad ve Vilniusu nese název Tchajwanský zastupitelský úřad v Litvě, zatímco zastupitelství v jiných zemích mají v názvu Tchaj-pej. Ostrov se tím vyhýbá odkazu na celé území, které Čína považuje za své.

Kvůli plánům zřídit zastupitelství ve Vilniusu Čína v srpnu požádala Litvu, aby stáhla svou velvyslankyni z Pekingu, a oznámila, že povolá svého zástupce z Vilniusu.

Omezování kontaktů

Čína stupňuje tlak na jednotlivé země a chce, aby omezily kontakty s Tchaj-wanem nebo je zcela přerušily. Formální styky s ostrovem má jenom několik států. Faktická velvyslanectví mají v Tchaj-peji některé země jako Británie, Spojené státy a Austrálie.

Česko má v Tchaj-peji ekonomickou a kulturní kancelář, v Praze sídlí tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář.

Nevoli Pekingu vyvolal i záměr Litvy otevřít své zastupitelství na Tchaj-wanu, i když termín zatím nebyl stanoven.

The Taiwanese Representative Office in #Lithuania🇱🇹 is open & ready to expand exchanges between #Taiwan🇹🇼 & the #EU🇪🇺 member state. We're deeply grateful for the support of @Lithuanian Government 🇱🇹 & friends worldwide who backed our countries in making this great day possible. Thank you!

09:52 – 18. 11. 2021

463 2040

Tchajwanské ministerstvo zahraničí očekává od otevření zastupitelství ve Vilniusu „zahájení nových a slibných“ vztahů s Litvou. „Tchaj-wan si bude vážit tohoto nového přátelství založeného na našich sdílených hodnotách,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Podle Reuters jsou velké možnosti průmyslové spolupráce v odvětví polovodičů, laserové technologie a financí.

Spor kolem tchajwanského úřadu v Litvě přiměl Spojené státy k reakci a nabídce podpory Vilniusu proti tlaku Číny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme