Spojené státy objevily ve svém vzdušném prostoru čínský špionážní balon, armáda ho sleduje

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balon, uvedl ve čtvrtek nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balonu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost sestřelení. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi, napsala agentura AFP.

Washington (Aktualizováno: 9:27 3. 2. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na žádost prezidenta Bidena zkoumala americká armáda také možnost sestřelení balónu | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na tiskové konferenci uvedla, že situaci prověřuje. „Dokud nebudou fakta vyjasněna, spekulace a přehnané reakce nepomohou řešení této záležitosti,“ prohlásila Mao. „Doufáme, že obě strany budou tuto otázku řešit klidně a rozvážně,“ dodala.

FBI prohledala Bidenův prázdninový dům. Souvisí to s tajnými dokumenty v prezidentově bývalé kanceláři

Číst článek

„Nepochybujeme o tom, že balon pochází z Číny,“ sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balon se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balon je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. „Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody,“ sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balon se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balon nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Čína prováděla u Tchaj-wanu další manévry, do zóny vzdušné obrany vyslala 28 letounů

Číst článek

Nedlouho poté, co přišly zprávy o špionážním balonu z Washingtonu, oznámila Kanada, že monitoruje „potenciální druhý incident“. „Kanada podniká opatření pro zajištění bezpečnosti svého vzdušného prostoru, včetně monitorování potenciálního druhého incidentu,“ citovala AFP komuniké kanadského ministerstva obrany.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

„Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní,“ podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. „Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu,“ citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme