Egyptská armáda vyzývá ke klidu, dav trvá na odchodu Mubaraka

Velení egyptské armády vyzvalo demonstranty, aby ukončili protesty a vrátili se k normálnímu životu. Jejich požadavky už prý bylo slyšet. Protesty trvají v Egyptě devátý den. Prezident Husní Mubarak oznámil, že nehodlá předčasně odstoupit. Ve funkci chce zůstat až do podzimních voleb, v těch už ale nebude kandidovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Káhiře stále žádají změnu režimu

Demonstranti v Káhiře stále žádají změnu režimu | Zdroj: ČTK

Podle velení ozbrojených sil tak prezident vyslyšel základní požadavek protestujících a život v egyptských městech by se měl vrátit k normálu. Opozice ale žádá okamžitý prezidentův odchod a na náměstí Tahrír jsou stále davy demonstrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Káhiry se přihlásila novinářka Petra Procházková a situaci v Egyptě okomentoval politický geograf Michal Romancov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Podle novinářky Petry Procházkové se armáda v Káhiře zatím chová velmi korektně až přátelsky. „Je ale možné, že pokud by se vojáci pokusili zabránit dalším demonstracím, ke konfliktu by dojít mohlo,“ odhaduje Procházková.

V ulicích se nově objevily i skupiny lidí, kteří vyjadřovali podporu prezidentu Mubarakovi. Agentury dokonce informovali o potyčkách mezi odpůrci Mubaraka a hloučky jeho stoupenců v přístavním městě Alexandria. Procházková potvrzuje, že se takové skupinky objevily i v Káhiře.

„Je možné, že takových Egypťanů, kteří už chtějí klid, je víc. Tady je ale velmi těžké s takovým smířlivým postojem vystoupit. Centrum Káhiry ovládají lidé, kteří jsou nekompromisní a požadují okamžité odstoupení Mubaraka,“ hlásí Procházková.

Muslimské bratrstvo se drží zpátky

Stoupenci Muslimského bratrstva se podle novinářky zatím stále drží zpátky. „Jsou tu všechny opoziční skupiny dohromady, zatím to nevypadá na nějaké velké prosazování islámského fundamentalismu,“ říká novinářka.

Podle politického geografa Michala Romancova je armáda v Egyptě dlouhodobě považovaná za hlavní oporu režimu. Od okamžiku, kdy byla svržena monarchie se přímo nebo nepřímo podílí na politické moci.

„Také poslední tři egyptští prezidenti byli příslušníky ozbrojených sil,“ připomněl Romancov. Nejpravděpodobnější podle něj je, že armáda teď bude tlačit na prezidenta, aby odstoupil dřív, než si on sám představuje.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme