Macron poprvé přijel do Polska. Politiky vyzval, aby jednali s EU o sporné reformě soudnictví

Francouzský prezident Emmanuel Macron je na své první návštěvě Polska. S tamním prezidentem Andrzejem Dudou mluvil mimo jiné o sporné reformě soudnictví a vyslovil znepokojení z ohrožení nezávislosti polské justice. Obě země ale chtějí nově nastavit vzájemné vztahy a zintenzivnit spolupráci. Význam vztahů obou zemí podle prezidentů vzrostl po odchodu Británie z Evropské unie.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský a polský prezident na tiskové konferenci

Francouzský a polský prezident na tiskové konferenci | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron se kriticky k reformě polského resortu spravedlnosti vyslovil už několikrát. Tentokrát přímo v prezidentském paláci připomněl, že v Polsku jsou hluboce zakořeněné hodnoty svobody i spravedlnosti a Polsko je evropská země.

Jourová přijela do Polska prozkoumat problematickou justiční reformu, chce vést otevřený dialog

Číst článek

Doporučil proto polským politikům, aby v nejbližších týdnech intenzivně jednali o problému justiční reformy s Evropskou komisí.

Evropská komise kvůli kontroverzním reformám už zahájila vůči polské vládě několik řízení pro porušení unijního práva a podala žaloby u Soudního dvora EU. Nově Polsko vyvolalo diskuse zákonem o postihování soudců, který prezident Duda podle očekávání v nadcházejících dnech přes mezinárodní protesty podepíše.

Post-brexitová architektura

Macron rovněž navrhl uspořádání trojstranné vrcholné schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ve formátu výmarského trojúhelníku. Polsko, Německo a Francie mají „ústřední odpovědnost“, prohlásil francouzský prezident na společné tiskové konferenci po jednání s Dudou. Jím navržený „výmarský“ summit by se měl uskutečnit v nadcházejících měsících.

Polští poslanci znovu přijali zákon o postihu soudců. Opozice ho nazývá opravdovým státním převratem

Číst článek

Zahraničněpolitické fórum výmarský trojúhelník vzniklo v roce 1991 v Německu s cílem podpořit integraci Polska do francouzsko-německé spolupráce v Evropě. Jeho význam ale postupně upadl. Poslední summit v tomto formátu se konal v roce 2011 za účasti Merkelové a tehdejších prezidentů Francie a Polska Nicolase Sarkozyho a Bronislawa Komorowského.

Podle pondělního vyjádření polského prezidenta Evropská unie po brexitu vyžaduje novou „architekturu“. „Nemáme žádné pochybnosti o tom, že EU potřebuje nějakou novou formu. Odchod Británie znamená nový start. Úlohy v EU musejí být nově rozděleny,“ řekl Duda.

Podle něj je důležité udělat unii efektivnější a přitažlivější, aby z ní nikdo nechtěl odejít.

Macron podle agentury DPA v pondělí také hájil svůj názor ohledně nezbytnosti „náročného dialogu“ s Ruskem, který ve Varšavě vyvolává jisté pochybnosti a kritiku. „Francie není ani proruská, ani protiruská. Je proevropská,“ zdůraznil prezident.

Vztahy mezi Polskem a Ruskem v poslední době znovu zhoršila ostrá výměna názorů na události předcházející vypuknutí druhé světové války.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme