Energetiku i lidská práva bude probírat Evropská komise s ruskými ministry

Setkání dvou velkých evropských sousedů. Tak se dá nazvat dnešní schůzka Evropské komise s ruskou vládou v Bruselu. S premiérem Vladimírem Putinem a 12 ministry jeho kabinetu bude jednat 27 komisařů. Hlavní témata rozhovorů budou hospodářská spolupráce, energetika a pravděpodobně i poslední vývoj v severní Africe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso a Vladimír Putin

José Manuel Barroso a Vladimír Putin | Foto: European Commission Audiovisual service

Jedním z výsledků schůzky bude podpis dohody o mechanismu včasného varování při přerušení dodávek energetických surovin. Unie už se nechce dostat do situace, jako před dvěma lety, kdy ji ukrajinsko ruský spor o cenu plynu a následné uzavření kohoutků zaskočilo nepřipravenou. Rusko pravděpodobně otevře otázku zjednodušení vízového režimu pro své občany. Brusel se bude chtít bavit i o dalších pro Moskvu nepříjemných věcech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka

Jak potvrdil mluvčí Komise Olivier Bailly, José Barroso nastolí i otázku dodržování lidských práv, fungování právního státu a demokratických standardů.

Sinusoida vztahů

Vzájemné vztahy Ruska a evropské sedmadvacítky pookřály po summitu loni v létě. Negativní dopad na vzájemné vztahy měly hlavně válečný konflikt Ruska a Gruzie v srpnu 2008 a také spory o dodávkách plynu mezi Ruskem a Ukrajinou v lednu 2009.

Zlepšení vztahů Ruska a západu nastalo v červnu 2009, kdy se Moskva a Severoatlantická aliance dohodly na obnovení vojenské spolupráce v rámci rady Nato – Rusko, na vztazích Ruska s EU se zase příznivě podepsal summit EU -Rusko, který se konal v Rostově na Donu na přelomu května a června.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupci Evropské komise se setkají s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Mluvíme s komentátorem ČRo 6 Liborem Dvořákem.

Nový, vstřícnější kurz, nastolil už summit ve Stockholmu v listopadu 2009. EU a Rusko přijaly společné prohlášení o zahájení Partnerství pro modernizaci, které ale zatím nemá konkrétní podobu.

Rusové velmi stojí o zavedení bezvízového styku, nicméně EU nestanovila zatím ani časový rámec, kdy by k němu mohlo dojít. Rusko by chtělo vstoupit do Světové obchodní organizace dříve než s Běloruskem a Kazachstánem a začalo mluvit o možném návratu do rámce energetické charty.

Spolu s Německem přišlo s pětibodovým plánem nového bezpečnostního výboru EU - Rusko. To by mimo jiné znamenalo zintenzivnění vzájemných vztahů, protože baronka Ashtonová by s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem jednala nejméně třikrát za rok.

Pragmatická diplomacie

Komentátor ČRo 6 Libor Dvořák ve Světě o deváté připomněl, že dnešní jednání může být problematické v oblasti energetiky. „EU připravila tzv. třetí energetický balíček, který ke snížení monopolismu počítá s tím, aby významní hráči na trhu nevlastnili i energetické sítě.“

Sídlo Evropské komise | Foto: Vít Pohanka

Otázku víz považuje Dvořák ve vztazích za mrzutou bariéru. „A je pravda, že pokud EU chce zabránit ruských mafiánských struktur do Evropy, tak tomu asi víza velkou překážku nekladou, protože takoví lidé si vždycky cestu najdou.“

„Rusko nutně potřebuje vyspělé západní technologie a Evropa se učí skutečné energetické diverzifikaci a dnes už značná část západní Evropy už není na Rusku energeticky závislá,“ připomněl Dvořák, který ruskou zahraniční politiku považuje za pragmatickou.

„Myslím, že pokud nenastanou žádné pohromy typu gruzínské války v roce 2008, tak by se vztahy měly pomalu zlepšovat,“ předpověděl komentátor v dopoledním vysílání Rádia Česko.

Milan Kopp, Pavel Novák, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme