Egyptská novinářka nařčená z protivládní činnosti je na svobodě. Fattahová strávila ve vazbě dva roky

Egyptská aktivistka a žurnalistka Esraa Abdel Fattahová opustila v neděli vazbu. Fattahovou před dvěma lety uvěznily egyptské bezpečnostní složky kvůli nařčení z šíření falešných zpráv, kolaborace s teroristickou skupinou či zneužívání sociálních sítí k provozování protivládní činnosti. Vedle Fattahové byli osvobozeni i další dva členové politické opozice. Důvody jejich uvěznění byly podobné jako u Fattahové, uvedl server Independent.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Esraa Abdel Fattah

Esraa Abdel Fattah | Zdroj: Profimedia

Aktivistka v minulosti spoluzakládala hnutí 6. dubna a účastnila se protivládních protestů, které vedly k pádu dlouholetého vůdce egyptského režimu Husní Mubáraka. Její přezdívka „facebook girl“ vzešla z iniciativy protivládních demonstrací, které organizovala na facebooku, napsal Independent.

Fattahová se také zařadila mezi nominované na Nobelovu cenu za mír.

Po smrti kameramana vyšly v Gruzii do ulic tisíce lidí. Kritizují násilí, žádají demisi premiéra

Číst článek

V říjnu 2019 zakročily proti Esře Abdel Fattahové egyptské bezpečnostní složky. Aktivistka a několik dalších lidí byla uvězněna kvůli domnělé protivládní činnosti. Po vlně zajetí následovaly drobné a v Egyptě spíše nevídané protivládní protesty, během nichž byly zatčeny stovky lidí.  Mnoho z nich bylo posléze propuštěno. Fattahová však strávila ve vazbě další dva roky.

S podobnými událostmi se egyptská veřejnost setkala už v minulosti. Současný lídr Egypta Abd al-Fattáh as-Sísí byl několikrát obviněn Evropským parlamentem z represe svobody projevu a z řady beztrestných nucených zmizení politických oponentů.

Fattahová popsala, že příslušníci bezpečnostních složek se vůči ní dopouštěli násilí. Podle výzvy, kterou zveřejnila v září 2020 Amnesty International, ji mimo jiné jednotlivci mlátili po obličeji a těle a hrozili jí udušením, pokud jim neodblokuje svůj mobil.

Aktivistka následně ve vazbě zahájila protestní hladovku.

Osvobození novinářů

Ve stejné době ve vazbě pobývali další dva aktéři politické opozice – sloupkař Gamal El- Gamal, který své kritické texty zaměřoval proti samotnému as-Sísímu, a lídr levicové egyptské strany Abdel Násír. Oba čelili nařčení z provozování protivládní činnosti.

Incident vyvolal mezinárodní pobouření, které vyvrcholilo v okamžiku, kdy jeden z hlavních egyptských investigativních žurnalistů a ochránce lidských práv Hossam Bahgat byl předvolán k soudu. Podle lidskoprávní organizace zabývající se ochranou osobních práv, kterou Bahgat založil před 18 lety, obvinění vychází z tweetu z minulého roku, ve kterém Bahgat zpochybnil legitimitu egyptských parlamentních voleb.

‚Bojoval až do konce.‘ Investigativní novinář de Vries, kterého minulý týden postřelili, zemřel

Číst článek

Egypt se kvůli represi novinářů stal terčem kritiky Spojených států. Mluvčí ministerstva zahraničí USA Ned Price minulý týden řekl, že „Spojené státy upozornily egyptskou vládu na to, že by jednotlivci jako Hossam Bahgat neměli být pronásledováni kvůli projevování vlastních názorů“. „Z pozice strategického partnera budeme nadále o tom egyptskou vládu přesvědčovat.“

V neděli přišlo nečekané oznámení od právníka Fattahové. Aktivistka byla propuštěna z vazby. Potvrdila to i její sestra. Ve stejný víkend byli osvobozeni i El-Gamal a Násír.

Konci vazby předcházel tlak ze strany lidskoprávních organizací a Spojených států, které vyprovokovalo tažení as-Sísího vlády proti disidentům.

V egyptských věznicích skončily v minulých letech tisíce lidí, mezi něž patřili hlavně islamisté. Po nich následovali sekulární novináři, kteří se povětšinou účastnili Arabského jara v roce 2011.

pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme