Jasný nástupní plat a rovné mzdy. Evropská unie schválila směrnici o transparentním odměňování

Zástupkyně evropských institucí podepsaly novou směrnici o transparentnosti odměňování, která společnostem s nejméně 250 zaměstnanci v rámci členských zemí nařizuje povinnost sdílet informace o tom, jak odměňují ženy a muže za rovnocennou práci. Cílem směrnice je zmenšit rozdíly v platech mužů a žen. Členské státy mají teď tři roky na to, aby směrnici uvedly v praxi.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce

Cílem nové směrnice je narovnat rozdíly mezi odměnami mužů a žen (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Podle nové směrnice mají společnosti kromě povinnosti informovat o platových rozdílech také povinnost je napravit, pokud se odměňování mužů a žen liší o víc než pět procent. Oběti této diskriminace mají mít podle ní zároveň právo na náhradu, zaměstnanci pak dostat sankce a povinnost platit pokuty.

Ženy si přejí lepší rovnováhu mezi kariérou a rodinou. Pomáhají zkrácené úvazky nebo práce z domova

Číst článek

Nová pravidla zavádí také pro uchazeče o zaměstnání, společnosti musí podle ní zveřejňovat informace o nástupním platu nebo jeho rozpětí. Nesmí se také uchazečů ptát na to, jaký plat měli v předchozích pracích. Upravuje nově také diskriminaci lidí, kteří se označují jako nebinární, mění pravidla také pro pracovníky se zdravotním postižením.

„Inkluzivita. Rovnost. Transparentnost. Jsem pyšná, že Evropský parlament přispěl k zajištění stejného platu za stejnou práci,“ napsala na twitteru předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Dokument podepsala spolu s Jessikou Roswallovou, zástupkyní švédského prezidentství Rady EU.  

Směrnici navrhla Evropská komise v roce 2021, Evropský parlament ji formálně přijal na konci března a ministři členských států v dubnu. Po pěti letech se nové povinnosti rozšíří také na společnosti s více než 100 pracovníky.

Nová pravidla mají za cíl bojovat s diskriminací v odměňování, která stále představuje problém ve všech evropských zemích. Ženy si podle celoevropského průměru vydělají o 13 procent méně než muži, v České republice je to dokonce o 16,4 procenta.

Inclusivity. Equality. Transparency.

Proud that @European Parliament led on ensuring equal pay for equal work.

Signed into law today, these rules will mean new rights for all workers in Europe.

Europe delivers.

19:13 – 10. 05. 2023

109 418

Bára Košťálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme