Francie se potýká s nedostatkem lékařů. Zkouší zapojit lékárníky do péče o pacienty

Přes šest milionů Francouzů nemá ošetřujícího lékaře. To je zhruba každý desátý obyvatel, uvedl to prezident Francie Emmanuel Macron. Vláda proto hledá řešení, jak přístup k lékařské péči zlepšit. Jednou možností je rozšířením pravomocí pro lékárníky, kteří už teď ve Francii mohou očkovat proti chřipce nebo covidu. Do testování se zapojily desítky lékáren v Bretani a zvažuje se rozšíření projektu i do dalších francouzských regionů.

Francie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeckým lékárnám docházejí důležité léky (ilustrační foto)

Iniciativa rozšíření kompetencí lékárníků se však ve Francii potýká s nesouhlasem u některých lékař | Zdroj: Reuters

Francouzské lékárny se kvůli nedostatku lékařů ve venkovských oblastech zapojily do testovacího projektu regionální zdravotnické centrály.

Jeho cílem je zlepšit lékařskou péči hlavně ve venkovských oblastech. Tyto lékárny třídí pacienty a přeposílají je buď do nemocnic, nebo k praktickým lékařům. Zároveň pomáhají lidem s nachlazením, bolestmi hlavy, bolestmi zad, s průjmy a s dalšími komplikacemi.

Inspirace ve Švýcarsku

Systém našel inspiraci ve Švýcarsku a tam podle jeho koordinátorky Martine Costedoatové funguje velmi dobře. „Už se do něj zapojily dvě třetiny tamních lékáren. Řeší podstatně víc nemocí a komplikací jako třeba ekzémy nebo jiné kožní problémy,“ uvádí Costedoatová.

Koordinátorka projektu Martine Costedoatová | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Martin Balucha

Nyní se rozšiřuje do Kanady, Velké Británie a právě Francie.

Obec Rieux

Jednou z francouzských lékáren, která se v tomto systému angažuje, je lékárna v malé bretaňské obci Rieux se zhruba třemi tisíci obyvateli, kde zůstal už jen jeden lékař v důchodovém věku. Má hodně pacientů a objednat se k němu na kontrolu trvá dlouho.

Lékárna v obci Rieux je jednou z více než 70 lékáren v Bretani, které se zapojily do testování nových kompetencí pro lékárníky | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Martin Balucha

Místní lékárna se tak rozhodla být jednou z více než 70 bretaňských lékáren, které se do testovacího projektu zapojily.

Důchodce Alain, který v obci Rieux bydlí, ve zdejší lékárně už stihl vyhledat odbornou pomoc při odstraňování klíštěte. „Součástí vyšetření je i následná kontrola tři dny po zákroku. Chtěli si být jistí, že po klíštěti nezůstaly červené skvrny,“ popisuje Alain.

Důchodce Alain, kterému v lékárně odstranili klíště | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Martin Balucha

„Často řešíme záněty močového měchýře, které je potřeba léčit rychle. Na základě rozhodovací tabulky můžeme udělat analýzu moči, což jsme dřív dělat nemohli. Stejně tak můžeme odstraňovat klíšťata. Je to naše zodpovědnost nikoliv zodpovědnost lékaře,“ vysvětluje lékárnice Alexandra, která prošla speciálním kurzem připraveným lékárníky ve spolupráci s lékaři. 

Lékárnice Alexandra | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Martin Balucha

Lékař nesouhlasí

Iniciativa rozšíření kompetencí lékárníků se však ve Francii potýká s nesouhlasem u některých lékařů. Mezi nimi se nachází i poslední lékař v Rieux – sedmdesátiletý André Fontaine. Podle něj neexistuje nic takového jako malá bolístka, kterou by mohli vyšetřovat lékárníci. Svým pacientům chce i nadále poskytovat komplexní vyšetření.

„Dnes jsem byl s autem v servisu po 70 000 najetých kilometrech. Mechanik sám od sebe změřil tlak v pneumatikách, otevřel kapotu a všechno zkontroloval. Lékařské vyšetření funguje stejně.  Není to jen o tom, že někomu změříte tlak. Taky ho prohmatáte, zkontrolujete tepny. Vyplnit pár otázek v dotazníku prostě nestačí,“ srovnává Fontaine.

Lékař André Fontaine ve své ordinaci v obci Rieux | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Martin Balucha

Sám je přesvědčený, že by stát měl nedostatek lékařů řešit jiným způsobem. Podle něj je potřeba zlepšit jejich podmínky, snížit administrativní zátěž a zrušit méně využívané lékařské profese.

Zároveň vyzývá své kolegy, aby pracovali více. On sám odchází z ordinace i kolem osmé hodiny večer a ještě do nedávna své pacienty vyšetřoval i o víkendu.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme