Greta Thunbergová doplula jachtou k břehům USA, v září vystoupí na klimatickém summitu OSN

Švédská aktivistka Greta Thunbergová doplula do Spojených států. Po dvoutýdenní plavbě přes Atlantik ve středu dorazila na palubě závodní jachty do New Yorku. V Gravesendské zátoce teď čeká na další plavbu do přístavu na Manhattanu. Šestnáctiletou školačku čeká 23. září projev na klimatickém summitu v newyorském sídle Organizace spojených národů.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greta Thunbergová

Greta Thunbergová | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: Reuters

Thunbergová zvolila pro svou cestu závodní jachtu jako nejekologičtější způsob dopravy. Pohání ji energie z obnovitelných zdrojů a údajně nezanechává žádnou uhlíkovou stopu.

‚Selfíčko s Gretou určitě nemám v plánu.‘ Brněnská studentka míří na klimatický summit pro mládež

Číst článek

Organizace spojených národů vyšle aktivistce na uvítanou 17 plachetnic, které reprezentují 17 cílů udržitelného rozvoje. Symboly těchto cílů jsou zobrazeny na plachtě každé z lodí, které budou na Thunbergovou čekat u břehů Manhattanu. Kromě klimatických opatření patří mezi cíle udržitelného rozvoje také například konec chudoby a rovnoprávnost žen, připomíná agentura DPA.

Thunbergová dlouhodobě odmítá cestování letadlem kvůli vysokým emisím skleníkových plynů, jež letadla produkují. Vzhledem k tomu, že i zaoceánské lodě jsou velkými znečišťovateli životního prostředí, rozhodla se aktivistka nakonec pro plavbu na závodní jachtě Malizia 2. Tu pohání energie z obnovitelných zdrojů a podle Thunbergové za sebou loď nezanechává žádnou uhlíkovou stopu.

Kromě německého kapitána Borise Herrmanna Thunbergovou na dvoutýdenní plavbě doprovázel její otec Svante, dokumentarista Nathan Grossman a Pierre Casiraghi, vnuk zesnulého monackého knížete Rainiera III. a někdejší hollywoodské herečky a pozdější monacké kněžny Grace Kellyové. Posádka se vydala na cestu z jižní Anglie 14. srpna.

Kapitán Herrmann už dříve upozornil, že předností plavidla je rychlost, nikoli komfort, a že prostory lodi jsou velmi stísněné, což potvrzuje i jedna z fotografií na twitterovém účtu Thunbergové. Cestovatelé se navíc museli vypořádat s těžkými podmínkami, když projížděli Golfským proudem. Moře bylo neklidné a setkali se i s bouří.

ČTK, sch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme