V Hongkongu lidé protestují proti zákonu, který navrhl Peking. Policie použila slzný plyn

Policie v Hongkongu použila slzný plyn k rozehnání demonstrace proti zákonu o národní bezpečnosti navrhovanému Pekingem. Protest úřady označily za nezákonný, policie jednoho vůdce protestního hnutí a více než 120 dalších demonstrantů zadržela, informovaly agentury AFP a Reuters.

Hongkong (Aktualizováno: 15:54 24. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant se snaží odpálit zpět  kapsli se slzným plynem, který policie v Hongkongu použila k rozehnání  demonstrace proti zákonu o národní bezpečnosti navrhovanému Pekingem.

Demonstrant se snaží odpálit zpět kapsli se slzným plynem, který policie v Hongkongu použila k rozehnání demonstrace proti zákonu o národní bezpečnosti navrhovanému Pekingem. | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Stovky demonstrantů se dnes shromáždily v centru města, aby vyjádřily nesouhlas s plánem pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Ten byl představen na zasedání čínského parlamentu a má zabránit „podvratné činnosti a separatistickým aktivitám“. Prodemokratičtí aktivisté se obávají, že norma by mohla omezit v Hongkongu svobodu.

Správkyně Lamová slavila narozeniny, v Hongkongu se konaly protesty stovek lidí v nákupních centrech

Číst článek

Účastníci protestu provolávali hesla prodemokratického hnutí. Menší skupina se sešla před budovou čínského zastupitelského úřadu a skandovala „zákon o národní bezpečnosti ničí dva systémy“. Naráželi tak na princip jedna země, dva systémy, který měl zaručovat městu autonomii poté, co ho v roce 1997 Peking převzal do správy od Británie.

Policie demonstrantům vzkázala, že demonstrace je nepovolená a vyzvala je, aby se rozešli. Mnozí přišli v černém a volali hesla „Zastaňte se Hongkongu, Osvoboďte Hongkong a Revoluce naší doby“.

Policie zatkla asi 120 lidí, mimo jiné i známého aktivistu Tam Tak-chia, který pak sdělil, že si s ním policisté promluvili a zakázali mu účast na akcích s více než osmi účastníky.

Ministr Wang v neděli prohlásil, že je „k zajištění národní bezpečnosti Hongkongu nezbytné zlepšit právní systém a vynucovací mechanismus“.

„Stupňují se násilné teroristické aktivity a do hongkongských záležitostí zásadním způsobem a nelegálně zasahují zahraniční síly,“ dodal ministr. Zákon předložený čínskému parlamentu by měl podle něj neodkladně vejít v platnost.

Protesty jsou nadějí v době opomíjení lidských práv, hodnotí Amnesty International rok 2019

Číst článek

Ministr také řekl, že se norma týká úzkého okruhu činností a neovlivní svobody ani práva Hongkongu a neohrozí nijak zájmy zahraničních firem. Lidé by se podle něj měli přestat obávat a více věřit ve stabilitu Hongkongu.

Nový zákon by měl podle návrhu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Dále uvádí, že by měla být zachována „svrchovaná soudní pravomoc“ centrální čínské vlády a „vysoká autonomie“ Hongkongu. Kdykoliv to bude potřeba, bezpečnostní orgány centrální vlády budou moci ustanovit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

„Obávám se uplatnění zákona o národní bezpečnosti, policie se ještě více vymkne kontrole. Bojím se zatčení, ale musím jít protestovat kvůli budoucnosti Hongkongu,“ řekla Reuters šestnáctiletá středoškolačka Twinnie, která nechtěla prozradit své příjmení.

Záměr Číny kritizují i USA a Británie, podle nichž by zákon omezil autonomii provincie a popřel by princip jedna země, dva systémy, který městu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme